Praca jako technik masażysta – kompendium wiedzy

Czym się zajmuje i jak wygląda praca technika masażysty?

Jest to osoba, która wykonuje kilka rodzajów masażu – leczniczy, rehabilitacyjny sportowy, kosmetyczny lub profilaktyczny. Może to robić za pomocą zabiegów manualnych lub strumienia wody czy urządzeń mechanicznych. Do jej obowiązków należy także prowadzenie dokumentacji pacjenta oraz popularyzacja zachowań prozdrowotnych.

Z reguły masażysta pracuje w gabinecie, a stół do masażu jest podstawowym sprzętem, który wykorzystuje – oczywiście poza własnymi, sprawnymi rękami. Poświęćmy chwilę i przyjrzyjmy się bliżej jego pracy. Jest kilka technik, których używa się w zabiegach masażu – m.in. ugniatanie, oklepywanie czy wstrząsanie, jak też stosowanie odpowiednich chwytów. Wszystko zależy od potrzeb, schorzenia i stanu zdrowia pacjenta. Rolą masażysty jest także kontrola i ocena reakcji pacjenta na dane zabiegi, a w razie potrzeby ich zmiana lub urozmaicenie. Udziela on także wskazówek i uczy pacjenta technik i ćwiczeń do samodzielnego wykonywania w przerwach między zabiegami.

Masaż można przeprowadzać także pod wodą! Stosuje się go szczególnie w przypadku pacjentów, którzy cierpią z powodu schorzeń narządu ruchu, układu nerwowego oraz krążenia. Z usług masażystów korzystają także sportowcy, a zabiegi mają m.in. usprawnić funkcjonowanie konkretnych partii ich mięśni. Jest też masaż kosmetyczny – mający na celu poprawę samopoczucia. Może być on również upiększający, a jego zadaniem jest nadanie skórze i mięśniom jędrności. Tego typu zabiegi mają zastosowanie zwłaszcza w przypadku skóry i mięśni twarzy, ramion oraz głowy. Masażysta wykonuje również zabiegi polecone przez lekarza, który prowadzi pacjenta – może to być np. gimnastyka lecznicza, zabawy ruchowe czy terapia zajęciowa. W szkołach Żak nauczymy Cię wykonywać zarówno masaż medyczny, sportowy, kosmetyczny, jak i profilaktyczny.

Bezpłatna nauka na tym kierunku w szkole policealnej Żak trwa dwa lata i kończy się nieobowiązkowym, zewnętrznym egzaminem z kwalifikacji w zawodzie, organizowanym przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w siedzibie szkoły. Po zakończeniu nauki otrzymujesz świadectwo MEN oraz tytuł technika masażysty.

Kwalifikacje zawodowe określone zostały jako Z.1 Świadczenie usług w zakresie masażu.

Kto sprawdzi się w zawodzie technika masażysty?

Najważniejsza w tej pracy jest chęć niesienia pomocy innym. Masażysta to nie tylko zawód, ale przede wszystkim misja. Powinien być życzliwy, wyrozumiały i cierpliwy oraz umieć doskonale organizować swoją pracę, szczególnie, że często jest sam sobie szefem.

Jest to praca fizyczna, niezbędny jest więc dobry stan zdrowia i kondycja, ze szczególnym uwzględnieniem sprawności układu mięśniowego. Ważna jest także dobra koordynacja ruchowa – głównie dłoni i palców – oraz wysoka zręczność.

W tej profesji trzeba być osobą kontaktową, szczególnie że praca masażysty odbywa się w relacji „jeden na jeden”. Oczywiście Twoim zadaniem nie będzie zabawianie pacjenta rozmową, ale jednak siedzenie w ciszy przez cały zabieg nie będzie dobrą zachętą dla osoby, która Cię odwiedzi.

Czego nauczysz się w szkołach Żak?

Zawód masażysty wymaga porządnego przygotowania. Bez obaw – jesteś w dobrych rękach! Przyszłych masażystów uczymy anatomii z fizjologią, a poza praktyką, zdobywają oni także wiedzę z teorii masażu.

Z uwagi na to, że masażysta często pracuje z osobami chorymi, musi  umieć udzielić pacjentowi pierwszej pomocy w stanach zagrożenia zdrowia i życia – dbamy o to, by nasi absolwenci doskonale odnajdowali się w takich sytuacjach. Co więcej, na tym kierunku będziesz się także uczyć języka migowego oraz języka obcego w kontekście ochrony zdrowia.

Nasi słuchacze poznają także podstawowe zagadnienia z dziedziny fizjoterapii, jak też psychologii i socjologii w ochronie zdrowia. Sporo uwagi poświęcamy również zagadnieniom klinicznym w masażu, a ponadto uczymy podstaw przedsiębiorczości oraz poruszamy tematy związane z organizacją i prowadzeniem działalności gospodarczej w ochronie zdrowia.

Gdzie możesz szukać pracy jako technik masażysta?

Masażyści są zatrudniani w wielu miejscach – zaliczyć do nich można gabinety fizjoterapii, odnowy biologicznej czy też kluby fitness i siłownie. Profesjonaliści znajdują także pracę w hotelach i ośrodkach SPA, w prywatnych placówkach medycznych lub szpitalach i uzdrowiskach.

Dodatkowo wiele drużyn sportowych potrzebuje masażystów – sportowcy są wyjątkowo narażeni na urazy, a poza tym masaże są ważnym elementem profilaktyki. W tej branży możesz działać również jako „wolny strzelec” i wykonywać masaż w domu pacjenta. Naturalnie przyda Ci się prawo jazdy i auto, ponieważ trudno byłoby podróżować ze stołem do masażu innymi środkami transportu. Należy zaznaczyć, że działając na własny rachunek, zarobisz więcej niż w przypadku pracy u kogoś.

Szanse na dalszy rozwój

Jest kilka pokrewnych zawodów związanych z ochroną zdrowia, którymi warto się zainteresować – zarówno, by poszerzyć kompetencje, jak i ewentualnie obrać nową ścieżkę kariery. Nic nie stoi także na przeszkodzie, aby łączyć zdobyte kwalifikacje i zostać kimś w rodzaju „człowieka renesansu” w branży medycznej!

Jednym z kierunków, na których możesz uczyć się w szkołach Żak, jest opiekun medyczny. To zawód dla ludzi o wielkim sercu, którzy swoją codzienną pracą chcą nieść pomoc osobom chorym, niepełnosprawnym i starszym. Opiekunowie medyczni dość łatwo mogą znaleźć pracę w wielu krajach Unii Europejskiej – ma na to wpływ m.in. starzenie się społeczeństw na naszym kontynencie.

Jeśli planujesz pracę za granicą, polecamy Ci kurs języka niemieckiego branżowego. Słuchaczom uczącym się w szkołach Żak oferujemy preferencyjne warunki. Język niemiecki przyda Ci się m.in. w Niemczech, Austrii czy Szwajcarii.