Co trzeba wiedzieć o zawodzie technik turystyki wiejskiej?
Osoba kończąca ten kierunek zostaje ekspertem ds. prowadzenia działalności turystycznej odbywającej się na terenach wiejskich, prac w gospodarstwie rolnym, działalności agroturystycznej i związanej z nią obsługi klienta. Co więcej, poza szansą na ciekawą pracę i rozwój zawodowy, absolwenci tego kierunku mogą bezpłatnie uzyskać kwalifikacje rolnicze, które są warunkiem koniecznym do zakupu ziemi rolnej. Ponadto osoby, które ukończą kierunek technika turystyki wiejskiej, mogą ubiegać się o dofinansowanie z Unii Europejskiej – z programu Ułatwianie startu młodym rolnikom.
Nauka tego zawodu w szkole Żak jest bezpłatna i trwa dwa lata. Po ukończeniu szkoły przystąpisz do egzaminu zewnętrznego, organizowanego przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną i otrzymasz tytuł technika turystyki wiejskiej oraz świadectwo MEN.
Cechy idealnego kandydata
Jeżeli jesteś osobą, która każdą wolną chwilę stara się spędzać na łonie natury, a wieś zawsze przyciągała Cię bardziej niż pełne zgiełku miasto – już masz przewagę! Ponadto, jeżeli jesteś uprzejmy i kontaktowy, zyskujesz dodatkowo – agroturystyka to sektor usługowy, bardzo ważne jest więc, by klienta traktować w sposób profesjonalny i z szacunkiem.
Nie bez znaczenia jest także Twoja odporność na stres – szczególnie jeśli zdecydujesz się otworzyć własną działalność i nie zawsze wszystko będzie szło zgodnie z planem – oraz umiejętność pracy w zespole, a nawet zdolności przywódcze. Te ostatnie dobrze mieć i rozwijać, ponieważ kiedyś będziesz zarządzać zespołem w swoim własnym gospodarstwie agroturystycznym!
Przydatne będą także umiejętności organizacyjne – w agroturystyce nie tylko przyjmuje się gości i zapewnia im nocleg z wyżywieniem. Najlepsze gospodarstwa organizują także różnego rodzaju eventy – od wyjazdów integracyjnych po śluby i wesela. Pamiętaj, że im lepszą ofertę przygotujesz, tym chętniej będziesz odwiedzany przez gości.
Czego uczymy przyszłych ekspertów od agroturystyki?
Pasja jest niezbędna, ale bez solidnej wiedzy ani rusz. W szkole Żak zadbamy o Twoją edukację i sprawimy, że będziesz kompetentnym technikiem turystyki wiejskiej. Od absolutnych podstaw – działalności turystycznej na obszarach wiejskich – przez naukę o produkcji rolniczej i jej prowadzeniu, po obsługę turystyczną, nasi wykładowcy zapewnią Ci wiedzę na najwyższym poziomie.
Z uwagi na specyfikę tej branży, nie obejdzie się także bez nauki o profesjonalnym świadczeniu usług agroturystycznych, noclegowych oraz żywieniowych. By być w pełni kompetentnym specjalistą, będziesz uczyć się także języka obcego ze szczególnym uwzględnieniem słownictwa i konstrukcji językowych związanych z turystyką. Poznasz również podstawy przedsiębiorczości – jeśli chcesz prowadzić własny biznes, musisz wiedzieć, jak to robić.
Czy łatwo znaleźć pracę jako technik turystyki wiejskiej?
Z każdym rokiem agroturystyka staje się bardziej popularna – nasze społeczeństwo się bogaci, a co za tym idzie, mieszkańcy miast coraz częściej szukają ucieczki z zatłoczonych aglomeracji. Wakacje lub wolne dni starają się więc spędzać w pięknych okolicznościach polskiej przyrody, zamiast męczyć się na pełnych turystów plażach w północnoafrykańskich kurortach.
Jako technik turystyki wiejskiej znajdziesz zatrudnienie w gospodarstwach agroturystycznych, biurach turystycznych mających w swej ofercie wypoczynek na wsi oraz w hotelach i pensjonatach. Co więcej, pracę możesz znaleźć także w prywatnym domu letniskowym lub otworzyć własne gospodarstwo agroturystyczne lub rolne.
Ostatnie dwie opcje są szczególnie interesujące, ponieważ możesz połączyć pracę ze swoją pasją i na przykład realizować się przy tym w hodowli zwierząt i produkcji żywności ekologicznej. To zdecydowanie zwiększy popularność Twojego gospodarstwa – szczególnie gdy panuje coraz większa moda na ekologiczny styl życia. Domowe sery, świeże mleko prosto od krowy oraz zwierzęta gospodarskie spacerujące po obejściu bez wątpienia przysporzą Ci sympatii klientów i przełożą się na dalsze polecenia – klienci sami będą chcieli do Ciebie przyjechać! Właśnie w taki sposób najlepiej zyskuje się klientów.
Co jeszcze warto wiedzieć o zawodzie technik turystyki wiejskiej?
Praca w agroturystyce nie jest łatwa, dlatego musisz być gotów na wyzwania – szczególnie na początku prowadzenia własnej działalności. Zaletą zdecydowanie będzie upór i konsekwencja w dążeniu do wyznaczonego celu. Powinieneś liczyć się także z tym, że zanim zaczniesz zarabiać, czeka Cię dużo pracy i inwestycji w swój biznes. Jeśli zaangażujesz się w to na sto procent – osiągniesz sukces.
Oczywiście przeprowadzka na wieś nie zawsze jest łatwa, szczególnie jeśli urodziłeś i wychowałeś się w mieście. Jednak po początkowym okresie adaptacji z pewnością poczujesz, że to była dobra decyzja. Wystarczy, że wyjdziesz rano z domu zaczerpnąć świeżego powietrza – poczujesz, że to właśnie miejsce, w którym chcesz być.
Dlaczego warto wybrać tę drogę zawodową?
Decydując się na pracę technika turystyki wiejskiej, wybierasz kontakt z naturą, a więc wracasz do korzeni każdego człowieka i żyjesz zdrowiej. Warto skierować swoją karierę w tę stronę, by codziennie mieć kontakt z piękną polską przyrodą. W pędzącym świecie warto jest mieć swoją ostoję, a przy okazji zarabiać pieniądze. Wspaniale jest budzić się przy śpiewie ptaków, a zasypiać przy akompaniamencie cykad i świerszczy, jeść tradycyjne wiejskie jedzenie – sery, mleko, miód – pływać łódką po jeziorze, leżeć na trawie w sadzie – po prostu żyć z dala od zgiełku metropolii.
Praca na wsi przyniesie Ci wytchnienie, a jeśli dodatkowo zdecydujesz się prowadzić gospodarstwo rolne, będziesz mieć pozytywny wpływ na lokalną infrastrukturę i poziom zatrudnienia wśród lokalnej społeczności. Wybierając tę drogę zawodową, przyczynisz się także do popularyzacji zdrowego trybu życia i blisko natury oraz kultywowania wielowiekowej wiejskiej tradycji.
Czego jeszcze możesz się nauczyć?
O ile praca technika turystyki wiejskiej jest wymagająca, nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś zdobył dodatkowe kompetencje, które mogą pomóc Ci w pracy w agroturystyce. Kierunek dekorator wnętrz da Ci konkretne umiejętności w zakresie urządzania i ergonomii pomieszczeń – warto o tym pomyśleć, jeśli zechcesz założyć własne gospodarstwo agroturystyczne. Z umiejętnościami dekoratora wnętrz urządzisz je w najlepszym stylu, co z pewnością nie umknie uwadze Twoich klientów.
Kto może uczyć się w szkołach Żak?
Nauka na kierunku technik turystyki wiejskiej trwa dwa lata. W zajęciach mogą uczestniczyć absolwenci szkół zawodowych i średnich, słuchacze szkół Żak oraz wszystkie osoby chcące zdobyć ciekawy i perspektywiczny zawód.