Co robi i czym się zajmuje?
Przedstawiciel handlowy – zwany też handlowcem – to osoba, która sprzedaje produkty lub usługi firmy, którą reprezentuje. Często jest to praca w terenie, która łączy się z regularnymi wyjazdami i spotkaniami biznesowymi. Handlowcy zajmują się także obsługą klienta, sporządzaniem raportów dotyczących sprzedaży oraz doradztwem technicznym. To niekiedy ciężka praca, lecz dająca dużo satysfakcji i dobrze wynagradzana. Przedstawiciele handlowi zatrudniani są w wielu branżach, np. spożywczej, farmaceutycznej czy samochodowej, a czas ich pracy jest zazwyczaj nienormowany. Handlowcy pracują na kontraktach lub na umowie o pracę w systemie prowizyjnym.
W szkołach Żak w rok zdobędziesz umiejętności przedstawiciela handlowego, a na zakończenie nauki otrzymasz zaświadczenie zgodne ze wzorem MEN oraz dyplom naszej szkoły.
Czy będziesz dobrym przedstawicielem handlowym?
By sprawdzić się jako handlowiec, musisz być osobą samodzielną i bardzo odpowiedzialną, ponieważ często wyłącznie od Ciebie zależeć będzie zysk firmy, a tym samym Twój zysk. Warto, byś znał angielski lub inny język obcy na poziomie komunikatywnym, sprawnie posługiwał się komputerem i miał prawo jazdy – autem nie musisz się przejmować, ponieważ przedstawiciele handlowi z reguły korzystają z pojazdów flotowych firmy.
Musisz być także świetnie zorganizowany, odporny stres i – choć brzmi to jak slogan – mocno wierzyć w swój sukces. Często to właśnie od nastawienia będzie zależeć Twoje powodzenie. Jeśli klient zobaczy znudzonego i niepewnego siebie człowieka, to jak myślisz – kupi coś od niego?
Konieczna jest także dyspozycyjność i komunikatywność. Nie zaszkodzi również poczucie humoru, ale utrzymane w granicach profesjonalizmu. Zresztą jako przedstawiciel handlowy powinieneś „wyczuwać” ludzi i wiedzieć, jak podejść do osób z konkretnymi cechami charakteru. Inaczej będziesz rozmawiał z młodym mężczyzną, a inaczej z kobietą po pięćdziesiątce.
Czego nauczysz się w naszej szkole?
W szkole Żak nauczymy Cię autoprezentacji, jednej z najważniejszych umiejętności przedstawiciela handlowego – musisz bowiem od razu robić świetne wrażenie na kliencie. Poznasz różne rodzaje komunikacji: interpersonalną oraz sprzedażową – werbalną oraz niewerbalną. Nauczysz się także podstaw psychologii, dzięki którym będziesz lepiej rozumiał ludzkie zachowania i motywacje, a to znacznie ułatwi Ci pracę z klientami. Poznasz strategie skutecznych negocjacji handlowych, wyćwiczysz techniki sprzedaży i zgłębisz wiedzę dotyczącą reklamy i marketingu towarów i usług.
Nie zabraknie oczywiście podstaw – nauczymy Cię wszystkiego, co niezbędne w pracy biurowej, a ponadto – dzięki przedmiotowi warsztat pracy przedstawiciela handlowego – będziesz mógł stworzyć silny fundament, na którym zbudujesz swoją pozycję kompetentnego handlowca.
Przedstawiciele handlowi, nie martwcie się o zatrudnienie!
Wystarczy spojrzeć na ogłoszenia o pracę – praktycznie codziennie firmy poszukujące handlowców dodają nowe ogłoszenia. Produkcja, telekomunikacja i IT, ubezpieczenia, biura podróży, branża spożywcza czy farmaceutyczna – wszędzie tam jest zapotrzebowanie na ludzi, którzy z pasją i zaangażowaniem sprzedawać będą produkty i usługi. Sprawny przedstawiciel handlowy poradzi sobie w każdej branży, niezbędne będzie jednak zdobycie odpowiedniej wiedzy i kwalifikacji. Jeśli jednak masz talent, będzie to formalnością.
Zarobki w handlu – temat bardzo przyjemny
Wymiana handlowa od niepamiętnych czasów przynosiła zyski. Nie inaczej jest dzisiaj! Mediana zarobków przedstawicieli handlowych wynosi 2 900 złotych brutto. Oznacza to, że zarabiający najmniej, otrzymują poniżej 2 200 złotych, a ci najlepiej wynagradzani – nawet powyżej 3 800 złotych. Choć powyższe kwoty prezentują się bardzo dobrze, należy wspomnieć, że handlowiec poza podstawowym wynagrodzeniem dostaje także prowizję od sprzedaży – zarobki w dużej mierze zależą więc od jego zaangażowania i skuteczności. Poza pieniędzmi w tej profesji możesz liczyć także na służbowy samochód i telefon. Niektórzy pracodawcy oferują też szkolenia i pakiety socjalne, takie jak: opieka medyczna, abonamenty w klubach fitness oraz bony i karty zniżkowe na zakupy czy wizyty w restauracjach. Jeśli będziesz mieć dobre wyniki, Twój szef będzie chętnie nagradzać Cię bonusami.
Niezależnie od wieku, płci i regionu, najlepsi przedstawiciele handlowi zarabiają bardzo dobrze, dzięki czemu mogą sobie pozwolić na realizację wielu planów i marzeń. Oczywiście swoją pozycję buduje się latami, ale jako przyszły handlowiec powinieneś umieć wyznaczać sobie wielkie cele, prawda?
Należy zwrócić uwagę, że zarobki w pracy handlowca są wyższe, ale jednak nie tak stabilne jak w przypadku innych zawodów. Może trafić się gorszy okres, podczas którego towar będzie zalegał w magazynach, a na usługi nie będzie chętnych – musisz więc myśleć o tym zawczasu i dbać o rezerwę finansową na wypadek tymczasowego zastoju.
Dlaczego warto zostać przedstawicielem handlowym?
Jeśli potrzebujesz wyzwań, chcesz się rozwijać, poznawać wciąż nowych ludzi i budować z nimi relacje, a to wszystko za niezłe wynagrodzenie – chyba nie trzeba Cię dłużej przekonywać, że ta profesja to dobry wybór?
To świetny zawód, który nie wymaga wieloletniej nauki, a raczej stawia na talent i predyspozycje danego kandydata – nie zastanawiaj się więc i spróbuj swoich sił jako przedstawiciel handlowy! Poczucie satysfakcji po udanych negocjacjach i przeprowadzonej transakcji jest porównywalne chyba tylko ze sportami ekstremalnymi. Z tym że pracując jako handlowiec, zdecydowanie mniej ryzykujesz, a poza tym otrzymujesz za to wynagrodzenie.
Jakie są plusy i minusy tej pracy?
Jest to dobra propozycja dla osób, które lubią wyzwania, są ambitne i nie potrafią wytrzymać zbyt długo w jednym miejscu. Jeśli natomiast jesteś domatorem i po ośmiu godzinach chcesz usiąść w wygodnym fotelu, nie będzie to praca Twoich marzeń. Podobnie osoby ceniące sobie życie rodzinne mogą czuć się niekomfortowo, będąc często z dala od najbliższych.
W roli handlowców świetnie sprawdzą się osoby młode i ambitne, lubiące stawiać sobie coraz wyższe cele sprzedażowe i zawodowe. Trzeba być człowiekiem pełnym energii, dlatego ludzie chcący pracować spokojnie przy biurku i iść po linii najmniejszego oporu w oczekiwaniu na comiesięczną wypłatę, nie będą czuli się dobrze jako handlowcy.
W związku z tym, że praca przedstawiciela handlowego ściśle wiąże się ze sprzedażą, czasem możesz znaleźć się w sytuacji, gdy Twoja propozycja nawiązania współpracy spotka się z odmową. Można uznać to za wadę tej profesji – nie możesz jednak pozwolić, by Cię to demotywowało. Dobry handlowiec jest gotów usłyszeć „nie” i nie brać tego do siebie. Przeciwnie – będzie to dla niego sygnał, że musi jeszcze popracować nad komunikacją i perswazją.
Kto może uczyć się w szkołach Żak?
Nauka na kierunku przedstawiciel handlowy trwa rok. W zajęciach mogą uczestniczyć absolwenci szkół zawodowych i średnich, słuchacze szkół Żak oraz wszystkie osoby chcące w rok nauczyć się ciekawego zawodu z perspektywą wysokich zarobków.