Charakterystyka zawodu fryzjer damski
Fryzjer damski strzyże kobiety, to jasne dla każdego. Poza tym robi wiele innych rzeczy: czesze, upina i koloryzuje oraz wykonuje zabiegi pielęgnacyjne i chemiczne na włosach klientek. To specjalista od stylizacji włosów i doradca klientek w tej materii. Fryzjer damski musi umieć dopasować fryzurę np. do kształtu twarzy klientki lub jej figury i być świadomym efektów, jakie dana stylizacja przyniesie.
Osoba na tym stanowisku na bieżąco śledzi nowe produkty do farbowania i pielęgnacji włosów, dzięki czemu może wybrać najlepszy preparat w zależności od koloru i rodzaju włosów klientki. Bierze także udział w szkoleniach prowadzonych przez producentów sprzętu i kosmetyków.
Cechy idealnego kandydata
Fryzjer damski dotyka włosów i głowy swojej klientki – jest to więc tzw. zawód bezpośredniego kontaktu. Bardzo ważne jest tu dbanie o higienę osobistą, a w szczególności o paznokcie i włosy. Po pierwsze: nie chcesz podrapać osoby, którą strzyżesz lub czeszesz, a po drugie: fryzjer po prostu musi mieć ładną fryzurę – jeśli tego nie dopilnuje, wyda się nieprofesjonalny.
Fryzjer damski powinien wyróżniać się także kulturą osobistą oraz mieć miłe usposobienie. Komunikatywność i życzliwość są bardzo ważne. Mało która klientka przyjdzie do Ciebie wyłącznie na strzyżenie lub czesanie – wizyta u fryzjera to także coś na kształt spotkania towarzyskiego, podczas którego panie rozmawiają, dyskutują czy plotkują. Często przy czasochłonnych zabiegach, jak np. farbowanie czy balejaż, klientki spędzają w salonie dużo czasu i muszą czuć się w nim komfortowo i swobodnie.
W tej branży musisz także mieć pęd do wiedzy – tu nie ma mowy o stagnacji, trzeba trzymać rękę na pulsie, zarówno jeśli chodzi o trendy, jak i o nowe kosmetyki czy sprzęt wchodzący na rynek. Ponadto dobry fryzjer damski, jak zresztą każda osoba pracująca w branży fryzjerskiej, powinien mieć zdolności manualne oraz dobry wzrok, bez tego ani rusz!
Gdzie znajdziesz pracę po ukończeniu kierunku Fryzjer damski?
Nie będzie zaskoczeniem, gdy powiemy, że fryzjer damski pracuje w salonach fryzjerskich… Osoby tej profesji są zatrudniane także w charakteryzatorniach oraz studiach wizażu. Jednak najciekawiej wygląda prowadzenie własnej działalności.
Nie trzeba od razu otwierać swojego zakładu fryzjerskiego, by pracować na swój koszt! Część osób pracuje jako „wolni strzelcy na telefon”. Jak to działa? Po prostu strzygą oni swoje klientki w domach. Jest to proste dla fryzjera – musi on tylko zabrać ze sobą torbę z niezbędnymi akcesoriami i dojechać pod wskazany adres – a dla klientki to świetna opcja przynajmniej z dwóch powodów. Po pierwsze: nie musi czekać na wolny i pasujący jej termin, o co szczególnie trudno w dobrych salonach. Poza tym zostaje w domu, i gdy na jej włosach schnie farba, może robić ciekawsze rzeczy niż czytanie kolorowych pism na fotelu w zakładzie fryzjerskim!
Gdy zdobędziesz już niezbędne doświadczenie i uznasz, że fryzjerstwo damskie to Twoja droga w życiu, możesz dojść do wniosku, że nadszedł czas na otwarcie własnego salonu. Jeśli podejmiesz tę decyzję, polecamy Ci zainteresować się dotacjami z Funduszy Europejskich – możesz bowiem dostać bezzwrotną pożyczkę w wysokości nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych na start działalności i otworzyć swój wymarzony salon fryzjerski.
Zalety i wady tej profesji
Plusem tej pracy jest to, że ciągle masz kontakt z ludźmi – zarówno nowymi, jak i stałymi klientkami odwiedzającymi salon. Naturalnie dla niektórych, bardziej wycofanych osób, może być to wada. Nawet jeśli nie z każdym łatwo nawiążesz porozumienie, profesjonalne przygotowanie pozwoli Ci odnaleźć się w każdej sytuacji.
Ten zawód ma również wady – na skutek długiego stania może doskwierać Ci ból nóg. Mimo iż pracownicy salonów fryzjerskich mają do dyspozycji taborety i krzesła, czasami nie mają jak z nich skorzystać. Jest jednak sprytny patent na długotrwałe stanie – dobre buty z poduszką powietrzną. Potrafią zdziałać cuda!
Są także pewne przeciwwskazania do podjęcia tej pracy – i to niezależnie od tego, czy będziesz się specjalizować we fryzjerstwie męskim czy damskim. Są to np.: płaskostopie, zaburzenia równowagi czy niektóre alergie. Część kosmetyków może uczulać, a wtedy praca może być znacznie utrudniona. Na szczęście producenci szamponów i innych preparatów zdają sobie z tego sprawę i starają się używać składników, które nie wywołują alergii.
Dlaczego warto pracować jako fryzjer damski?
Niewiele jest pewnych rzeczy na świecie. Możemy jednak z wysokim prawdopodobieństwem założyć, że kobiety zawsze będą dbać o swoje włosy. Co by się nie działo i jaki kryzys by nie nastał, praca fryzjera damskiego to pewne zajęcie w każdych czasach. Poza tym miło jest pracować z ludźmi, a w salonie fryzjerskim codziennie będziesz mieć okazję do poznania nowych osób. Nie tylko nawiążesz nowe znajomości, które mogą wyjść poza relację stricte zawodową, lecz także nauczysz się komunikować z osobami o różnym charakterze, temperamencie i poglądach. Słowem, praca fryzjera damskiego to szansa na wyrobienie w sobie kompetencji społecznych.
Kto może uczyć się na tym kierunku w szkołach Żak?
Nauka na kierunku fryzjer damski trwa rok. W zajęciach mogą uczestniczyć absolwenci szkół zawodowych i średnich, słuchacze szkół Żak oraz wszystkie osoby chcące w rok zdobyć nowe kompetencje z perspektywą znalezienia stabilnej i ciekawej pracy. Po ukończeniu nauki słuchacz otrzymuje zaświadczenie zgodne ze wzorem MEN oraz dyplom szkół Żak.
Czego nauczymy Cię w szkołach Żak?
Podczas rocznej nauki dowiesz się wielu ciekawych i niezbędnych rzeczy dotyczących higieny w salonie fryzjerskim oraz zdobędziesz wiedzę z zakresu materiałoznawstwa fryzjerskiego. Poznasz warsztat fryzjera damskiego i będziesz mieć okazję przećwiczyć zdobyte umiejętności. Nauczymy Cię strzyżenia, projektowania oraz stylizacji fryzur damskich – zarówno tych klasycznych, jak i nowoczesnych – oraz technik modelowania włosów. Skupimy się też na psychologii i komunikacji interpersonalnej, a poza tym przejdziesz trening umiejętności społecznych.
Szanse na dalszy rozwój
Gdy zostaniesz już fryzjerem damskim, możesz zechcieć zdobyć wiedzę z pokrewnych dziedzin i poszerzyć swoje kompetencje. Przy prowadzeniu swojego salonu pozwoli Ci to na wzbogacenie oferty i zyskanie nowych klientek.
Jednym z kierunków, które warto rozważyć jest manikiurzystka. Dłonie i paznokcie są dla wielu kobiet równie istotne jak włosy i Twoje klientki z pewnością ucieszą się, gdy będą mogły zadbać o nie w salonie, który już znają! Ciekawym pomysłem może być dla Ciebie także kierunek technik usług kosmetycznych. Wiedza, którą zdobędziesz w szkole Żak, pozwoli Ci stać się ekspertem z zakresu kosmetyki pielęgnacyjnej i upiększającej. Nauczysz się dbać o dłonie i stopy, ale również twarz, szyję oraz dekolt. Zdobywając nowe kwalifikacje, zyskujesz przewagę nad konkurencją, a jeśli wybierzesz pracę u kogoś, dzięki bogatszemu CV możesz liczyć na lepsze wynagrodzenie i więcej wyzwań zawodowych.