Technik rachunkowości

Dlaczego warto kształcić się na tym kierunku?

30.8.2019

Dla osób, które lubią przedmioty ścisłe, są otwarte na wiedzę i nowe wyzwania, a także cenią sobie stabilne zatrudnienie, kształcenie na technika rachunkowości może okazać się wspaniałym początkiem drogi zawodowej. Aby spełniać się w tego rodzaju pracy, nie trzeba podejmować studiów. Przygotowanie do zawodu jest możliwe także w szkołach policealnych Żak, gdzie wybierając kierunek technik rachunkowości, masz pewność uzyskania gruntownej wiedzy, doświadczenia i łatwości zdobycia pracy w branży. Zobacz, dlaczego warto kształcić się na kierunku technik rachunkowości!

Gdzie pracuje technik rachunkowości?

Na rynku pracy istnieje duże zapotrzebowanie na osoby, które potrafią sprawnie poruszać się w meandrach rachunkowości, dlatego absolwenci tego kierunku zwykle z łatwością otrzymują wymarzoną pracę, a kariera księgowego daje szerokie możliwości rozwoju, stabilność zatrudnienia i godziwą płacę. Absolwenci kierunku rachunkowość, mogą pracować na różnych stanowiskach związanych z księgowością. Wiele dużych firm poszukuje osób o potwierdzonych umiejętnościach z tego zakresu. Praca w korporacji niesie ze sobą nie tylko zalety w postaci stosunkowo wysokiej pensji, ale również dodatkowe profity, takie jak prywatna opieka medyczna, karty sportowe czy bony na święta. Osoby, które z różnych przyczyn nie chcą pracować w korporacjach, świetnie odnajdą się w małych firmach czy biurach księgowych. A po zdobyciu odpowiedniego doświadczenia można także założyć własne biuro rachunkowe. W tym zawodzie możliwości są więc bardzo szerokie.

Zawód przyszłości

W obliczu cyfryzacji, automatyzacji i rozwoju nowych technologii wiele zadań wykonywanych przez ludzi jest zagrożonych i liczne zawody odchodzą w zapomnienie. Nie dotyczy to jednak pracy związanej z rachunkowością wykonywanej przez specjalistów, a technik rachunkowości to zawód przyszłości! Co prawda coraz więcej operacji udaje się zautomatyzować, ale to do księgowego trafiają dokumenty, przy których interpretacji jego specjalistycznej wiedzy i doświadczenia nie zastąpią żadne roboty. Dzieje się tak dlatego, że praca w zawodzie księgowego wymaga kompetencji, jakie wciąż niedostępne są sztucznej inteligencji. Wprowadzanie i obrót dokumentami to nie wszystko – kluczowe w pracy w rachunkowości jest wyciąganie wniosków i sugerowanie zmian w polityce finansowej klienta czy pracodawcy. Postęp technologiczny jest nieunikniony i z pewnością sprawi, że również praca technika rachunkowości będzie ulegać zmianom, ale nie ma wątpliwości, że dla kompetentnych i dobrze wykształconych księgowych nie braknie miejsca na rynku pracy, a wręcz przeciwnie – zapotrzebowanie na specjalistów będzie rosło.

Co musi umieć technik rachunkowości?

Zakres obowiązków księgowego różni się w zależności od konkretnego stanowiska. Zajmuje się on szeroko rozumianym obrotem dokumentów finansowych, rozliczaniem faktur, kontroluje dokumenty księgowe i koordynuje ich przechowywanie oraz dokonuje interpretacji przepisów dotyczących księgowości. Dobry specjalista od rachunkowości to taki, który jest na bieżąco, czyli śledzi branżowe nowości, projekty i wprowadzone już zmiany legislacyjne. Nie bez znaczenia jest także specjalizacja! W związku ze szczególnym zakresem obowiązków księgowego do tego zawodu konieczne jest odpowiednie przygotowanie. Osoba, która podejmuje kierunek technika rachunkowości w Żaku, uczy się m.in. kwestii od prowadzenia dokumentacji biurowej, aż po zagadnienia związane z rozliczaniem wynagrodzeń. Program nauczania wymaga także zapoznania się z podatkami, prowadzeniem inwentaryzacji, działalności gospodarczej w branży ekonomicznej czy sprawozdawczości i analizy finansowej. Bardzo ważny jest także język obcy w rachunkowości. Nauka tego przedmiotu jest szczególnie ważna dla osób, które chciałyby podjąć pracę w międzynarodowych korporacjach, dlatego warto zwrócić uwagę na tę kwestię już podczas przygotowania do zawodu.

Kto może zostać technikiem rachunkowości?

Wybierając drogę zawodową, warto wziąć pod uwagę nie tylko wiedzę i konkretne umiejętności, które można zdobyć dzięki edukacji. Nie do przecenienia są także szczególne predyspozycje osobowościowe. Jeśli nie lubisz pracy w skupieniu, raczej z dokumentacją niż z ludźmi, a sama myśl o godzinach spędzonych przy biurku z komputerem wyposażonym w specjalistyczne programy księgowe sprawia, że ziewasz – będzie Ci trudniej niż osobom, które kusi taka wizja, choć nie wyklucza to Twojej błyskotliwej kariery w zawodzie. W pracy związanej z rachunkowością szczególnie ważne jest posiadanie takich cech jak:

 • umiejętność pracy z liczbami,
 • zdolności analityczne,
 • dobra organizacja pracy,
 • odpowiedzialność i rzetelność,
 • umiejętność skupienia,
 • dokładność i precyzja,
 • spostrzegawczość,
 • dociekliwość,
 • odporność na stres,
 • umiejętność jasnego przekazywania informacji.

 

Dodatkowo szczególnie cenione jest posiadanie odpowiednich kompetencji cyfrowych oraz komunikacyjnych. Pracodawcy bardzo chętnie oferują księgowym szansę ukończenia dofinansowanych przez nich szkoleń, dlatego chęć ciągłego pogłębiania wiedzy może nie tylko stanowić dodatkową zaletę kandydata do pracy czy pracownika, ale jest nieodzowna, by osiągnąć sukces w zawodzie.

Technik rachunkowości – nauka skrojona na miarę zawodu

Aby zostać technikiem rachunkowości i sprawdzić się w pracy księgowego, należy zdobyć odpowiednie uprawnienia. Podjęcie nauki jest dostępne dla osób w każdym wieku i trwa zaledwie jeden rok szkolny. Decydując się na kierunek technik rachunkowości w ramach Kwalifikacyjnego Kursu Zawodowego w szkołach Żak, można wybrać spośród dwóch kwalifikacji: rozliczanie wynagrodzeń i danin publicznych oraz prowadzenie rachunkowości. Warto wiedzieć, że program nauczania na tym kierunku jest skonstruowany w taki sposób, by przekazać jak najwięcej kwestii praktycznych, przydatnych w pracy zawodowej. Aby uczyć się na technika rachunkowości, nie musisz rezygnować ze swoich dotychczasowych aktywności – możesz jednocześnie np. pracować i podjąć naukę. Zajęcia prowadzone są w trybie zaocznym, co oznacza, że odbywają się wyłącznie w soboty i niedziele. Więcej informacji o kierunku można przeczytać tutaj: https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/szkoly-policealne/technik-rachunkowosci. Już po 10 miesiącach kształcenia na kierunku technik rachunkowości w szkołach Żak można przystąpić do specjalistycznego egzaminu organizowanego przez Okręgowe Komisje Egzaminacyjne (OKE). Po zdaniu egzaminu słuchacz otrzymuje świadectwo potwierdzające kwalifikacje w zawodzie, które uprawniają go do podjęcia pracy. Po uzyskaniu dwóch świadectw kwalifikacji przewidzianych dla danego zawodu, i pod warunkiem posiadania wykształcenia średniego (nie jest wymagane zdanie matury) osoba ta będzie miała możliwość otrzymania dyplomu zawodowego z tytułem technika.

Technik rachunkowości – dlaczego warto podjąć wyzwanie?

Jeśli zastanawiasz się nad podjęciem nauki, a dalej kariery zawodowej, związanej z księgowością i finansami, należysz zapewne do osób, które każdą sprawę rozpatrują, skrupulatnie analizując bilans zysków i strat. Chcąc wziąć pod uwagę wszelkie aspekty dotyczące kierunku, jakim jest rachunkowość – nauka coraz bardziej popularna i bardzo przyszłościowa, nie sposób nie wymienić zalet takich jak:

 • łatwość w znalezieniu pracy po ukończeniu nauki,
 • stabilne zatrudnienie,
 • dobre zarobki,
 • możliwość pracy zarówno w międzynarodowych korporacjach, jak i w mniejszych firmach,
 • możliwość samodzielnego prowadzenia biura rachunkowego,
 • szeroka dostępność szkoleń i kursów doskonalących.

 

Wszystko to sprawia, że ten kierunek staje się jednym z coraz częściej wybieranych przez uczniów, a absolwentom otwiera wiele zawodowych dróg. Jeśli chcesz kształcić się i podjąć pracę w zawodzie związanym z księgowości, edukacja w szkołach Żak z kierunkiem technik rachunkowości to doskonała opcja dla Ciebie.Nie czekaj, zapisz się już dziś: