Technik informatyk – kto to właściwie jest?
Najprościej mówiąc, jest to osoba, dzięki której cały informatyczny system firmy działa tak, jak trzeba. Technik informatyk odpowiedzialny jest za konfigurowanie i administrowanie wewnętrzną siecią firmową, ale jego obowiązkiem jest również dbanie o cyberbezpieczeństwo. Zna on podstawy języków programowania i zarządzania bazami danych, a ponadto umie sprawnie posługiwać się systemami operacyjnymi (np. Windows, Linux, Mac OS) oraz potrafi skonfigurować wszelkie urządzenia peryferyjne używane przez pracowników. Mogą to być, np. skanery, drukarki lub zasilacze awaryjne – dzięki nim w przypadku braku prądu sprzęt może działać bez przerwy i nie ma ryzyka utraty cennych danych.
Technik informatyk odpowiada także za poprawną konfigurację sprzętu, np. komputerów czy routerów, jak też oprogramowania – które zresztą nie ma przed nim tajemnic. Jest to komputerowy czarodziej, do którego zgłaszają się wszyscy ci, których kompetencje informatyczne kończą się na włączeniu komputera, napisaniu tekstu i uruchomieniu przeglądarki.
W 2017 roku miała miejsce reforma szkolnictwa zawodowego, a technik informatyk to jeden z tych zawodów, w których zmiany pod względem treści nauczania są najbardziej widoczne. W nowej podstawie programowej kwalifikacje technika informatyka nazywają się EE.08 oraz EE.09.
Szkoły Żak oferują bezpłatną, dwuletnią naukę zawodu technika informatyka kończącą się egzaminem zewnętrznym, organizowanym przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną. Otrzymujesz tytuł technika informatyka oraz świadectwo MEN.
Dlaczego warto zostać technikiem informatykiem?
Ta praca ma przyszłość. Wystarczy oszacować liczbę firm w naszym kraju – jest ich nawet kilka milionów. Teraz pomyśl, że przynajmniej połowa z nich potrzebuje osoby, która weźmie na siebie obowiązki związane z zarządzaniem siecią, obsługą sprzętu komputerowego i wsparciem IT. Jak widzisz, jest wiele miejsc, gdzie praca technika informatyka jest na wagę złota. Poza tym w tej profesji możesz realizować swoje pasje – szczególnie jeśli zawsze interesowały Cię komputery i informatyka.
Zdobycie kompetencji technika informatyka może być również świetnym pierwszym krokiem do kariery w innej gałęzi informatyki, np. cyberbezpieczeństwie. To rozwijająca się dziedzina, a eksperci ds. cyber security są dziś bardzo potrzebni – wystarczy spojrzeć, jakie spustoszenie potrafią wywołać ataki hakerskie. Szanujące się firmy poszukują kompetentnych osób do ochrony swoich danych.
Co więcej, po zdobyciu dyplomu technika informatyka możesz dalej rozwijać się jako programista. To bardzo popularny i przyszłościowy zawód, a doświadczeni programiści zarabiają bardzo dobre pieniądze – zarówno w Polsce, jak i za granicą. Najlepsze jest to, że możesz pracować dla zagranicznej firmy, zarabiać w euro, a to wszystko zza własnego biurka – takie możliwości daje dziś Internet. Warto to wykorzystać.
Praca w IT czeka na Ciebie
Wszędzie tam, gdzie używa się komputerów i innych urządzeń – czyli de facto w każdej firmie! – potrzebny jest ktoś, kto nad tym wszystkim zapanuje. Agencje reklamowe, firmy z sektora IT, start-upy… w każdym z tych miejsc musi pracować osoba, do której pracownicy będą mogli zwrócić się o pomoc, gdy komputer przestanie odpowiadać, skaner się zatnie, a drukarka odmówi posłuszeństwa. Wiele większych firm ma także działy informatyczne, gdzie potrzeba przynajmniej kilku techników – bo tyle jest tam pracy.
Z wykształceniem technika informatyka możesz pracować także jako „wolny strzelec” i oferować tzw. wsparcie informatyczne na telefon lub otworzyć własny punkt serwisowy – prawie każdy ma dziś komputer, a one lubią się psuć… Pracę znajdziesz także w sklepach komputerowych oraz w firmach tworzących oprogramowanie i administrujących sieciami komputerowymi.
Plusy i minusy pracy w IT
Ten rodzaj pracy jest dobrym rozwiązaniem dla osób komunikatywnych, mimo iż wydawać by się mogło, że technik siedzi w serwerowni czy małym pokoiku i coś majstruje przy komputerze. Tak nie jest – na sprzęcie pracują ludzie, a w przypadku awarii czy problemów udają się oni lub dzwonią do technika! Chcą mieć wszystko naprawione „na już” i nie zawsze są cierpliwi. Jeśli więc nie lubisz ludzi i najchętniej nie wychodziłbyś z domu, możesz mieć problem w tej pracy.
W profesji technika informatyka niezbędna jest także znajomość języka angielskiego – wiele instrukcji, wartościowych treści w Internecie czy też materiałów źródłowych jest właśnie w tym języku. Zatem bez niego trudno będzie Ci rozwiązać bardziej skomplikowane problemy. Jednak nawet jeśli nie znasz angielskiego – bez obaw! W szkole Żak podniesiesz swoje umiejętności językowe.
Jakie pieniądze zarobię w IT?
Posada technika informatyka to praca dobrze płatna. Wynagrodzenia informatyków wahają się od nieco poniżej 2 700 zł brutto do powyżej 3 800 zł brutto. Poza pracą u kogoś możesz także otworzyć własną działalność i wtedy Twoja pensja może być znacznie wyższa – wszystko zależeć będzie od Twojej przedsiębiorczości i siły przebicia. Pracując na własny rachunek, możesz oferować klientom konkurencyjne ceny, a Twój zysk będzie większy niż gdybyś pracował u kogoś.
Czy będziesz dobrym technikiem informatykiem?
Jeśli od zawsze interesowałeś się komputerami, np. tym jak działają albo jak zerami i jedynkami można zapisać wszystko – zamiast tylko grać w gry, a informatyka była jednym z Twoich ulubionych przedmiotów, prawdopodobnie jesteś stworzony do tego zawodu!
Ważne też, byś był samodzielny, ponieważ często będziesz jedyną nadzieją współpracowników na rozwiązanie problemu z komputerem! Musisz także mieć anielską cierpliwość – wszyscy przecież mieliśmy do czynienia ze złośliwością sprzętu komputerowego, który psuje się w najmniej spodziewanych momentach. Ponadto powinieneś także umieć skrupulatnie stosować się do wszelkich procedur – każda firma ma swoją politykę bezpieczeństwa informatycznego, której będziesz musiał przestrzegać.
Jakie kompetencje zdobędziesz?
Nauka na kierunku technika informatyka trwa dwa lata i jest to odpowiednio dużo czasu, by zgłębić wiele istotnych zagadnień związanych z Twoją przyszłą pracą. W szkole Żak nauczysz się administrować bazami danych i systemami operacyjnymi oraz zdobędziesz umiejętności niezbędne do tworzenia aplikacji i projektowania stron internetowych. Przybliżymy Ci także zagadnienia związane z projektowaniem i montażem lokalnych sieci komputerowych.
Jednym z szerzej omawianych tematów będzie także diagnostyka i naprawa urządzeń techniki komputerowej, aby dobrze przygotować Cię na jeden z możliwych scenariuszy w Twojej karierze – założenie własnej firmy – dowiesz się, na czym polega działalność gospodarcza w branży informatycznej. Jednym z elementów dwuletniej edukacji jest nauka języka obcego zawodowego w branży informatycznej.
Kto może uczyć się na tym kierunku w szkołach Żak?
Nauka na kierunku technik informatyk trwa dwa lata. W zajęciach mogą uczestniczyć absolwenci szkół średnich, słuchacze szkół Żak oraz wszystkie osoby chcące nauczyć się nowego zawodu.