Odnawiaj - nie wyrzucaj. Renowacja mebli

#żakporady

10.4.2025

Na Twojej ulubionej komodzie widać ślady zużycia, ale nie chcesz jej wyrzucić? Wpadł Ci w ręce fotel Chierowskiego, ale trzeba go odświeżyć? Masz niesamowitą okazję, żeby dać drugie życie tym przedmiotom i stworzyć z nich designerskie perełki. Odkryj zasady odnawiania mebli i odmień swoje cztery kąty!

Dlaczego odnawianie mebli jest w trendach?

Gdy chcesz stworzyć piękne wnętrze, nie potrzebujesz dużych pieniędzy, tylko pomysłu. Ciekawym i ostatnio bardzo modnym trendem jest odnawianie mebli. Dzięki temu za pomocą kilku prostych trików odmienisz wygląd szafy z epoki, podniszczonej komody, czy starego krzesła.

Renowacja mebli drewnianych, kuchennych, skórzanych to nie tylko świetna zabawa, przy której możesz odreagować stres w pracy, ale także sposób na życie w duchu less waste. Zamiast kupować nowe meble, możesz zamienić stare, jeszcze niezniszczone przedmioty, w designerskie perełki.

Odnawianie mebli – od czego zacząć?

Chcesz zająć się odnawianiem mebli, ale nie wiesz, od czego zacząć? Podstawą jest odpowiednie przygotowanie. O czym warto pamiętać?

Dokładnie obejrzyj przedmiot, który zamierzać odnowić

Sprawdź m.in. rodzaj i stan materiału, z którego jest zrobiony, ilość powłok malarskich. Zwróć uwagę, czy na powierzchni są widoczne pęknięcia, rysy lub przebarwienia. Im dokładniej ocenisz stopień uszkodzeń, tym łatwiej określisz zakres potrzebnych prac oraz dobierzesz właściwe materiały do renowacji.

Zorganizuj niezbędne akcesoria do odnawiania mebli

Co powinno się znaleźć w zasięgu Twoich rąk, zanim przystąpisz do renowacji mebli drewnianych, kuchennych, skórzanych? Bazę materiałów tworzą:

  • papier ścierny – najlepiej o różnej gradacji,

  • szlifierka,

  • preparat do odtłuszczania i mycia powierzchni.

Oprócz tego możesz potrzebować innych akcesoriów, które pomogą doprowadzić przedmiot do odpowiedniego stanu, np. farb, klejów.

Wyszlifuj nawierzchnię mebla

Przed odnowieniem mebla musisz pozbyć się starej warstwy materiału, a do tego przyda Ci się papier ścierny. Dopasuj grubość szlifu do rodzaju i stopnia uszkodzenia. Na początek wybierz papier ścierny o grubej gradacji (40-60), a potem stopniowo ją zmniejszaj (nawet do 200).

Jeśli chcesz przyspieszyć pracę, skorzystaj ze szlifierki, na którą nałóż papier ścierny. Zachowaj jednak ostrożność i zadbaj o swoje bezpieczeństwo podczas pracy.

Usuń zabrudzenia

Jeśli na meblu zostały pozostałości farby lub lakieru, oczyść powierzchnię odpowiednim preparatem – najlepiej sprawdzi się do tego rozpuszczalnik. W ostateczności możesz wykorzystać opalarkę, jednak ona może uszkodzić drewno.

Przygotuj przedmiot do renowacji

Kiedy pozbędziesz się starej warstwy materiału, pora przygotować przedmiot do renowacji. Jak to zrobić? Przy pomocy np. szmatki lub odkurzacza pozbądź się drobinek i pyłu, aby nie były widoczne pod nową warstwą materiału, którą nałożysz. Wypełnij także ewentualne ubytki materiału oraz odtłuść powierzchnię przed malowaniem.

Jakie materiały wykorzystać do odnawiania mebli?

Renowacja mebli drewnianych, kuchennych, skórzanych to świetny sposób na spędzanie czasu. Przy odrobinie wyobraźni możesz poczuć się jak projektant wnętrz i stworzyć unikalny przedmiot, którym podkreślisz charakter pomieszczenia. W jakie materiały warto się zaopatrzyć? Wszystko zależy od tego, jaki efekt wizualny chcesz osiągnąć, oraz z jakim meblem pracujesz.

Do przedmiotów drewnianych możesz potrzebować m.in.:

  • farb do drewna, np. akrylowej,

  • wałków i pędzli różnej wielkości i grubości,

  • szmatek, którymi rozetrzesz farbę, co pozwoli Ci osiągnąć niepowtarzalny wzór,

  • lakieru, oleju lub bejcy.

Jeśli stary mebel drewniany jest zniszczony, przydadzą się także np. masa szpachlowa oraz szpachla, którymi uzupełnisz ubytki. Warto mieć pod ręką także impregnat, który zabezpieczy powierzchnię, grunt oraz klej do drewna.

Gdy robisz metamorfozę mebli kuchennych, postaw na farby, które nadają się do tych pomieszczeń. Pamiętaj też o zeszlifowaniu wierzchniej warstwy frontów oraz usunięciu zabrudzeń – dzięki temu materiał lepiej utrzyma się na powierzchni, a efekt będzie oszałamiający.

Kiedy chcesz odnowić fotele lub krzesła, zwróć uwagę na stan wypełniania siedziska – możesz potrzebować np. nowej gąbki. Warto zainwestować w dobry jakościowo materiał, którym obijesz mebel – pokrycie powinno być grube i wytrzymałe.

A co, gdy chcesz nadać nowy wygląd skórzanym meblom? Zainwestuj w specjalistyczne preparaty do impregnacji skóry, które pomogą Ci przywrócić blask tego materiału. Pamiętaj, by m.in.:

  • delikatnie i wolno wcierać środek do pielęgnacji – najlepiej kolistymi ruchami,

  • używać gąbki z mikrofibry lub bawełnianej szmatki,

  • zmyć ciepłą wodą produkt chemiczny.

Podczas wybierania materiałów pamiętaj o ostatecznym efekcie wizualnym. Zadbaj, by przedmiot, ciekawie się prezentował we wnętrzu i podkreślał jego charakter.

Odnawianie mebli: pomysły i wskazówki aranżacyjne

Interesujesz się designem, masz głowę pełną pomysłów na odnawianie mebli, ale nie do końca wiesz, jak wcielić je w życie? Obserwuj trendy wnętrzarskie, zaufaj swojej intuicji i daj się ponieść wyobraźni! Gdy chcesz ciekawie zaaranżować stare przedmioty, możesz np.:

  • Wykorzystać technikę decoupage – pasuje do stylu prowansalskiego lub shabby chic.

  • Ozdobić mebel fantazyjnym wzorem, np. kolorowymi pasami, rombami.

  • Zmienić przeznaczenie mebla – np. z drewnianej skrzynki zrób stolik kawowy lub kwietnik na ścianę, a maszynę do szycia przerób na toaletkę.

Możliwości jest mnóstwo, więc wystarczy trochę odwagi. A jeśli lubisz metamorfozy wnętrz, może Cię zainteresować kurs Dekorator wnętrz w Żaku. Dlaczego warto z niego skorzystać? Nauczysz się, jak profesjonalnie przygotować projekt i wizualizację pomieszczenia, a także zamienisz pasję w zawód.

Przeczytaj też: Kurs projektowania wnętrz – od czego zacząć?