Menu
dZapisz się jKontakt uMiasto

Praca jako grafik komputerowy – kompendium wiedzy

Co ma grafik w grafiku?

Praca w tym zawodzie polega przede wszystkim na projektowaniu logotypów, wykresów, tworzeniu rysunków czy prezentacji oraz wszelkich materiałów służących identyfikacji wizualnej klienta. Przy użyciu programów komputerowych, projektant przygotowuje grafikę w oparciu o brief klienta, a następnie wprowadza poprawki, aż do zaakceptowania efektu końcowego. Do zadań grafika należy także skład komputerowy, czyli umiejętne łączenie tekstów i zdjęć, które mają tworzyć spójną całość.

Czy sprawdzisz się jako grafik?

Jeśli obraz zawsze przemawiał do ciebie bardziej niż słowo, od kiedy pamiętasz interesowały cię sztuki plastyczne, masz zadatki na grafika komputerowego!

Oczywiście talent to tylko ułamek sukcesu, a żeby coś osiągnąć będziesz musiał nauczyć się zawodu i bezustannie się rozwijać. Bez predyspozycji jednak byłoby bardzo trudno. Ważna jest także umiejętność asertywnej obrony swoich racji, w końcu czasem będziesz musiał przekonać klienta, że np. połączenie jasnej zieleni z elektrycznym różem nie jest najlepszym zestawieniem kolorów w katalogu reklamującym uszczelki.

Liczy się także upór, bowiem zdarzy się, że będziesz musiał walczyć z oporem materii – szczególnie ograniczeniami programu graficznego – i znaleźć wypadkową pomiędzy wizją klienta, twoim wyobrażeniem efektu końcowego a możliwościami oprogramowania. W pracy grafika pomaga także wyrzucenie ze słownika wyrażenia „nie da się”.

Ponadto dobry grafik zna się na poligrafii – bardzo często jego projekty będą drukowane, wiedza ta jest więc niekiedy niezbędna. Gwoli ścisłości powiedzmy także, że grafik musi świetnie organizować sobie pracę i być osobą samodzielną.

Czego nauczysz się na kierunku Grafika komputerowa w szkole Żak?

Podczas nauki w szkole Żak poznasz narzędzia pracy grafika komputerowego i zasady ich używania. Zaznajomisz się z podstawami projektowania graficznego, zgłębisz teoretyczne podstawy fotografii cyfrowej, a także wybrane zagadnienia estetyki. Nauczysz się ponadto przekładać swoje umiejętności twórcze na nowoczesne technologie multimedialne.

Zapoznasz się również z zagadnieniami związanymi z ergonomią pracy z komputerem. To niby oczywiste, ale jeśli masz zarabiać pracując przy komputerze, musisz robić to mądrze, by nie nabawić się kontuzji. Co więcej, by stać się pełnoprawnym i wszechstronnym specjalistą, poznasz historię grafiki oraz tematykę związaną z montażem filmowym i animacją cyfrową. Program obejmuje także psychologię z elementami komunikacji społecznej – praca grafika komputerowego jest bowiem mocno związana z relacjami międzyludzkimi. Co więcej, w tym zawodzie musisz być odporny na krytykę, bo nawet przy najlepszych chęciach, czasem twój projekt może rozminąć się z oczekiwaniami klienta.

Nauka grafiki komputerowej w szkołach Żak trwa rok, a po jej ukończeniu otrzymasz zaświadczenie zgodne ze wzorem MEN i dyplom naszej szkoły.

Gdzie możesz pracować jako grafik?

Graficy komputerowi nie narzekają i nic nie wskazuje na to, by mieli narzekać na brak pracy. Agencje reklamowe, działy kreacji w wielu firmach z różnych branż, biura projektowe, studia designerskie i graficzne – w tych miejscach nie słabnie zapotrzebowanie na zdolnych grafików. Co więcej, nic nie stoi na przeszkodzie, byś rozpoczął własną działalność i działał jako freelancer. To bardzo popularna metoda, dzięki której pracujesz tylko dla siebie i zza swojego biurka, popijając ulubioną kawę.

Praca zdalna jest szczególnie dobrym rozwiązaniem dla specjalistów z mniejszych miast. Za pośrednictwem internetu możesz szukać klientów i wykonywać zlecenia na odległość. Granice państw nie mają żadnego znaczenia, jeśli więc znasz język obcy, możesz spokojnie robić grafikę dla firmy z Berlina, mieszkając np. pod Krakowem! A skoro mowa o językach, sprawdź także kursy językowe w szkołach Żak!

Kończąc naukę na kierunku grafika komputerowa dostaniesz pakiet praktycznych umiejętności. Jeśli dodatkowo masz plastyczną smykałkę i artystyczną duszę, możesz rozwinąć się w kierunku tworzenia stron internetowych i połączyć solidny warsztat z wyobraźnią.

Zarobki

Praca grafika komputerowego należy do profesji dość dobrze płatnych. Wiele zależy tu jednak od warsztatu i doświadczenia. Ważne jest również bogate portfolio, które będziesz rozsyłać potencjalnym klientom, a dobrym pomysłem będzie też założenie profilu na jednym z portali zrzeszających grafików. Mediana zarobków grafików komputerowych w 2018 roku w Polsce to 3 282 złotych brutto. Oznacza to, że zarabiający najmniej otrzymują brutto poniżej 2 484 złotych, a najlepiej opłacani – nawet powyżej 4 335 złotych. W przypadku pracy na etacie lub umowę zlecenie, wiele zależy od miejsca zamieszkania, jednak freelancer ma tę przewagę, że może zaproponować nieco niższą kwotę klientowi, a i tak zarobi netto więcej, niż gdyby wykonywał te same zadania jako pracownik firmy.

Kto może uczyć się na tym kierunku w szkołach Żak?

Nauka na kierunku grafika komputerowa trwa rok. W zajęciach mogą uczestniczyć absolwenci szkół zawodowych i średnich, słuchacze szkół Żak oraz wszystkie osoby chcące w rok zdobyć nowe kompetencje.