Pedikiurzystka – charakterystyka zawodu
Pedikiurzystka dba o piękno i zdrowie stóp swoich klientek i klientów. Do zadań pedikiurzystki należy wykonywanie pedicure, czyli zabiegu kosmetycznego wpływającego na estetyczny wygląd stóp. Pedikiurzystka usuwa martwy naskórek, obcina i piłuje paznokcie, maluje paznokcie i wykonuje różnego rodzaju zabiegi odżywcze, na przykład maski parafinowe lub kąpiele nawilżające. W pracy pedikiurzystka ma stały kontakt z ludźmi, a często musi też zajmować się kwestiami organizacyjnymi związanymi z umawianiem klientów, ale też tłumaczyć im cele i przebieg konkretnych zabiegów. Praca pedikiurzystki wymaga przede wszystkim znajomości konkretnych technik pielęgnacji stóp i umiejętności posługiwania się specjalistycznym sprzętem i preparatami.
Cechy idealnej pedikiurzystki
Pedikiurzystka musi doskonale znać swoją profesję i wszystkie aspekty z nią związane, bo tylko to pozwoli jej spełniać oczekiwania klientów. Osoba pracująca na stanowisku pedikiurzystki musi być zaznajomiona przede wszystkim z technikami pielęgnacji stóp i umiejętnie wykorzystywać frezarkę, różnego rodzaju kremy, preparaty na bazie kwasów, odżywki i lakiery do paznokci. Od tej osoby wymaga się przede wszystkim bardzo kulturalnego i życzliwego podejścia do klientów. Podczas zabiegu, pedikiurzystka jest właściwie sam na sam z klientem i musi umieć podtrzymać rozmowę i jednocześnie skierować ją na takie tory, by klient czuł się swobodnie i miał pewność, że znajduje się w dobrych rękach. Pedikiurzystka musi być osobą cierpliwą, bo niektórzy klienci obawiają się wykonania zabiegu na stopach. W pracy taką specjalistkę musi cechować też dokładność. Jeśli lakier ma się trzymać na paznokciach jak najdłużej, a efekty pielęgnacji zachwycać, wszystkie czynności powinny być wykonywane spokojnie i precyzyjnie. Jeśli pedikiurzystka zdecyduje się świadczyć usługi na miejscu u klienta, przyda się jej też prawo jazdy.
Jakie umiejętności zdobędziesz w szkole Żak?
Kurs pedikiurzystki w szkole Żak obejmuje różne zagadnienia, w tym anatomię, fizjologię i biochemię stóp. Zapoznanie się z charakterystyką i budową stóp pozwoli Ci umiejętnie rozpoznawać ewentualne problemy zdrowotne swoich klientów i proponować skuteczne rozwiązania. Na zajęciach przyszłe pedikiurzystki zapoznają się z podstawami dermatologii, alergologii i higieny stóp oraz uczą się jak pielęgnować stopy, jakie preparaty wykorzystywać do wykonania pedicure i w jaki sposób obsługiwać klientów. Teoretyczna wiedza jest uzupełniona praktycznymi zajęciami z mycia i dezynfekcji stóp, usuwania owłosienia i niwelowania różnych dolegliwości stóp oraz paznokci. Prowadzone są też zajęcia z masażu i zabiegów pielęgnacyjnych. Podczas kursu pedikiurzystki zapoznasz się z różnego rodzaju metodami przedłużania i zdobienia paznokci oraz ich rekonstrukcji. Nauczysz się też, w jaki sposób poprawnie skracać paznokcie i korygować ich kształt. Ogrom wiedzy i umiejętności przekazanych w czasie nauki będzie solidną bazą do świadczenia profesjonalnych usług i tym samym podstawą do pozyskania szerokiego grona klientów.
Perspektywy pracy i rozwoju zawodowego
Pedikiurzystka znajdzie zatrudnienie przede wszystkim w salonie pedicure lub w salonie kosmetycznym świadczącym kompleksowe usługi kosmetyczne. Taka specjalistka może pracować też w gabinecie odnowy biologicznej lub w ośrodku SPA. Usługi pedicure są poszukiwane zarówno w mniejszych, jak i w większych miejscowościach, więc kompetentna pedikiurzystka nie będzie miała problemu ze znalezieniem pracy. Zawsze może otworzyć własny salon pedicure lub centrum odnowy, a w szkole Żak rozwinąć swoje kompetencje i zdobyć dodatkowe kwalifikacje w zawodzie manikiurzystki bądź wizażystki/stylistki.
Dlaczego warto zostać pedikiurzystką?
Praca pedikiurzystki jest bardzo budująca, dlatego że możesz mieć aktywny udział w poprawie jakości życia swoich klientów. Klientki i klienci korzystający z zabiegów pedicure poprawiają nie tylko swój wygląd, ale też samopoczucie, więc wykonując tę pracę, pomagasz ludziom. Pedikiurzystka może liczyć na bardzo dobre zarobki, a jeśli jest specjalistką w swoim fachu, znajdzie zatrudnienie w najbardziej renomowanych salonach kosmetycznych. Popyt na usługi kosmetyczne rośnie z roku na rok, a dla pedikiurzystek jest to szansa na szybkie zbudowanie bazy stałych klientów.
Plusy i minusy tej pracy
Do zalet pracy jako pedikiurzystka należą przede wszystkim wspomniane wyżej satysfakcjonujące wynagrodzenie i możliwość bezpośredniej pracy z klientami. Dodatkowo nowoczesne salony pedicure i ośrodki SPA są pięknie urządzone, więc pracuje się w nich z ogromną satysfakcją. Jeśli otworzysz własny salon pedicure, możesz się ponadto cieszyć elastycznymi godzinami pracy.
Jednym z minusów pracy w tym zawodzie jest nieustanny kontakt z substancjami chemicznymi, więc przyszła pedikiurzystka nie może być uczulona na składniki preparatów wykorzystywanych podczas pedicure. Kolejną wadą może być ambiwalentny stosunek do stóp obcych ludzi. Niestety nie każdy lubi obcować ze stopami, więc przyszła pedikiurzystka musi mieć do nich pozytywny stosunek i nie może obawiać się ich dotykania.
Kto może uczyć się na tym kierunku w szkołach Żak?
Nauka na kierunku Pedikiurzystka trwa rok. W zajęciach mogą uczestniczyć absolwenci szkół średnich, uczniowie szkół Żak oraz wszystkie osoby chcące zdobyć kompetencje pedikiurzystki i zajmować się dbaniem i upiększaniem stóp i paznokci swoich klientek. Po ukończeniu nauki otrzymujesz zaświadczenie zgodne ze wzorem MEN oraz dyplom szkół Żak.