Podologia – dlaczego warto wybrać ten kierunek?

15.2.2023

Czym zajmuje się podologia? Jak można nauczyć się zawodu? Kto i jak może zapisać się na kurs? Co obejmuje program nauczania? Jakie są perspektywy pracy jako podolog? Czy warto wybrać ten kierunek kształcenia?

Podologia – co to za dziedzina?

Podologia – czym się zajmuje? To dziedzina medycyny zajmująca się zarówno leczeniem, jak i profilaktyką chorób stóp. Inaczej nazywana jest także podiatrią. Jeśli podolog jest lekarzem, wówczas może wykonywać zabiegi chirurgiczne w obrębie stopy. Do wykonywania tego zawodu potrzebna jest także wiedza z dziedzin: diabetologii, dermatologii, chirurgii, ortopedii, opatrywania ran i technik zaopatrzenia ortopedycznego.

Kto to podolog i czym się zajmuje?

Podolog zajmuje się przede wszystkim wykonywaniem zabiegów w obrębie paznokci i skóry stóp. Do tych pierwszych należą m.in.: korekcja wrastających paznokci przy użyciu specjalnych klamr i tamponad, prawidłowe skracanie paznokci, rekonstrukcja uszkodzonych i zmienionych chorobowo paznokci czy ich odbudowa. W obrębie skóry stóp są to: usuwanie zrogowaciałego naskórka, usuwanie odcisków i modzeli, opracowanie pękających pięt i rozpadlin czy pedicure podologiczny. Podolodzy wykonują także zabiegi u diabetyków – mowa m.in. o profilaktyce zespołu stopy cukrzycowej.

Z kolei podstawowy zabieg pielęgnacyjny u podologa obejmuje pielęgnację stóp połączoną z profilaktyką. Oczywiście przed przystąpieniem do każdego zabiegu podolog powinien przeprowadzić wywiad z pacjentem oraz oględziny układu ruchowego stopy i podudzia, skóry, tkanki podskórnej i paznokci.

Podologia w Polsce

Warto wspomnieć na wstępie, że w Polsce dopiero w 2015 roku weszło w życie Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 7 sierpnia 2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby polskiego rynku pracy oraz zakresu jej stosowania (Dz.U. z dnia 28 sierpnia 2014 r. poz. 1145). Dopiero wtedy podolog stał się uznawanym zawodem. Dla porównania w Europie Zachodniej zawód ten istnieje od dawna.

Podolog – jakie musi mieć wykształcenie?

Osoby, które chciałyby pracować w zawodzie podologa, muszą zdobyć odpowiednie kwalifikacje. Ze względu na fakt, że podologia została wpisana do klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego, możliwe jest ukończenie odpowiedniego kierunku w szkole policealnej. Alternatywą jest kształcenie jednoroczne, czyli roczny kurs przygotowujący do pracy podologa.  

Czy podolog to lekarz?

Ze względu na szeroki zakres uprawnień część osób może się zastanawiać, czy podolog to lekarz. Odpowiedź brzmi: nie musi nim być, ale może. Spora część podologów to osoby po specjalistycznych kursach, które jednocześnie nie mają wykształcenia medycznego. Zdarzają się jednak, że absolwenci medycyny również decydują się na pracę w tym zawodzie. Więcej o tym, kto to podolog i czym zajmuje się podologia można przeczytać na https://zak.edu.pl/leksykon-zawodow/44-podologia.

Podologia – kurs

Kurs podologiczny (https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/ksztalcenie-jednoroczne/podologia) jest skierowany do osób, które chcą zajmować się kompleksową kosmetyką stóp, a także tych, które chcą dokształcić się w tej dziedzinie, bo na przykład pracują już jako kosmetyczka. Zajęcia, zarówno teoretyczne, jak i praktyczne dobrze przygotowują do pracy w zawodzie podologa i są źródłem aktualnej wiedzy na temat pielęgnacji stóp i wykonywanych specjalistycznych zabiegów. A ponieważ coraz więcej osób ma mniejsze lub większe problemy ze stopami, co bardzo często jest spowodowane nieprawidłową samodzielną pielęgnacją, a także noszeniem źle dobranego obuwia, to zapotrzebowanie na podologów jest coraz większe. Do niedawna ludzie korzystali z wizyt podologicznych w sytuacji odczuwania bólu i dyskomfortu. Dziś coraz więcej osób korzysta z pomocy profesjonalnych gabinetów podologicznych nie tylko z powodów estetycznych, ale przede wszystkim zdrowotnych. Zatem warto zainwestować swoje czas i pieniądze w zdobycie tak atrakcyjnego na rynku pracy zawodu.

Program kursu podologicznego

Program podologii – kursu jednorocznego obejmuje wiele przydatnych w pracy podologa zagadnień. Należą do nich: prawidłowa sterylizacja narzędzi pracy, bezpieczeństwo i higiena pracy, instrumentarium wykorzystywane podczas zabiegów podologicznych, rozmowa z pacjentem (właściwy wywiad i analiza konkretnego problemu), wiedza na temat problemów skórnych stóp, wykorzystywanie odpowiednich frezów dostosowanych do rodzajów zabiegów, pedicure podologiczny (nie mylić z kosmetycznym), usuwanie odcisków i modzeli, opatrywanie ran stóp, profilaktyka zmian skórnych, techniki rekonstrukcji paznokci, metody pobierania materiału do badań mikologicznych.

Przykładowy program nauczania na tym kierunku to: anatomia, fizjologia i biochemia stóp, podstawy dermatologii, alergologii i higieny stóp, podstawy podologii, chemia kosmetyczna preparatów podologicznych, podstawy ortopedii, podologia korekcyjna, zabiegi podologiczne, zabiegi fizjoterapeutyczne wykorzystywane w podologii, masaż podologiczny oraz podstawy fachowej obsługi klienta.

Podologia – kurs jednoroczny

Kurs podologiczny to kurs jednoroczny. Kompetencje zawodowe można zdobyć w ok. 10 miesięcy. Programy nauczania kursów jednorocznych są skonstruowane w ten sposób, by słuchacze zdobywali najaktualniejszą i potrzebną na rynku pracy wiedzę. Zajęcia prowadzą wykładowcy czynnie praktykujący w swoich dziedzinach.

Tryb nauczania jest zaoczny, zatem zjazdy odbywają się w weekendy, co pozwala na pogodzenie nauki z pracą.

Ukończenie kształcenia jednorocznego skutkuje uzyskaniem zaświadczenia o ukończeniu kursu, zgodnego ze wzorem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz certyfikatu szkoły.

Na wszystkie kierunki jednoroczne może zapisać się każdy, kto ukończył 18 lat. Nie jest wymagane zdanie matury. Zajęcia rozpoczynają się we wrześniu oraz w lutym, zatem nie trzeba czekać całego roku, by rozpocząć naukę na wybranym kursie.

Zapisanie się na kurs podologiczny jest bardzo proste. Wystarczy wybrać miasto, w którym chce się uczyć i wypełnić formularz rejestracji online. Następnie sekretariat szkoły kontaktuje się telefonicznie z kandydatem. Można także zapisać się na kurs w sposób tradycyjny – w sekretariacie. Do rejestracji potrzebny jest tylko dowód osobisty.

Gdzie można pracować po kursie podologii?

Wiele osób ma problemy natury podologicznej, czyli wrastające paznokcie, grzybicę stóp, haluksy, odciski i modzele, pękające pięty, brodawki, nadmierne rogowacenie naskórka, tzw. stopę cukrzycową, nadpotliwość stóp, deformacje palców itp. Najlepiej nie leczyć ich na własną rękę, tylko udać się do sprawdzonego gabinetu podologicznego w celu uzyskania fachowej pomocy. A ponieważ problemy ze stopami są coraz częstsze, to zawód podologa jest bardzo potrzebny.

Osoby, które ukończyły kurs podologiczny mogą podjąć pracę w: gabinetach i salonach kosmetycznych, specjalistycznych gabinetach stricte podologicznych, gabinetach odnowy biologicznej, ośrodkach SPA, sanatoriach, gabinetach medycznych. Mogą także otworzyć własny gabinet.

Czy warto zostać podologiem?

Odpowiedź jest jednoznaczna i twierdząca. Warto zapisać się na kurs podologiczny i go ukończyć, by zdobyć takie umiejętności i kwalifikacje, które są przydatne na rynku pracy, a podolog niewątpliwie jest coraz bardziej pożądany. Dlatego należy odrzucić wszelkie wątpliwości i zapisać się na jednoroczny kurs. Nauka nie trwa długo, a poza tym z racji tego, że jest prowadzona w trybie zaocznym, można ją spokojnie łączyć z innymi zajęciami. Nie trzeba uczyć się latami, by mieć ciekawą, potrzebną i dobrze płatną pracę. O tym, dlaczego warto wybrać podologię, można przeczytać też więcej na https://zak.edu.pl/aktualnosci/14257-podologia-----dlaczego-warto-wybrac-ten-kierunek-.