Co trzeba wiedzieć o zawodzie technika weterynarii?
Technik weterynarii opiekuje się zwierzętami i jest uprawniony do wykonywania wszystkich czynności niewymagających specjalistycznej wiedzy medycznej – czyli w tym wypadku wykształcenia weterynaryjnego. Może podawać leki wydawane bez recepty lub te przepisane przez weterynarza. Technik weterynarii wykonuje także zabiegi sanitarno-higieniczne i fizykoterapeutyczne, pobiera próbki do badań laboratoryjnych, a w razie potrzeby udziela zwierzętom pierwszej pomocy.
Osoba zatrudniona na tym stanowisku może także prowadzić chów i hodowlę zwierząt gospodarskich oraz wykonywać zabiegi inseminacji. Pomaga ona także weterynarzowi w czynnościach związanych z diagnozowaniem, profilaktyką i leczeniem zwierząt – m. in. asystując przy zabiegach chirurgicznych – oraz wykonuje czynności pielęgnacyjne i zootechniczne. Technik weterynarii zna anatomię i fizjologię zwierząt oraz umie rozpoznawać zaburzenia ich stanu zdrowia. Ponadto może założyć gips zwierzęciu, zakolczykować je czy odebrać poród. Co ciekawe, jedną z jego kwalifikacji jest również obsługa ciągnika rolniczego z przyczepą.
Technik weterynarii pracuje w różnych miejscach, w których występują zwierzęta – są to np. chlewy, stajnie, kurniki czy pastwiska. Asystuje weterynarzowi w gabinecie, a wtedy jego pacjentami są zazwyczaj zwierzęta domowe. Czas pracy technika weterynarii jest elastyczny, co oznacza, że może on pracować w dzień, w nocy oraz w niedziele i święta.
Technik weterynarii - cechy idealnego kandydata
By pracować jako technik weterynarii, musisz kochać zwierzęta i przyrodę oraz chcieć je chronić. Nie możesz też bać się zwierząt – to oczywiste. Bardzo przyda ci się zainteresowanie biologią i chemią oraz wrodzona potrzeba niesienia pomocy potrzebującym – w tym przypadku zwierzętom.
Nie bez znaczenia jest również dobra kondycja fizyczna, niekiedy będziesz musiał bowiem użyć siły, np. by przenieść chore zwierzę. W swojej pracy nie raz spotkasz cierpiące stworzenie, ale musisz być w stanie zachować profesjonalizm i spokój, nawet w emocjonalnych sytuacjach – dobrze więc, jeśli jesteś osobą odporną psychicznie. Technik weterynarii powinien wyróżniać się spostrzegawczością i wytrwałością, a poza tym musi być cierpliwy i dokładny. Tam, gdzie w grę wchodzi życie i zdrowie zwierząt, nie można działać pośpiesznie.
Choć praca ta polega na niesieniu pomocy zwierzętom, dużo czasu spędzać będziesz z innymi ludźmi. Jeśli jesteś osobą kontaktową, łatwo odnajdziesz się w pracy zespołowej. Z kolei w pracy ze zwierzętami domowymi w grę wchodzi interakcja z ich opiekunami, która także wymaga umiejętności interpersonalnych i wyrozumiałości.
Czego nauczymy cię w szkołach Żak?
Solidnie i wielopłaszczyznowo przygotowujemy przyszłych techników weterynarii do pracy w zawodzie. Na tym kierunku poznasz anatomię i fizjologię zwierząt zarówno w teorii, jak i praktyce; zdobędziesz wiedzę na temat chorób i pielęgnacji zwierząt oraz dowiesz się, jak przebiega ich chów, hodowla i inseminacja. Poznasz także zagadnienia związane z diagnostyką, zabiegami i administracją weterynaryjną, zrozumiesz, na czym polega kontrola i nadzór weterynaryjny oraz nauczysz się dbać o higienę zwierząt rzeźnych i mięsa.
Podczas nauki na kierunku technik weterynarii zapoznasz się z zagadnieniami związanymi z działalnością gospodarczą w weterynarii oraz prowadzeniem produkcji zwierzęcej i usług inseminacyjnych. Będziesz także uczyć się języka obcego w weterynarii, dzięki czemu praca za granicą stanie się dla ciebie bardzo realną opcją.
Bezpłatna nauka na tym kierunku w szkole policealnej Żak trwa dwa lata i kończy się nieobowiązkowym, zewnętrznym egzaminem z kwalifikacji w zawodzie, organizowanym przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w siedzibie szkoły. Po ukończeniu nauki otrzymasz świadectwo MEN oraz tytuł technika weterynarii.
Kwalifikacje zawodowe technika weterynarii określone zostały jako R.9. – prowadzenie chowu, hodowli i inseminacji zwierząt, R.10. – wykonywanie czynności pomocniczych z zakresu usług weterynaryjnych oraz R.11. – wykonywanie czynności pomocniczych z zakresu realizacji zadań inspekcji weterynaryjnej.
Praca i perspektywy rozwoju w zawodzie technik weterynarii
Technik weterynarii może pracować w wielu miejscach – gospodarstwach rolnych i agroturystycznych, laboratoriach weterynaryjnych i ogrodach zoologicznych. Znajdzie on także pracę w lecznicy dla zwierząt jako pomocnik lekarza weterynarii, w organach inspekcji weterynaryjnej oraz schroniskach dla zwierząt. Co więcej, techników weterynarii potrzeba w sklepach zoologicznych, na fermach przemysłowych oraz w zakładach przetwórstwa spożywczego. Warto podkreślić, że po ukończeniu nauki możesz także znaleźć pracę w firmach z sektora agrobiznesu lub też samodzielnie prowadzić gospodarstwo rolnicze – wykształcenie, które zdobędziesz w szkole Żak to świetna baza do rozpoczęcie takiej działalności.
Dobra wiadomość jest również taka, że w krajach Europy Zachodniej jest duże zapotrzebowanie na techników weterynarii. W szkole Żak będziesz uczyć się języka obcego, możesz więc spokojnie aplikować do pracy w innym kraju i zarabiać więcej niż w Polsce.
Jeśli uznasz, że praca ze zwierzętami to twoje powołanie, możesz również zdawać na studia weterynaryjne, by zdobyć dodatkowe kompetencje i móc jeszcze lepiej służyć zwierzętom.
Dlaczego warto zostać technikiem weterynarii?
W tej profesji możesz robić to, o czym zawsze marzyłeś – pracować ze zwierzętami i pomagać im dzięki wiedzy, umiejętnościom i wielkiemu sercu. Poza tym, asystując weterynarzowi zdobywasz bezcenną wiedzę i doświadczenie, które przydadzą ci się, jeśli sam zostaniesz w przyszłości weterynarzem.
Wady i zalety tej pracy
Dużą zaletą tej pracy jest brak nudy. Codziennie będziesz miał kontakt z różnymi zwierzętami – oraz ludźmi – a każdy przypadek będzie inny. Co więcej, w zależności od miejsca zatrudnienia, praca ta może wiązać się z częstymi wyjazdami. Dla wielu to plus, lecz ci, którzy marzą o ośmiu godzinach pracy przy biurku z pewnością uznają to za minus tej profesji.
To jednak dobra praca dla osób ambitnych, które chcą wciąż się rozwijać! Zawód technika weterynarii jest związany z medycyną, a co za tym idzie, trzeba stale uczyć się nowych rzeczy i obsługi różnych urządzeń – mowa tu np. o sprzęcie monitorującym i pomiarowym, jak też komputerowym, wykorzystywanym w diagnostyce.
O ile potrzeba tu sporej wrażliwości, nie można być osobą przesadnie emocjonalną. Takie podejście utrudniałoby bowiem pracę oraz podejmowanie zdecydowanych i niekiedy trudnych decyzji. Część kandydatów może uznać to za wadę, bowiem to właśnie ogromna wrażliwość i miłość do zwierząt sprawiły, że chcą oni pracować jako technicy weterynarii…
Na koniec warto wymienić kilka przeciwwskazań do podjęcia tej pracy. Są to np.: choroby układu ruchu, przewlekłe choroby układu oddechowego i niedosłuch.
Kto może uczyć się w szkołach Żak?
Nauka na kierunku technik weterynarii trwa dwa lata. W zajęciach mogą uczestniczyć absolwenci szkół średnich, uczniowie szkół Żak oraz wszystkie osoby chcące zdobyć ciekawy, perspektywiczny zawód oraz pracować ze zwierzętami i pomagać im.