Krótka charakterystyka zawodu konsultant ds. dietetyki
Konsultant ds. dietetyki to specjalista o rozległej wiedzy w zakresie żywienia człowieka. Do jego zadań należy przygotowanie odpowiedniej diety dla swojego klienta lub – w przypadku osób chorych – pacjenta. Profesjonalny konsultant potrafi rozpisać jadłospis bazując na wielu wytycznych – często osoba chce schudnąć lub przybrać na wadze, a niekiedy w grę wchodzą także czynniki zdrowotne. Rolą konsultanta dietetycznego jest zebranie odpowiednich informacji i przygotowanie na ich podstawie zbilansowanej diety.
Inną dietę stosuje się długoterminowo, np. w przypadku nietolerancji pokarmowych czy długofalowego planu budowy sylwetki, inną zaś przed wakacjami czy ślubem. Ekspert do spraw żywienia potrafi komponować zbilansowane jadłospisy i w razie potrzeby może także zalecić odpowiednią suplementację. Po rocznej nauce w szkołach Żak uzyskasz zaświadczenie zgodne ze wzorem MEN oraz dyplom naszej szkoły.
Kto osiągnie sukces jako konsultant ds. dietetyki?
W tej profesji bardzo ważna jest wiedza, chęć ciągłego poszerzania horyzontów i oczywiście pasja. Trzeba także lubić ludzi i czerpać przyjemność z pracy z nimi. Być może wyolbrzymieniem byłoby nazywanie tej profesji powołaniem, lecz przy jej wykonywaniu trzeba mieć swego rodzaju poczucie misji – twoja praca bądź co bądź odmieni życie klientów i pacjentów zarówno pod kątem fizycznym, jak też psychicznym.
Ważne jest, byś był osobą empatyczną, często bowiem z twoich usług korzystać będą osoby mocno zmotywowane, lecz nieszczęśliwe. Następujący scenariusz lubi się powtarzać: z powodu problemów zawodowych czy osobistych osoba zaniedbuje swoje żywienie, przestaje się ruszać, a nastrój poprawia sobie podjadając. Bardzo trudno jest wyjść z tej spirali, i gdy klient zdecyduje się już na konsultację dietetyczną, ma albo zaawansowaną nadwagę albo problemy ze zdrowiem.
Konsultant ds. dietetyki musi być otwarty na problemy innych, wyrozumiały i dyskretny. Musi także umieć motywować i wspierać klienta, by ten wytrwał w swoich postanowieniach. Wbrew obiegowej opinii, same chęci czasem nie wystarczą, a stare nawyki siedzą w nas głęboko – osoba zgłaszająca się do konsultanta powinna więc móc liczyć także na wsparcie mentalne.
Jak dodatkowo upewnić się, że nadajesz się do tej pracy? Jeśli wiesz, że piramida żywieniowa nie jest jednym ze starożytnych zabytków, to już dobrze rokujesz!
Czego nauczysz się w szkole Żak?
Podczas rocznej nauki poznasz zagadnienia związane z fizjologią i anatomią człowieka – żywego organizmu, który będzie głównym obiektem twojego zainteresowania. Wiele dowiesz się także o technologii i chemii żywności oraz poznasz podstawy psychologii, które bardzo pomogą ci w codziennej pracy z klientami w różnej sytuacji życiowej – powinieneś ich rozumieć i mądrze wspierać.
Nauczysz się tworzyć jadłospisy i układać diety dla osób w różnym wieku, prowadzących wszelkie możliwe tryby życia i różniących się stanem zdrowia oraz dowiesz się, jak ważne jest żywienie w czasie rekonwalescencji. Jako przyszły konsultant ds. dietetyki poznasz wartości odżywcze produktów oraz dowiesz się, jak należy je przechowywać i jak przygotowywać żywność, by nie traciła cennych składników.
Dietetyka to nie wszystko, możesz zdobyć dodatkowe kompetencje
Skoro chcesz zostać konsultantem ds. dietetyki, z pewnością lubisz pracę z ludźmi i dumą napawa cię obserwowanie efektów swojej pracy. W związku z tym możesz rozważyć naukę profesji trenera personalnego z elementami fitness, która w szkołach Żak także trwa rok.
Nie od dziś wiadomo, że w zdrowym ciele zdrowy duch – zdobywając dodatkowe kompetencje, będziesz mógł wspierać swoich klientów holistycznie, dbając o ich dietę oraz rozwój fizyczny i piękny wygląd. A jeśli o tak ważne elementy życia klienta zadba wykształcona i profesjonalna osoba, z pewnością zostaniesz polecony dalej.
Co więcej, dietetyka to nie tylko układanie jadłospisu – ostatnio często spotykane są badania krwi, na podstawie których identyfikuje się alergeny i eliminuje je z diety. Mając silne podstawy po nauce w szkole Żak, możesz wybrać konkretną specjalizację w zakresie dietetyki i skupić się na zagadnieniach dla ciebie najciekawszych.
Pomówmy o pieniądzach…
Konsultant ds. dietetyki jest całkiem dobrze wynagradzany. W przypadku pracy na etacie możesz liczyć na zarobki w przedziale 2 200 – 3 900 złotych brutto miesięcznie. Jeśli jednak wyrobisz sobie renomę i będziesz działać jako „wolny strzelec”, zarobisz więcej. Przykładowo, wstępna konsultacja dietetyczna kosztuje od 100 złotych wzwyż, w zależności od twojego doświadczenia oraz miasta, w którym będziesz działać. Ceny ułożenia tygodniowego jadłospisu wahają się z kolei od 50 do kilkuset złotych! Możesz więc dodatkowo zarobić, a po pewnym czasie zrezygnować z pracy u kogoś i zarabiać wyłącznie na własny rachunek. Słowem, pensja w dużej mierze zależy od twojego doświadczenia, ale też przedsiębiorczości i umiejętności pozyskiwania nowych klientów.
Dlaczego warto zostać konsultantem ds. dietetyki?
Jest to przede wszystkim praca z ludźmi – każdy z nas jest inny, nie ma więc mowy o nudzie. Poza tym to wspaniałe zajęcie dla tych, którzy chcą pomóc innym zmienić swoje nawyki żywieniowe i w znaczący sposób wpłynąć na ich samopoczucie i zdrowie. Poza tym sam skorzystasz na wiedzy zdobytej podczas nauki – będziesz prawidłowo się odżywiał i unikał szkodliwych produktów. Będziesz mógł również udzielić kilku wskazówek swoim najbliższym i zaszczepić w nich pasję do dbania o właściwe żywienie.
Konsultanci ds. dietetyki będą mieli co robić
Polskie społeczeństwo bogaci się, a jednocześnie rośnie nasza świadomość dotycząca odpowiedniego żywienia i jego wpływu na zdrowie. Eksperci od dietetyki znajdują zatrudnienie jako doradcy w klubach fitness, SPA, sanatoriach i innych ośrodkach opieki zdrowotnej, a także w coraz popularniejszych poradniach dietetycznych.
Nic nie stoi także na przeszkodzie, byś otworzył własną działalność i zarabiał udzielając prywatnych konsultacji. Twoimi klientami będą przede wszystkim mieszkańcy miast – ludzie świadomi szkodliwości ciągłego przebywania w zanieczyszczonych metropoliach. Wiedzą oni, że jedyne co mogą zrobić, by podnieść jakość swojego życia bez konieczności wyprowadzki za miasto i zamieszkania na łonie natury, jest zmiana nawyków żywieniowych. Potrzebują więc twojej wiedzy i są skłonni za nią płacić!
Jakie są wady i zalety pracy jako konsultant ds. dietetyki?
Praca konsultanta ds. dietetyki to bardzo ciekawe i dające wiele satysfakcji zajęcie. Należy jednak otwarcie powiedzieć, że bycie ekspertem – bądź kimś w rodzaju autorytetu w kwestii żywienia – nie jest łatwe i wymaga samodyscypliny. Jeśli jej zabraknie i konsultant będzie wieczorami podjadał albo często odwiedzał fast foody, jego wygląd – sylwetka, cera czy skóra – szybko zdradzi te małe „grzeszki”, skutkując utratą wiarygodności.
Jeśli jednak zdajesz sobie sprawę, że zdrowe żywienie jest szalenie istotne, a poza tym mimo słabości, które wszyscy odczuwamy, potrafisz wytrwać w swoich postanowieniach, powinieneś sobie poradzić w tej profesji! Pamiętaj, że batonik czasem należy się każdemu!
Kto może uczyć się na tym kierunku w szkołach Żak?
Nauka na kierunku konsultant ds. dietetyki trwa rok. W zajęciach mogą uczestniczyć absolwenci szkół zawodowych i średnich, słuchacze szkół Żak oraz wszystkie osoby pełnoletnie chcące w rok zdobyć nowe kompetencje.