Barber? Kto to taki?
Barber to współczesne wcielenie golibrody – to rzemieślniczy zawód z tradycjami sięgającymi XIX wieku, który ostatnio przeżywa swój renesans. Specjalnością barbera jest strzyżenie i golenie mężczyzn, dlatego przygotowanie do tego zawodu zakłada poznanie innych technik i zdobycie umiejętności odmiennych od tych niezbędnych w strzyżeniu damskim.
Decydując się na zawód barbera, dokonujesz ważnego wyboru – będziesz strzyc wyłącznie mężczyzn. Poświęcając się tylko jednej specjalizacji, możesz zostać prawdziwym ekspertem w swoim fachu. Strzyżenie męskie nie jest wcale łatwiejsze od damskiego – przeciwnie, trzeba być bardzo precyzyjnym, ponieważ przy krótkich włosach każda niedoskonałość będzie bardzo dobrze widoczna.
Poza umiejętnościami fryzjerskimi barber ma szeroką wiedzę dotyczącą pielęgnacji włosów, wąsów oraz brody, którą dzieli się ze swoimi klientami. Udziela cennych porad i wskazówek – demonstruje m.in., jak właściwie nakładać różne kosmetyki: pasty, pomady, olejki czy żele.
Idealny kandydat do pracy na stanowisku barbera
Jeśli od zawsze bardziej pociągało Cię fryzjerstwo męskie niż damskie, lubisz przebywać w męskim gronie, a poza tym uważasz, że facet powinien być zawsze perfekcyjnie ostrzyżony i uczesany, a jego broda ma być zadbana, zamiast mówić „wróciłem po roku pobytu w dziczy” – wiele wskazuje na to, że będziesz wspaniałym barberem! Lubisz ludzi, interesują Cię ich historie i chcesz, żeby dzięki Tobie stali się bardziej pewni siebie? To także świetny prognostyk. Jeśli do tego masz jeszcze dobre wyczucie stylu, zależy Ci na tym, by współcześni mężczyźni wyglądali modnie i szykownie, a poza tym najchętniej przywróciłbyś klasyczne, ponadczasowe trendy męskiego wyglądu – zapraszamy Cię na zajęcia, dzięki którym do swojego talentu i predyspozycji, dodasz wiedzę.
Czego uczymy przyszłych barberów?
By osiągnąć sukces zawodowy, musisz przejść profesjonalne przeszkolenie. W szkołach Żak dbamy o to, by fryzjer męski – barber po rocznej nauce był doskonale przygotowany do podjęcia pracy i zbierania niezbędnych doświadczeń. U nas nauczysz się nie tylko podstaw zawodu, czyli klasycznego strzyżenia męskiego czy koloryzacji, ale zdobędziesz także obszerną wiedzę z zakresu modelowania i stylizacji włosów, brody i wąsów. Nauczysz się także projektować fryzury męskie, rozwijając przy tym swoją kreatywność.
Poznasz również zasady dbania o higienę w salonie fryzjerskim oraz dowiesz się wielu ciekawych rzeczy na zajęciach z materiałoznawstwa fryzjerskiego. Duży nacisk kładziemy na naukę elementów psychologii i komunikacji interpersonalnej oraz trening umiejętności społecznych. To bardzo istotne w zawodzie barbera, ponieważ codziennie będziesz mieć do czynienia z klientami, którzy często – poza profesjonalną obsługą – będą także potrzebowali wysłuchania. Musisz więc wiedzieć, jak rozmawiać z ludźmi z wielu środowisk i o zróżnicowanych charakterach.
Co więcej? Dowiesz się między innymi, jak za pomocą cieniowania zrobić eleganckie przejście, gdy klient ma ciemne włosy przyprószone siwizną oraz jak i jakie pomady wcierać we włosy lub brodę w zależności od efektu, który chcesz uzyskać. Wiele zajęć będzie się odbywać w formie warsztatów prowadzonych przez doświadczonych trenerów barberingu, dzięki czemu będziesz mógł z bliska obserwować najlepszych przedstawicieli tej profesji.
Perspektywy pracy w zawodzie barbera
Zawód fryzjera męskiego – barbera zyskuje na popularności, co oznacza zwiększone zapotrzebowanie na tych specjalistów na rynku pracy. Specjaliści od strzyżenia i golenia mężczyzn znajdują zatrudnienie w centrach urody, ośrodkach SPA, salonach fryzjerskich i barber shopach – salonach specjalistycznych tylko dla mężczyzn. Gdy zdobędziesz wiedzę i doświadczenie, możesz też otworzyć własny salon i spróbować swoich sił w pracy na własny rachunek. Jeśli zbudujesz renomę i odpowiednio urządzisz salon – musi to być przyjazne, męskie miejsce – z pewnością będziesz mieć wielu powracających klientów. Włosy i broda odrastają – dobry barber będzie miał więc zawsze dużo pracy i ciasno wypełniony grafik.
Wady i zalety pracy barbera
Bycie barberem to praca fizycznie wymagająca – przez kilka długich godzin jesteś na nogach i niekiedy nie masz czasu, by usiąść i odpocząć. Dlatego nie jest to wymarzone zajęcie dla osób, które szybko się męczą lub mają np. chore nogi czy plecy. Jeśli jednak nie narzekasz na powyższe dolegliwości, załóż wygodne buty, a poradzisz sobie bez problemu.
Mówi się, że najlepiej strzyc i golić o świcie, jeśli więc nie jesteś rannym ptaszkiem, możesz mieć kłopot ze stawianiem się wczesnym rankiem w pracy. Z drugiej strony nie każdy barber shop rozpoczyna dzień tak wcześnie, ale jeśli otworzysz swój własny zakład – tylko Ty będziesz decydował, o której godzinie zaczynasz pracę.
Dla wielu barberów zaletą jest także to, że przez większość dnia przebywają w męskim gronie. Niektórzy ceniący sobie pierwiastek żeński w miejscu pracy, mogą być jednak zmęczeni wielogodzinnym pobytem w miejscach o bardzo wysokim stężeniu testosteronu!
Dobry barber jest w cenie
To, ile zarobi barber, w dużej mierze zależy od renomy salonu oraz miasta, w którym pracuje. Oczywiście najlepiej zarabia się w dużych miastach, czyli tam, gdzie mieszka najwięcej potencjalnych klientów, przykładających wagę do swojego wyglądu i stylu. Bardzo istotne jest także to, czy pracujesz u kogoś, czy masz swój barber shop. Prowadząc własny biznes podejmujesz większe ryzyko, lecz możesz liczyć na dużo wyższe zarobki. Ponadto aktywnie publikując efekty swojej pracy na portalach społecznościowych, dotrzesz do większej liczby potencjalnych klientów.
Czym różni się barber od fryzjera?
Barber to specjalista skupiający się wyłącznie na strzyżeniu mężczyzn, podczas gdy fryzjer może specjalizować się w strzyżeniu damskim, męskim lub łączyć te dwie funkcje. Barber używa brzytwy tak samo często, jak nożyczek. Fryzjer także może golić swojego klienta brzytwą, lecz raczej nie zajmie się już pielęgnacją brody – w tego typu działaniach ogranicza się do włosów na głowie. Można powiedzieć, że fryzjer to zawód, a barber – styl życia.
Dlaczego warto zostać barberem?
Kiedyś mówiło się, że zadbany mężczyzna musi być po prostu czysty. To oczywiście prawda, ale w ostatnich latach coraz większej liczbie panów zależy na czymś więcej niż tylko na schludnym wyglądzie. Oczekują więcej niż przycięte włosy czy golenie brzytwą. Mężczyźni chcą bywać w miejscach, w których czują się swobodnie. Barber shopy to coś na kształt niegdysiejszych klubów dżentelmenów – miejsc tworzonych przez mężczyzn dla mężczyzn. Zadbasz tam nie tylko o włosy i brodę, lecz także bez skrępowania porozmawiasz z innymi mężczyznami o sporcie, kobietach czy wielu ważnych dla Ciebie sprawach.
Kto może uczyć się w szkołach Żak?
Nauka na kierunku fryzjer męski – barber trwa rok. W zajęciach mogą uczestniczyć absolwenci szkół zawodowych i średnich, słuchacze szkół Żak oraz wszystkie osoby chcące w rok zdobyć nowe kompetencje.