Specjalista ds. transportu i logistyki – charakterystyka zawodu
Przed osobą zatrudnioną na stanowisku specjalisty ds. transportu i logistyki stoją duże wyzwania, a zakres obowiązków jest dość pokaźny. Taka osoba jest odpowiedzialna przede wszystkim za organizację oraz obsługę zleceń transportowych, planuje załadunki i rozładunki, a także sporządza niezbędną dokumentację transportową. Do jego zadań należy też budowanie bazy firm transportowych obsługiwanych przez pracodawcę i podtrzymywanie relacji z tymi firmami. Wykonywanie tego zawodu polega też na weryfikacji najlepszych środków transportu, możliwej minimalizacji kosztów przewozów, oddelegowywaniu zadań do poszczególnych pracowników i współpracy z innymi komórkami organizacyjnymi. Pracownik ds. transportu zajmuje się też prowadzeniem dokumentacji związanej z rejestracją pojazdów wykorzystywanych w firmie i zabezpiecza wszelkie potrzeby transportu, począwszy od obsługi ubezpieczeń po wykonywanie stosownych opłat drogowych.
Cechy idealnego pracownika transportu i logistyki
Do wykonywania profesji specjalisty ds. transportu i logistyki potrzebna jest przede wszystkim odpowiednia wiedza, ale też kompetencje miękkie. Do kompetencji miękkich możemy zaliczyć w tym przypadku przede wszystkim odporność na stres, dlatego że wiele zadań wykonuje się pod presją czasu. Pracownik ds. transportu i logistyki musi mieć umiejętności negocjacyjne, by skutecznie negocjować warunki z klientami, i jednocześnie musi umieć egzekwować konkretne postępowania od podlegających mu pracowników. W tej pracy bardzo ważna jest umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów i precyzyjnego wyrażania swoich oczekiwań. Pomocne jest też dysponowanie charakterem lidera, czyli osoby, która jest w stanie zawiadywać pracą całego zespołu i motywować do osiągania jak najlepszych wyników. W tej pracy przydatne będzie także prawo jazdy.
Jakie umiejętności zdobędziesz w szkole Żak?
Podczas nauki w szkole Żak zdobędziesz umiejętności teoretyczne i praktyczne w zakresie wykonywania pracy na stanowisku specjalisty ds. transportu i logistyki. Kurs obejmuje ogólne zagadnienia związane z transportem i logistyką – przybliża charakterystykę wybranych środków transportu i gospodarki magazynowej, a także podejmuje kwestie związane z logistyką produkcji i wagą języka obcego w branży transportowej. Na zajęciach praktycznych nauczysz się organizować proces transportu i spedycji, zarządzać magazynem i tworzyć kompleksową dokumentację transportową i logistyczną. Nauka w szkole Żak pozwoli Ci w łatwy sposób odnaleźć się w każdej firmie działającej w branży i wykorzystać zdobyte umiejętności w celu poprawy efektywności działania obsługiwanej firmy.
Po ukończeniu kursu otrzymasz zaświadczenie zgodne ze wzorem MEN oraz certyfikat potwierdzający zdobyte kwalifikacje.
Perspektywy pracy i rozwoju zawodowego
Pracownik ds. transportu i logistyki może znaleźć pracę w firmach transportowych i spedycyjnych, a także w przedsiębiorstwach działających w branży kurierskiej i logistycznej. Wiedza i umiejętności charakterystyczne dla tego zawodu pozwolą Ci pracować również w przedsiębiorstwach produkcyjnych, a także na kolei i w terminalach lotniczych. Z uwagi na to, że transport i logistyka są jednymi z najprężniej rozwijających się branż, na rynku można znaleźć wiele atrakcyjnych ofert pracy dla takich specjalistów.
Z uwagi na zmieniające się przepisy prawa, pracownicy branży transportowej uczestniczą w wielu szkoleniach i dodatkowych kursach organizowanych przez pracodawców i placówki zewnętrzne. Świetnym uzupełnieniem wiedzy zdobytej na kierunku transport i logistyka może być np. kierunek Technik usług pocztowych i finansowych lub Kurs ochrony danych osobowych.
Dlaczego warto zostać pracownikiem ds. transportu i logistyki?
Praca w branży transportowej jest bardzo przyszłościowa. Na transporcie opiera się cała sprzedaż, a niedobór specjalistów na rynku sprawia, że dostępne oferty pracy są coraz atrakcyjniejsze. Specjaliści ds. transportu i logistyki mogą liczyć przede wszystkim na stabilne zatrudnienie i dobre wynagrodzenie. Im większe mają umiejętności i doświadczenie, tym wyższe mogą być ich pensje. Praca na tym stanowisku jest bardzo rozwijająca. Najbardziej zaangażowani specjaliści mogą znaleźć zatrudnienie w renomowanych firmach gwarantujących swoim pracownikom doskonałe warunki pracy – liczne szkolenia, wyjazdy integracyjne i dodatki, np. prywatne ubezpieczenie medyczne lub kartę sportową.
Plusy i minusy tej pracy
Praca w branży transportowej jest przede wszystkim bardzo dynamiczna, więc jest to zajęcie idealne dla osoby, która lubi, gdy w jej życiu ciągle dzieje się coś nowego. To praca bardzo różnorodna, a więc odpowiednia dla osób dynamicznych i ambitnych. Za wyborem tego zawodu przemawiają też wspomniane wyżej kwestie finansowe oraz możliwość wybierania spośród wielu atrakcyjnych ofert pracy.
Realizacja usług transportowych i logistycznych jest nierozerwalnie związana z koniecznością działania pod presją czasu, więc trzeba się przygotować na to, że w tej pracy potrzebne będą stalowe nerwy.
Kto może uczyć się na tym kierunku w szkołach Żak?
Nauka na kierunku Transport i logistyka trwa rok. W zajęciach mogą uczestniczyć absolwenci szkół średnich, uczniowie szkół Żak oraz wszystkie osoby chcące w rok przygotować się do pracy w branży logistycznej. Po ukończeniu nauki otrzymujesz zaświadczenie zgodne ze wzorem MEN oraz dyplom szkół Żak.