Zoopsycholog - ogólna charakterystyka zawodu
Zoopsycholog jest specjalistą od relacji człowieka ze zwierzęciem towarzyszącym. Osoba na tym stanowisku obserwuje zwierzęta, bada ich zmysły i instynkty, aby poznać przyczyny występowania różnych ich zachowań. Dzięki czemu może wpływać na zwierzęta i zmieniać ich postępowanie, tym samym ułatwiając życie opiekunowi.
Należy zdać sobie sprawę, że zoopsycholog nie ma za zadanie dostroić zwierzę do potrzeb właściciela czy też wytresować czworonoga. Jego celem jest zrozumienie i rozwiązanie problemów oraz sprawienie, że zwierzę i opiekunowie będą szczęśliwsi.
Spotkanie z zoopsychologiem jest często zalecane przez weterynarza. Gdy wykluczy on już stricte fizyczne podłoże niepokojącego zachowania zwierzęcia, nadchodzi czas na przyjrzenie się psychice pupila. Może się bowiem okazać, że uciekanie, chowanie się czy nadpobudliwość psa lub kota wynika z zaburzeń psychicznych, które mogą powodować sami domownicy, często nawet o tym nie wiedząc! Ponadto zoopsycholog musi umieć rozpoznać chorobę somatyczną zwierzęcia i zasugerować opiekunowi wizytę u weterynarza.
Jaki powinien być zoopsycholog?
Najważniejsza u zoopsychologa jest miłość do zwierząt, to oczywiste. Nie jest on jednak specjalistą wyłącznie od czworonogów! Domowy pies lub kot nie żyją w oderwaniu od człowieka – są one często traktowane jak członkowie rodziny i tworzą relacje z każdym z domowników z osobna. Istotą pracy zoopsychologa jest więc zrozumienie zależności między zachowaniem zwierzęcia, a sytuacją panującą w domu. Powinien on więc posiadać umiejętności z zakresu komunikacji interpersonalnej – o ile bowiem ze zwierzętami zrozumie się bez słów, musi umieć skutecznie porozumieć się z ich opiekunami. W pracy ze zwierzęciem bardzo ważna jest także konsekwencja i cierpliwość, zmiany nie zachodzą bowiem od razu – potrzeba na nie dużo czasu. Nie możesz więc zniechęcać się, jeśli początkowo zwierzę nie będzie chciało „współpracować”. Cierpliwość i wytrwałość przydadzą ci się także, gdy będziesz przeprowadzał wywiad i starał się zrozumieć relacje oraz mechanizmy panujące w konkretnej rodzinie.
Czego nauczymy cię w szkole Żak?
Podczas rocznej nauki w szkole Żak zdobędziesz wiedzę i umiejętności niezbędne do podjęcia pracy jako zoopsycholog, a nacisk położymy zarówno na teorię, jak i praktykę. Poznasz od podszewki zachowania, zwyczaje oraz różnice pomiędzy poszczególnymi rasami psów i kotów, a także dowiesz się, jak rozpoznawać zaburzenia, które ich dotykają. Co więcej, poznasz metody tworzenia relacji społecznych na linii człowiek–zwierzę, dowiesz się wielu ciekawych rzeczy o zasadach wychowania i socjalizacji danych gatunków w stadzie, a poza tym zgłębisz kwestie etyczne związane z zawodem zoopsychologa. By skuteczniej komunikować się z opiekunami, poznasz podstawy psychologii i psychosocjologii człowieka, a dzięki przedmiotowi podstawy przedsiębiorczości zwiększysz szanse na udany start twojej własnej działalności gospodarczej.
Zoopsycholog - perspektywy pracy i dalszego rozwoju
Jako zoopsycholog masz kilka opcji: pierwszym tropem są oczywiście gabinety i lecznice weterynaryjne, gdzie możesz wspierać weterynarzy i ich asystentów w rozumieniu zwierzęcych zachowań czy doradzać właścicielom w zakresie uspokajania pupila w stresujących sytuacjach. Poza tym zoopsychologów zatrudniają schroniska – nie da się ukryć, że tam zwierzęta często są w nienajlepszej kondycji psychicznej i przyda im się wsparcie. Dobrym pomysłem jest także założenie własnej działalności gospodarczej i udzielanie prywatnych konsultacji jako ekspert-freelancer pracujący na własny rachunek. Zoopsycholodzy znajdują także zatrudnienie w mediach przy różnego rodzaju programach, w których występują zwierzęta. Tu wiele zależy od twojej przebojowości i osobowości, media bowiem rządzą się swoimi prawami i nie każdy tam pasuje.
Jeśli po ukończeniu tego kierunku zechcesz zdobyć dodatkowe kompetencje i wiedzę, by móc jeszcze lepiej pomagać zwierzętom i ich opiekunom, rozważ dwuletnią naukę na kierunku technik weterynarii. Zdobędziesz odpowiednie kwalifikacje, by dbać także o zdrowie fizyczne zwierząt, dzięki czemu znacznie zwiększysz swoje szanse na rynku pracy. Następnie możesz kontynuować naukę na studiach i zostać lekarzem weterynarii.
Dlaczego warto zostać zoopsychologiem?
Coraz więcej osób traktuje zwierzęta podmiotowo – to dobra wiadomość dla czworonogów, ale i dla ciebie, ponieważ coraz więcej osób będzie korzystać z usług zoopsychologa. Poza tym, jeśli kochasz zwierzęta i chcesz im pomagać, w tej pracy możesz rozkwitnąć! Dzięki twojemu zaangażowaniu, zwierzęta będą dobrze rozumiane i będzie im się lepiej żyło z człowiekiem pod jednym dachem. Czasy karania zwierząt za zachowania „odbiegające od normy” na szczęście się kończą, a wraz z popularyzacją zoopsychologii zwiększa się świadomość dotycząca psychiki czworonogów.
Co więcej, wiedza, którą zdobędziesz przyda ci się, jeśli sam będziesz miał zwierzęta – chociaż, jeśli rozważasz tę drogę zawodową, to z pewnością pod twoim dachem już mieszkają jacyś dwu- lub czworonożni pupile, prawda?
Zoopsycholog, treser, behawiorysta?
Warto wyjaśnić różnicę między powyższymi profesjami. O ile charakterystykę zoopsychologa poznałeś już dobrze, wyjaśnijmy na czym polega praca tresera i behawiorysty. Ten pierwszy jest specjalistą od „układania” psa. Jak sama nazwa mówi, tresuje on zwierzę, a więc sprawia, że czworonóg reaguje na komendy. To jednak nie rozwiązuje problemów ukrytych głęboko w psychice zwierzęcia. Behawiorysta idzie o krok dalej niż treser – interpretuje on zachowanie zwierzęcia i pomaga rozwiązać problemy, np. związane z lękiem. Zoopsycholog podchodzi jednak do tematu całościowo – traktuje zwierzę podmiotowo i dokładnie bada jego psychikę, dzięki czemu możliwe jest zrozumienie i rozwiązanie problemów na stałe.
Plusy i minusy tej profesji
Ogromną zaletą pracy zoopsychologa jest to, że ma on bliski kontakt ze zwierzętami, które – w przeciwieństwie do ludzi – zawsze są prawdziwe. O ile z psem czy kotem nie porozmawiasz o palących tematach dzisiejszego świata, stworzysz z nim więź niewymagającą słów. Co więcej, w tej pracy nie ma mowy o nudzie – każde zwierzę jest inne, a każdy właściciel ma inne problemy ze swoim pupilem. W związku z tym żadne zadanie nie będzie takie samo, a do twojej pracy nie wkradnie się rutyna!
Są jednak pewne przeciwwskazania do podjęcia zatrudnienia w roli zoopsychologa. Czynnikiem decydującym są np. alergie – niestety, wiele osób ma alergie i choćby naprawdę chcieli pracować w tym zawodzie, byłoby to dla nich zbyt uciążliwe.