Ekspedytor

Co trzeba wiedzieć o zawodzie ekspedytora?

Osoba na tym stanowisku odpowiedzialna jest za wysyłkę i transport towarów oraz prowadzenie związanej z tym dokumentacji. Mówiąc bardziej szczegółowo, do obowiązków ekspedytora należy odpowiednie przygotowanie przesyłki do transportu, potwierdzenie zgodności towaru z dokumentami oraz – już nie bezpośrednio – terminowe dostarczenie jej w odpowiednie miejsce. Paczkę trzeba zważyć, zmierzyć i odpowiednio zabezpieczyć, a następnie wypełnić list przewozowy i odprawić. Ekspedytor według określonych kryteriów przygotowuje także konkretne partie towaru do wysłania oraz dobiera odpowiednie środki transportu w zależności od zlecenia. Obsługuje on także reklamacje – czyli spisuje odpowiednie protokoły – a ponadto ewidencjonuje obrót towarów przy użyciu specjalistycznego oprogramowania. Praca ekspedytora często odbywa się w systemie dwu- lub trzyzmianowym.

Nauka na tym kierunku w szkołach Żak trwa rok, a na jej zakończenie otrzymasz zaświadczenie zgodne ze wzorem MEN oraz dyplom naszej szkoły.

Idealny kandydat na ekspedytora…

W tej profesji liczy się przede wszystkim odpowiedzialność i doskonała organizacja pracy. Wykonywanie obowiązków ekspedytora, poza wiedzą merytoryczną, wymaga kilku umiejętności i cech, które się po prostu ma… lub nie. Musisz umieć skupić się na swojej pracy oraz być bardzo dokładnym w tym, co robisz. Ogromne znaczenie ma także odporność na stres, którego w tej profesji nie brakuje – musisz zająć się wieloma przesyłkami, a czasu jest zawsze mało. Powinieneś być też pozytywnie nastawiony do wypełniania dokumentów i tworzenia raportów, potocznie nazywanych „papierologią” – jest to istotny element tej pracy, ponieważ wszystkie przesyłki muszą być ewidencjonowane. Dobrze, jeśli dodatkowo umiesz sprawnie obsługiwać komputer i pakiet MS Office.

Czego nauczymy Cię w szkole Żak?

Praca ekspedytora, wbrew obiegowej opinii, nie polega tylko na pakowaniu i wysyłaniu paczek. Nasi wykładowcy przekażą Ci całościową wiedzę niezbędną do profesjonalnego wykonywania zawodu ekspedytora począwszy od BHP w transporcie, przez transport międzynarodowy w UE, po zagadnienia związane z ubezpieczeniami cargo. Będziesz pracował z ludźmi, dlatego przyda Ci się także znajomość elementów psychologii oraz języka obcego – Twoja działalność nie będzie ograniczać się do pracy z osobami mówiącymi wyłącznie po polsku. Podczas zajęć sporo uwagi poświęcamy też etyce zawodu, prawu pracy oraz kwestiom związanym z kontrolingiem logistycznym oraz mikro- i makroekonomią.

Powiedzmy słowo o bezpieczeństwie i higienie pracy – jako ekspedytor będziesz często przebywał poza biurem, w miejscach, gdzie pracownicy są bardziej narażeni na wypadki i kontuzje niż w przypadku pracy siedzącej. Do tego dochodzą wózki widłowe i inne urządzenia wykorzystywane do transportu i sortowania przesyłek, które mogą być niebezpieczne. Radzimy Ci, byś przykładał dużą wagę do zagadnień związanych z BHP, dzięki czemu Twoja praca będzie bezpieczna i przyjemna!

Gdzie pracuje ekspedytor?

Kompetentnych osób na to stanowisko poszukują firmy kurierskie, logistyczne oraz spedycyjne. Ale nie tylko! Ekspedytorzy są niezbędni także w wielu przedsiębiorstwach produkcyjnych oraz wszelkich firmach, których głównym obszarem działalności jest sprzedaż wysyłkowa – mogą być to sklepy internetowe czy firmy produkujące części samochodowe. Ekspedytorów potrzebują nawet piekarnie!

Praca w tym zawodzie to także szansa na zdobycie dodatkowych uprawnień – niektórzy pracodawcy finansują np. kursy operatora wózka widłowego. Na początku kariery zarobki nie są bardzo wysokie, lecz dużym plusem dla początkujących ekspedytorów są benefity pozapłacowe oferowane przez część pracodawców, np. karty sportowe, bony zniżkowe na zakupy lub do restauracji oraz prywatna opieka medyczna. W tym zawodzie popularne jest zatrudnianie pracowników na pełen etat i system wynagrodzeń pensja plus premia.

Jakie są zalety i wady pracy ekspedytora?

To profesja dla ludzi potrafiących świetnie organizować swoją pracę. Nie ma tu miejsca na pomyłki – przez jeden mały błąd przesyłka może pojechać na drugi koniec świata lub się zagubić. Jeśli nie jesteś skrupulatny i uważny, możesz mieć problem z pracą w tym zawodzie. Zaletą tej pracy jest z pewnością brak nudy – mimo iż codziennie wykonujesz podobne czynności, każdy dzień jest inny. To dobra praca także dla ludzi lubiących porządek i poczucie, że wszystko jest na swoim miejscu. W tym przypadku „na swoim miejscu” oznacza „dostarczone do odbiorcy”!

Nie jest to jednak zajęcie dla ludzi, których marzenia kończą się na pracy w biurze – jest wiele innych zawodów, w których takie osoby świetnie się sprawdzą. W tej pracy trzeba liczyć się z dużą odpowiedzialnością, a nie każdy jest w stanie ją udźwignąć. Dla niektórych osób problemem może być także system zmianowy – nie wszyscy dobrze znoszą częste zmiany godzin pracy, lecz zaletą tego trybu pracy jest to, że np. do godziny 14:00 możesz załatwić wiele spraw urzędowych, na które nie ma siły lub czasu po pracy w standardowych godzinach.

Dlaczego warto zostać ekspedytorem?

To przede wszystkim ciekawa praca – wbrew pozorom z ludźmi, nie tylko z paczkami – dająca poczucie dobrze spełnionego obowiązku. Dzięki Twojemu profesjonalizmowi odbiorcy na czas otrzymają swoje przesyłki i gdyby była taka możliwość, z pewnością przybiliby Ci piątkę za sprawną obsługę!

Ta profesja do dobry wybór dla osób, które z jednej strony chcą mieć stabilną pracę – czy wyobrażasz sobie, że ludzie nagle przestają wysyłać paczki? My też nie! – ale nie wyobrażają sobie siedzenia osiem godzin przy biurku.

Ekspedytor a spedytor – znasz różnicę?

Podstawowa różnica jest taka, że ekspedytor – poza pracą przy komputerze, która jest niezbędna przy dokumentowaniu wysyłek, reklamacji itp. – często przebywa w magazynie oraz innych miejscach, gdzie sortowane i wysyłane są przesyłki. Spedytor z kolei pracuje przy komputerze i „zza biurka” planuje i nadzoruje – często międzynarodowy – transport towarów.

Jakie kompetencje możesz jeszcze zdobyć w szkołach Żak?

Jedną z pokrewnych możliwości jest praca agenta celnego. Pewną wiedzę na temat procedur i etyki pracy będziesz mieć już dzięki nauce na kierunku ekspedytora. Jako agent celny wcale nie musisz pracować na granicach kraju – część firm zatrudniających ekspedytorów poszukuje także agentów celnych do pracy w swoich biurach. Mając dodatkowe kompetencje, możesz wykonywać dodatkowe obowiązki i więcej zarabiać. Jako ekspedytor wiele nauczysz się także o bezpieczeństwie i higienie pracy – jeśli to zagadnienie Cię interesuje, w szkołach Żak możesz zdobyć dodatkowe uprawnienia technika BHP.

Kto może uczyć się na tym kierunku w szkołach Żak?

Nauka na kierunku ekspedytor trwa rok. W zajęciach mogą uczestniczyć absolwenci szkół zawodowych i średnich, słuchacze szkół Żak oraz wszystkie osoby chcące w rok zdobyć nowe kompetencje.