Technik usług pocztowych i finansowych charakterystyka zawodu
Osoba na tym stanowisku odpowiedzialna jest za obsługę przesyłek pocztowych – ich przyjmowanie, przewóz, wydawanie i doręczanie. Poza tym przyjmuje oraz dokonuje ona wypłat i rozlicza przekazy pieniężne i pocztowe. Technik usług pocztowych i finansowych odpowiada także za czynności rozdzielczo-ekspedycyjne i prowadzenie dokumentacji, a poza tym promuje i sprzedaje towary oraz usługi ubezpieczeniowo-bankowe świadczone przez operatora. Do obowiązków technika usług pocztowych należy także ewidencjonowanie wszystkich świadczonych przez niego usług – w formie elektronicznej, jak też odręcznie. Obsługuje on oprogramowanie komputerowe i wszelkie urządzenia znajdujące się w placówkach pocztowych. Mogą być to np. wagi czy urządzenia frankujące służące do masowej wysyłki korespondencji.
Osoby na stanowiskach administracyjnych pracują w standardowych godzinach, np. 8–16 lub 9–17, a na stanowiskach eksploatacyjnych praca odbywa się w systemie zmianowym. W zależności od godzin otwarcia konkretnej placówki godziny pracy można ustalać z przełożonym, lecz zawsze jest to osiem godzin dziennie.
Cechy idealnego technika usług pocztowych i finansowych
W tej pracy trzeba być dokładnym i sumiennym, ponieważ od tego zależy, czy list bądź przesyłka trafi tam, gdzie trzeba. Musisz też umieć utrzymać skupienie przez dłuższy czas, ponieważ nie możesz pozwolić sobie nawet na niewielki błąd – często pominięcie jednej cyfry np. w numerze przesyłki może skutkować problemami w jej dostarczeniu, a pomyłka przy liczeniu pieniędzy wiązać się będzie z nieprzyjemnościami.
Bardzo ważna jest kultura osobista i uprzejmość – praca ta w dużej mierze polega bowiem na obsłudze klienta. Co więcej, dobrze, jeśli jesteś osobą odporną na stres, ponieważ przy takiej liczbie klientów – mowa tu o pracy na poczcie – niekiedy zdarzą się osoby niecierpliwe i rozgoryczone z powodu kolejki czy zagubionej przesyłki. Jako profesjonalista musisz mieć kontrolę nad emocjami i rozładowywać spory, zamiast prowadzić do eskalacji.
Ważna jest komunikatywność, szczególnie, że część klientów nie zna niektórych procedur czy przepisów i to ty będziesz ich pierwszym źródłem informacji. Musisz więc umieć zwięźle wytłumaczyć niektóre skomplikowane zagadnienia. Co więcej, w tej profesji trzeba być na bieżąco z nowymi produktami i usługami – twoim plusem będzie więc, jeśli umiesz szybko przyswajać wiedzę, masz niezłą pamięć i potrafisz sprawnie porządkować informacje. Mówiliśmy o cierpliwości? Jest ona konieczna, podobnie zresztą jak zamiłowanie do ładu i porządki.
Mimo, iż pracując na poczcie czy w firmie kurierskiej często będziesz zajmować się różnego rodzaju przesyłkami, nie należy zapominać, że jest to także praca z ludźmi. Warto więc, byś miał kompetencje miękkie i potrafił pracować w zespole
Czego nauczysz się w szkole Żak?
Po ukończeniu rocznej nauki w naszej szkole będziesz gotów do podjęcia pracy jako technik usług pocztowych i finansowych. Nauczysz się wykonywać prace rozdzielczo-ekspedycyjne, a także świadczyć usługi przewozowe, finansowe, pocztowe i kurierskie. Przekonasz się, jak wygląda obrót towarowy w teorii i praktyce oraz poznasz podstawy działalności gospodarczej w usługach pocztowo-finansowych.
Ponadto nauczysz się podstaw przedsiębiorczości i zdobędziesz cenną wiedzę dotyczącą obsługi przesyłek w obrocie krajowym i zagranicznym. Poza tym będziesz uczyć się języka obcego w usługach pocztowo-finansowych, dzięki czemu korzystanie z obcojęzycznych źródeł informacji, np. w celu poszerzania wiedzy, nie będzie dla ciebie problemem. Znając język obcy zwiększysz też swoje szanse na znalezienie atrakcyjnej pracy za granicą.
Bezpłatna nauka na tym kierunku w szkole policealnej Żak trwa dwa lata i kończy się nieobowiązkowym, zewnętrznym egzaminem z kwalifikacji w zawodzie, organizowanym przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w siedzibie szkoły. Po ukończeniu nauki otrzymujesz świadectwo MEN oraz tytuł technika usług pocztowych i finansowych.
Kwalifikacje zawodowe technika usług pocztowych i finansowych określone zostały jako A.66. – świadczenie usług pocztowych, finansowych i kurierskich oraz w zakresie obrotu towarowego oraz A.67. – wykonywanie zadań rozdzielczo-ekspedycyjnych w usługach pocztowych i kurierskich.
Wady i zalety tej pracy
Praca na poczcie to przede wszystkim stabilność – pracujesz w konkretnej placówce w stałych godzinach i nie jesteś wysyłany w delegacje. Wielu z nas właśnie na tym zależy i z pewnością jest to duża zaleta dla osób, które cenią sobie czas wolny i planują go w oparciu o grafik, który nie ulega nagłym zmianom.
Jednak sama poczta się zmienia. Dziś to już nie tylko okienka w placówkach i ciągły stuk przybijanych stempli – choć oczywiście są one nadal w użyciu. Dzisiejsza poczta to dobrze zorganizowana firma, oferująca klientom wielokanałowy dostęp do usług i produktów. Pracując tam, dostajesz więc nie tylko stabilność zawodową – o którą dziś nie tak łatwo – ale jesteś także częścią nowoczesnej firmy, która nie ma właściwie nic wspólnego z pocztą z poprzedniego ustroju. Może poza tym, że nadal dostarcza listy!
Dodatkowym plusem jest to, że jeśli nie chcesz pracować w obsłudze klienta, w tzw. okienku, możesz wybrać prace w sortowni lub magazynie, gdzie będziesz dbał, by listy trafiały terminowo do odbiorców.
Jest kilka przeciwwskazań do podjęcia pracy w tym zawodzie. Są to między innymi: zaburzenia widzenia barw, zaburzenia równowagi czy choroby ograniczające sprawność rąk lub nóg.
Czy znajdziesz pracę w tym zawodzie?
Technicy usług pocztowych i finansowych stanowią trzon personelu poczty i innych przedsiębiorstw świadczących usługi pocztowe i finansowe, lecz znajdują pracę również w firmach kurierskich, a także w punktach poboru opłat. Co więcej, pracują oni też w branży spedycyjnej oraz w szkołach.
Jeśli chcesz zdobyć dodatkową wiedzę i kompetencje, a dzięki temu zwiększyć swoje szanse na rynku pracy, rozważ naukę na jednym z pokrewnych kierunków w szkołach Żak. Są to: technik administracji, agent celny i technik BHP. Sprawdź naszą ofertę!
Dlaczego warto zostać technikiem usług pocztowych i finansowych?
Ten zawód to dobra droga dla wszystkich, którzy szukają w pracy pewności i stabilizacji. Tu nie ma pędu znanego z korporacji, jest za to spokój o jutro i osiem godzin pracy – żadnego siedzenia po nocach! Poza tym w większości przypadków jest to siedząca praca w biurze, jeśli więc nie potrzebujesz ciągłego przemieszczania się i delegacji, doskonale odnajdziesz się jako technik usług pocztowych i finansowych.
Kto może uczyć się w szkołach Żak?
Nauka na kierunku Technik usług pocztowych i finansowych trwa rok. W zajęciach mogą uczestniczyć absolwenci szkół średnich, uczniowie szkół Żak oraz wszystkie osoby chcące nauczyć się nowego zawodu i znaleźć stabilną pracę.