Projektant ogrodów – charakterystyka zawodu
Zawód projektanta ogrodów jest zawodem bardzo wdzięcznym i przynoszącym ogromną satysfakcję. Praca na stanowisku aranżera ogrodów polega na przygotowywaniu aranżacji ogrodów dla klientów prywatnych i biznesowych. Projektant ogrodów tworzy aranżacje prywatnych działek, parków miejskich i terenów zielonych przy obiektach produkcyjnych czy handlowych. Ocenia umiejscowienie działki, jej otoczenie, a także znajdującą się na niej zieleń, budynki i obiekty małej architektury, a następnie ustala plan zagospodarowania ogrodu z uwzględnieniem nasadzeń drzew, krzewów, kwiatów oraz ewentualnych ziół czy warzyw. Projektant ogrodów tworzy aranżacje w odniesieniu do potrzeb klientów, ale jednocześnie z uwzględnieniem możliwości, jakie występują na konkretnym terenie. Do zadań takiego specjalisty należy dobór odpowiednich roślin i materiałów konstrukcyjnych, wyznaczenie miejsc budowy obiektów małej architektury, np. altan, drewutni, huśtawek czy grilli i naniesienie tych elementów na plan ogrodu, a później nadzór nad pracami. Gotowy projekt zawsze musi być atrakcyjny, ale jednocześnie zgodny z wizją i możliwościami finansowymi klientów.
Cechy idealnego aranżera ogrodów
Aranżer ogrodów musi mieć przede wszystkim zmysł estetyczny oraz umiejętność odpowiedniego doboru kształtów, wielkości i kolorów. Osoba pracująca jako projektant ogrodów musi też lubić to, co robi. Najlepiej, żeby w takim przypadku praca była jednocześnie Twoją pasją. Profesja projektanta ogrodów jest polecana osobom mającym żyłkę ogrodniczą i lubiącym kontakt z naturą. Same zainteresowania oczywiście nie wystarczą, bo do wykonywania tego zawodu konieczne są konkretne umiejętności. Projektant musi znać typy gleb, różne gatunki roślin oraz ich wymagania, a także materiały i techniki wykorzystywane w aranżacji ogrodów. Ten specjalista powinien się interesować dbałością o środowisko naturalne i umiejętnie wykorzystywać wiedzę związaną z oszczędnością wody i energii elektrycznej wykorzystanej do zasilania urządzeń ogrodowych. Ważne, jest też aby projektant dojeżdżał do klientów, więc potrzebne mu będzie prawo jazdy.
Jakie umiejętności zdobędziesz w szkole Żak?
Podczas nauki w szkole Żak zdobędziesz praktyczną i teoretyczną wiedzę w zakresie kompleksowego projektowania ogrodów. Nauka będzie obejmowała między innymi podstawy działalności zawodowej oraz rys historyczny architektury i sztuki. Plan nauczania obejmuje kompozycje plastyczne, podstawy aranżacji ogrodów i zajęcia edukacyjne z zakresu roślin ozdobnych i obiektów małej architektury krajobrazu. W czasie nauki zaznajomisz się z rysunkiem architektonicznym i z tworzeniem dokumentacji projektowej, a dodatkowo nauczysz się pracować z klientami – analizować ich problemy, rozumieć potrzeby i właściwie się komunikować. Zajęcia praktyczne będą obfitowały w lekcje przydatne w późniejszej pracy zawodowej.
Projektant zieleni może też uzupełnić swoją wiedzę nauką na kierunku Florystyka lub Dekorator wnętrz i poszerzyć zakres swoich kompetencji.
Perspektywy pracy i rozwoju zawodowego
Projektant ogrodów może znaleźć zatrudnienie przede wszystkim w biurach projektowych, ale też w magazynach wnętrzarskich oraz w firmach zajmujących się planowaniem i konserwacją zieleni. Praca czeka na Ciebie także w firmach budowlanych i w jednostkach samorządów terytorialnych, ale bardzo popularne jest również otwieranie własnej działalności gospodarczej w tym zakresie. Własne biuro projektowe związane z aranżacją ogrodów daje możliwość pracy na różnych obiektach i niemal nieograniczone możliwości zarobkowe. Mimo iż praca na własny rachunek jest bardzo czasochłonna i wymagająca, daje ogromną satysfakcję i wolność w zakresie zarządzania własnym czasem.
Plusy i minusy tej pracy
Projektant ogrodów może liczyć na dobre zarobki i możliwości realizowania się w tym, co kocha. Ma możliwości realnego wpływania na otaczającą go przestrzeń i kreowania własnych pomysłów, ale też wywoływania uśmiechów na twarzach ludzi. Taki specjalista musi się jednak liczyć z tym, że niekiedy przyjdzie mu pracować w trudnych warunkach.
Po wyjściu z ciepłego i wygodnego biura projektant ogrodów może trafić na niezagospodarowaną działkę, gdzie zamiast rabaty pełnej kwiatów czekają na niego błoto i zwały gruzu. Projektując zieleń, musisz się też liczyć z tym, że niektóre realizacje będą bardzo skomplikowane. W przypadku prowadzenia własnej działalności, do czasu pracy trzeba też będzie doliczyć czas potrzebny na wszystkie formalności związane z prowadzeniem firmy.
Dlaczego warto zostać projektantem ogrodów?
Projektant ogrodów przede wszystkim może wcielać w życie swoje najśmielsze pomysły związane z aranżacją przestrzeni. Ta praca jest bardzo twórcza – pozwala wyrazić siebie, swój styl, zainteresowania i dążenia. Specjaliści projektujący ogrody mają bardzo różnorodną pracę – część zajęć jest wykonywana w terenie, bezpośrednio na działkach klientów, natomiast pozostałe zadania w zaciszu wygodnego biura. Projektowanie ogrodów jest zajęciem wręcz idealnym dla osób, które kochają przyrodę i chcą z nią obcować, ale czasami potrzebują wytchnienia i spokojnej pracy przy biurku.
Kto może uczyć się na tym kierunku w szkołach Żak?
Nauka na kierunku Aranżacja ogrodów trwa rok. W zajęciach mogą uczestniczyć absolwenci szkół średnich, uczniowie szkół Żak oraz wszystkie osoby chcące zdobyć kompetencje projektanta i zajmować się projektowaniem zieleni w przestrzeni miejskiej oraz ogrodów. Po ukończeniu nauki otrzymujesz zaświadczenie zgodne ze wzorem MEN oraz dyplom szkół Żak.