Menu
dZapisz się jKontakt uMiasto

Praca jako rejestratorka medyczna – kompendium wiedzy

Charakterystyka profesji rejestratorka medyczna

Do obowiązków rejestratorki medycznej należy przyjmowanie zgłoszeń dzwoniących pacjentów, umawianie ich na badania specjalistyczne lub konsultacje u specjalistów oraz prowadzenie dokumentacji medycznej, w tym uzupełnianie baz danych. Rejestratorka medyczna obsługuje pacjentów przez telefon, poza tym kontaktuje się z personelem medycznym placówki, w której jest zatrudniona. Ma obszerną wiedzę na temat świadczeń medycznych, dzięki czemu jest bezcennym źródłem informacji dla dzwoniących. Rejestratorka medyczna odpowiada za pierwszy etap kontaktu pacjenta ze szpitalem, przychodnią czy też gabinetem, co ma znaczący wpływ na postrzeganie tej placówki przez dzwoniącą osobę.

Po rocznej nauce w szkole Żak otrzymasz zaświadczenie zgodne ze wzorem MEN i dyplom naszej szkoły.

Perfekcyjna kandydatka to…

Profesjonalna rejestratorka medyczna to osoba o przyjaznym usposobieniu, empatyczna i – co równie ważne – umiejąca doskonale organizować swoją pracę. Atutem jest także odporność na stres oraz silna chęć niesienia pomocy tym, którzy jej potrzebują.

Rejestratorka musi więc mieć głęboko zakorzenioną etykę pracy, kulturę osobistą, profesjonalizm, odpowiedzialność za swoje czyny i… uprzejmość we krwi!

Wiele młodych osób ma za sobą pracę tymczasową na tzw. słuchawce, np. w contact center. Bez wątpienia takie doświadczenie może być przydatne – łatwo wdrożysz się w pracę rejestratorki i szybko zorientujesz się w systemie i obsłudze sprzętu. Dobrze też, jeśli po prostu lubisz ludzi, ponieważ większość Twoich zadań polegać będzie właśnie na kontakcie z pacjentami lub innymi pracownikami placówki medycznej.

Jakie umiejętności zdobędziesz na kierunku rejestratorka medyczna w szkole Żak?

Choć wydawać by się mogło, że rejestratorka medyczna tylko odbiera telefony i umawia pacjentów, w rzeczywistości musi ona przejść solidne przeszkolenie podczas rocznej  nauki.

Zacznijmy od podstaw – nauczysz się organizować sobie pracę i poznasz technologie wspierające zadania rejestracji medycznej. Poznasz także BHP i dowiesz się wiele o kulturze zawodu rejestratorki. Ponadto nauczysz się klasyfikować świadczenia oraz dokumentować działalność medyczną. Poznasz też wybrane zagadnienia z dziedziny statystyki medycznej, nauczysz się ewidencjonować i rozliczać usługi, a także zgłębisz podstawy marketingu i promocji usług medycznych.

Nauka obejmuje również zagadnienia związane z komunikacją interpersonalną z pacjentem i personelem medycznym, podstawy psychologii, a także trening umiejętności społecznych. Musisz bowiem wiedzieć, jak radzić sobie w niektórych nietypowych lub stresogennych sytuacjach, umiejętnie oddzielać pracę od życia osobistego i rozumieć niektóre zachowania pacjentów – bywają oni niemili, a czasem nawet agresywni.

Dlaczego warto zostać rejestratorką medyczną?

Podstawową zaletą tej pracy jest poczucie, że dzięki Tobie placówka działa sprawnie, a pacjenci – często bardzo chorzy – nie muszą dodatkowo się frustrować. Jako rejestratorka medyczna będziesz „na pierwszej linii frontu”. Twoje kompetencje, opanowanie i spokojny, miły głos pozwolą dzwoniącemu odzyskać wiarę w służbę zdrowia i poczuć się odrobinę pewniej w trudnej sytuacji. Pomyśl o tym w ten sposób – pacjent w końcu dodzwania się do przychodni lub gabinetu i słyszy osobę pełną entuzjazmu, która nastawiona jest na szybkie rozwiązanie jego problemu i skierowania go w odpowiednie miejsce.

Twoja wiedza, zaangażowanie i profesjonalizm dadzą Ci rzeczywisty wpływ na samopoczucie dzwoniących pacjentów. Często już sama rejestracja jest stresująca – pokaż pacjentowi, że lubisz swoją pracę, a od razu poczuje się lepiej!

Perspektywy pracy i rozwoju rejestratorki medycznej

Rejestratorki medyczne znajdują zatrudnienie w prywatnych placówkach – bardzo popularny przykład to gabinety stomatologiczne – lub też przychodniach i szpitalach.

Na początku swojej drogi zawodowej nie wiesz jeszcze, w którą stronę pójdziesz lub przeciwnie – masz w głowie zarys swojej kariery. W szkołach Żak możesz rozwinąć swoje kompetencje w szerokiej dziedzinie, jaką jest ochrona zdrowia. Kurs pierwszej pomocy przedmedycznej będzie dobrym uzupełnieniem Twojej wiedzy teoretycznej, a jeśli chciałabyś rozwijać się jako opiekun medyczny – możesz zdobyć dodatkowe kwalifikacje także w szkołach Żak!

Posada rejestratorki medycznej to przede wszystkim stabilna praca o jasno zdefiniowanym zakresie obowiązków – dobre rozwiązanie dla osób, które nie lubią każdego dnia robić czegoś innego i przemieszczać się z miejsca na miejsce.