Technik eksploatacji portów i terminali

Czym zajmuje się technik eksploatacji portów i terminali ?

Jest to specjalista do spraw obsługi podróżnych, który dba także o należyte przechowywanie oraz załadunek bagaży i towarów – np. do statków i samolotów (czyli tzw. jednostek transportu dalekiego) – w portach i terminalach. Osoba ta jest również przeszkolona w obsłudze specjalistycznego sprzętu załadunkowego.

Mówiąc bardziej szczegółowo – technik eksploatacji portów i terminali waży, sortuje i etykietuje bagaże i towary, optymalnie rozmieszcza je w ładowniach oraz organizuje ich przewóz wewnątrz portów i terminali; prowadzi dokumentację oraz monitoruje stan sprzętu przeładunkowego i zleca jego konserwację lub naprawę. Przestrzega także norm i stosuje się do odpowiednich przepisów oraz oblicza zapotrzebowanie na powierzchnię magazynową, jak też koszty przeładunku i innych operacji związanych z magazynowaniem towarów.

Technik eksploatacji portów i terminali musi umieć określić i sprostać oczekiwaniom podróżnych, w czym pomagają mu umiejętności zdobyte m.in. podczas nauki w szkole policealnej, jak np. czytanie map, obsługa komputera czy komunikatywna znajomość języka obcego. Jego praca trwa osiem godzin i ma charakter zmianowy – pracuje się zarówno w dzień, jak i w nocy.

Nauka na tym kierunku jest bezpłatna i trwa dwa lata. Po jej zakończeniu możesz przystąpić do zewnętrznego egzaminu z kwalifikacji w zawodzie, organizowanego w naszej szkole przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną, ale nie jest to obowiązkowe. Kończąc naukę, otrzymujesz świadectwo MEN oraz tytuł technika eksploatacji portów i terminali.

Kwalifikacje absolwentów tego kierunku zostały określone następująco: A.33 Obsługa podróżnych w portach i terminalach oraz A.34 Organizacja i prowadzenie prac związanych z przeładunkiem oraz magazynowaniem towarów i ładunków w portach i terminalach.

Technik eksploatacji portów i terminali, czy to praca dla Ciebie?

Od zawsze lubiłeś klimat portów lub lotnisk? Fascynują Cię wysokie, stalowe konstrukcje i przedziwne maszyny, które ładują kontenery na ogromne statki towarowe, a serce bije Ci szybciej, gdy widzisz wielki samolot transportowy? Jeśli tak, to świetna okazja, by codziennie realizować swoją pasję i jeszcze zarabiać dzięki niej pieniądze!

Do wykonywania tej pracy musisz być w świetnej formie – zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Dobrze, jeśli dysponujesz siłą, ale najważniejsza jest zręczność. W pracy w portach i na lotniskach liczy się także podzielność uwagi, dokładność oraz odpowiedzialność – od Twojego profesjonalizmu będzie zależeć, czy ktoś będzie szukał swojego bagażu po wszystkich lotniskach świata, czy bezproblemowo odbierze walizkę po wylądowaniu!

Co więcej, do Twoich obowiązków zaliczać się będzie praca z pasażerami, a więc obsługa klienta. Nie musimy chyba mówić, że osoba na tym stanowisku powinna być miła, kulturalna i prezentować się nienagannie. Przydatna, jeśli nie konieczna, będzie też łatwość uczenia się języków i umiejętność szybkiego nawiązywania kontaktu z drugim człowiekiem.

Czego nauczysz się w szkole Żak?

Podczas dwuletniej nauki będziesz mieć dużo czasu, by odpowiednio przygotować się do wyzwań, które czekają na Ciebie w pracy technika eksploatacji portów i terminali.

Wśród wykładanych przedmiotów znajduje się między innymi eksploatacja środków transportu, jak też obsługa magazynów i podróżnych w portach i terminalach.

Na tym kierunku poznasz także zagadnienia związane z organizacją portów i terminali, a transport i procesy magazynowe nie będą miały przed Tobą tajemnic. Będziesz uczyć się również języka obcego w eksploatacji portów i terminali, dowiesz się, na czym polega profesjonalna obsługa podróżnych, a ponadto poznasz podstawy przedsiębiorczości.

Technik eksploatacji portów i terminali - perspektywy rozwoju

Istnieje wiele profesji, w których przydadzą się kompetencje technika eksploatacji portów i terminali oraz wiele dróg zawodowych, którymi możesz podążać. Osoby, które ukończą ten kierunek, mogą dalej rozwijać się w obszarze spedycji, logistyki czy transportu drogowego, kolejowego i wodnego. W szkołach Żak możesz np. podjąć roczną naukę na kierunku ekspedytor i zdobyć wiedzę, m.in. z zakresu organizacji systemów dystrybucji czy transportu międzynarodowego w Unii Europejskiej.

Jeśli wolisz, możesz wybrać półtoraroczny kierunek technik bezpieczeństwa i higieny pracy. Będąc zatrudnionym na lotnisku lub w porcie, przekonasz się, jak istotne jest BHP i być może Twoją misją stanie się dbanie o zdrowie i życie pracowników? W szkole Żak zdobędziesz rozległą wiedzę na temat zagrożeń w środowisku pracy i nauczysz się oceniać ryzyko zawodowe.

Zdobywając kolejne kompetencje zwiększasz swoje szanse na rynku pracy, warto więc wziąć pod uwagę naukę pokrewnych dziedzin. Wykształcenie, które zdobędziesz w szkole Żak na kierunku technik eksploatacji portów i terminali, będzie także dobrą bazą do dalszej kariery, jeśli wiążesz swoje plany ze służbą w wojsku lub w straży pożarnej.

Plusy i minusy pracy jako technik eksploatacji portów i terminali

Powiedzmy sobie wprost – nie jest to siedzenie w fotelu przy biurku. Jest to stojąca praca w ciągłym ruchu w terminalach i portach przeładunkowych, która często wiąże się z przebywaniem w zmiennych warunkach atmosferycznych, w dużym hałasie oraz zadymieniu i zapyleniu. Do tego często solidnie się zmęczysz… Nie jest to więc zajęcie dla osób wrażliwych na takie warunki, ale skoro to czytasz, na pewno do nich nie należysz i żadna praca nie jest Ci straszna, prawda?

W każdym zawodzie znajdą się również przeciwwskazania do jego wykonywania, a w tej pracy ich nie brakuje – mowa tu m.in. o ograniczonej sprawności ruchowej czy alergiach. Niestety w portach i terminalach nie znajdziesz łatwych warunków pracy, niezbędne jest więc naprawdę dobre zdrowie. Mimo wszystko to ciekawa praca, z szerokimi możliwościami awansu zawodowego – plusy zdecydowanie przewyższają minusy!

Gdzie znajdziesz pracę?

Techników zatrudniają agencje obsługi portów rzecznych, morskich i lotniczych, a także linie lotnicze oraz porty morskie i rzeczne. Profesjonalistów poszukują przedsiębiorstwa transportowo-spedycyjne, jak również terminale lotnicze, samochodowe i kolejowe. Wiedza i umiejętności zdobyte na tym kierunku pozwolą Ci zostać np. stewardessą lub stewardem linii lotniczych. Jak widzisz, jeśli chodzi o pracę, masz bardzo duży wybór!

Dlaczego warto wybrać tę ścieżkę kariery?

To idealna praca dla osób, które lubią, gdy wokół nich wciąż coś się dzieje. Na lotnisku czy w porcie nie ma mowy o nudzie – każdy dzień to kolejne wyzwania, a niekiedy chaos, który trzeba okiełznać. Jeśli jesteś osobą, która lubi stawiać sobie wysoko poprzeczkę, a stres napędza Cię do działania, nie musisz dłużej zastanawiać się, czy ta profesja jest dla Ciebie!

Kto może uczyć się na tym kierunku w szkołach Żak?

Bezpłatna nauka na kierunku Technik eksploatacji portów i terminali trwa dwa lata. W zajęciach mogą uczestniczyć absolwenci szkół średnich, słuchacze szkół Żak oraz wszystkie osoby chcące nauczyć się nowego, ciekawego zawodu i znaleźć stabilną pracę.