Kim jest Podolog? Dlaczego to tak ważny specjalista?
Podologia to w Polsce stosunkowo nowa dziedzina, która jednak szybko zyskuje na popularności. Jest to jedna z gałęzi medycyny zajmująca się estetycznym wyglądem oraz zdrowiem stóp. Do podologa zwracamy się, kiedy na naszych stopach pojawią się rany, odciski albo modzele, lub w przypadku problemów kończyn dolnych, w przypadku których, potrzebna jest natychmiastowa korekta. Specjalista ten, z pomocą odpowiednich narzędzi, usuwa problem i kształci pacjenta w zakresie profilaktyki dbania o zdrowe i piękne stopy.
Zawód podologa może wydawać się łudząco podobny do zawodu pedikiurzystki. Należy jednak pamiętać, że ten specjalista dba przede wszystkim o zdrowie stóp, natomiast pedikiurzystka - o ich estetyczny wygląd. Należy także podkreślić, że podolog, to osoba, która ukończyła odpowiedni kurs i dzięki temu ma szerszy zakres kompetencji niż pedikiurzystka.
Zawsze w gotowości, by ratować stopy
Podolog to specjalista zajmujący się tylko jedną częścią ciała. Jest to jednak samodzielne stanowisko, cechujące się dużym zakresem zadań i odpowiedzialnością.
Specjalista ten musi posiadać kompleksową wiedzę z zakresu chirurgii, anatomii, dermatologii oraz ortopedii – jest swoistym doradcą pacjenta. Do głównych obowiązków podologa należą m.in. kontrolowanie zmian stóp pacjentów, wykonywanie zabiegów poprawiających kondycję kończyn, zapobieganie chorobom stóp i paznokci np. grzybicy, brodawek, czy wrastających paznokci oraz obsługa specjalistycznych narzędzi.
Posiadanie zdolności manualnych jest dużym atutem. Przydadzą się one przy przeprowadzanych zabiegach. Na co dzień będziesz posługiwać się narzędziami, które wymagają precyzji. To np.: klamry ortonyksyjne, cążki, pilniki, pincety, czy dłuta podologiczne. Swobodne posługiwanie się sprzętem to klucz do zawodowego sukcesu.
Pamiętaj także, że rzetelny podolog dba o schludność. O sprzęt trzeba dbać! Musi być sterylny, a gabinet, w którym pracujesz nieskazitelnie czysty. To bardzo ważne dla zdrowia i bezpieczeństwa Twoich klientów.
Idealny kandydat na podologa to...
Podologia to dziedzina, w której duże znaczenie ma wiedza z zakresu chemii i biologii oraz umiejętność zachowania zimnej krwi. Osoba zajmująca się tym zawodem powinna być wytrzymała i taktowna, aby w sposób profesjonalny przeprowadzać konsultację z klientami, którzy borykają się z delikatnymi problemami. Po tym opisie wiesz już, że spełniasz wymagania? Jeśli dodatkowo jesteś komunikatywny, masz zapał do pracy, a kontakt z ludźmi sprawia Ci przyjemność - na pewno sprawdzisz się jako podolog!
Ważne, aby z wyczuciem podchodzić do klientów i uważnie analizować dane zebrane podczas wywiadu w celu szybkiego i skutecznego reagowania. U takiego specjalisty, oprócz pacjentów borykających się z trudnościami chodzenia, czy chcących poddać się kosmetyce stóp, mogą znaleźć się także osoby z tzw. „grupy ryzyka”, czyli diabetycy lub nosiciele wirusa HIV czy WZW. Podolog musi wiedzieć, jak się nimi dobrze zaopiekować, zachowując jednocześnie higienę.
Gdzie znajdziesz pracę jako podolog?
W dużych miastach powstaje coraz więcej gabinetów, świadczących usługi zarówno medyczne, jak i kosmetyczne. Wśród Polaków wzrasta świadomość i wiemy, jaką wagę należy przykładać do swojego zdrowia i wyglądu. To dlatego coraz chętniej kierujemy się ze swoimi problemami zdrowotnymi do specjalistów. Również do podologów.
Zatrudnienie możesz znaleźć w gabinetach podologicznych, kosmetycznych, salonach manicure i pedicure oraz w resortach SPA. Możesz również otworzyć własny biznes i znaleźć sporą grupę klientów, świadcząc wysokiej klasy usługi.
Podologia jako możliwość poszerzenia kompetencji kosmetyczki
Osoby, które chcą związać swoją przyszłość z kosmetologią i jako specjalizację wybiorą podologię, raczej nie muszą martwić się o zatrudnienie. Podologia to dziedzina, prężnie rozwijająca się na rynku kosmetyczno-medycznym.
Aby zostać podologiem możesz podążyć ścieżką rozwoju kosmetologa, a następnie wybrać specjalizację „podolog”. Swoje kompetencje możesz uzupełnić zapisując się na kurs podologiczny. To wszystko w połączeniu z doświadczeniem i praktyką, mogą uczynić z Ciebie świetnego specjalistę. Dogłębne studia kosmetyczne podparte solidnym kursem zwiększą Twoje szanse na osiągnięcie sukcesu i wybicie się na rynku.
Czego nauczymy Cię podczas kursu w Szkole Żak?
Naukę zaczynamy od podstaw, bo w tym zawodzie są one najważniejsze. Poznasz organizację miejsca pracy podologa, narzędzia, jakimi będziesz się posługiwać, ich specyfikację i przeznaczenie.
Dowiesz się też wszystkiego na temat środków do sterylizacji i dbania o właściwą higienę gabinetu i sprzętu. W następnych krokach poznasz tajniki przeprowadzania wstępnej rozmowy z klientem, tak, aby dowiedzieć się wszystkiego, co najważniejsze. Od tego zależy jego zdrowie! Dodatkowo poznasz zasady komunikacji interpersonalnej, by wizyta w Twoim gabinecie była przyjemna i przebiegła bezproblemowo.
Nauczysz się rozpoznawać choroby skóry oraz dowiesz się, jak wyglądają różne przypadłości, jakimi zajmuje się podolog. Musisz przygotować się na przyswojenie dużej dawki wiedzy, ponieważ na specjaliście spoczywa ogromna odpowiedzialność. Tutaj nie ma miejsca na błędy.
Etyka pracy to ważna kwestia. Dlatego również i tego Cię nauczymy. Poznasz metody odbudowy paznokcia, usuwania odcisków i modzeli, opatrywania ran na stopach i usuwania zrogowaciałego naskórka. Zajęcia teoretyczne podparte będą praktyką pod okiem specjalistów w swojej dziedzinie.
Kto może uczyć się w szkołach Żak?
Nauka na kierunku podologia trwa rok. W zajęciach mogą uczestniczyć absolwenci szkół średnich, słuchacze szkół Żak oraz wszystkie osoby chcące nauczyć się nowej, profesji lub uzupełnić swoją dotychczasową wiedzę. Zajęcia odbywają się w trybie zaocznym, dzięki czemu nie kolidują z pracą oraz innymi, codziennymi aktywnościami.