Jak urządzić mały i funkcjonalny ogródek na balkonie?

#żakporady

7.4.2025

Nie ma wątpliwości, że ogród to doskonałe miejsce do odpoczynku. Pozwala wyciszyć się i zrelaksować, oddać pasji, jaką jest ogrodnictwo. Jednak nie każdy może sobie pozwolić na prowadzenie przydomowego ogródka czy działki. Na szczęście istnieje pewne rozwiązanie, dzięki któremu możesz zacząć cieszyć się z bujnie rosnącej roślinności. Polecamy założyć swój prywatny ogródek na balkonie.

Funkcjonalny ogród na balkonie – od czego zacząć?

Jasne jest, że ogród na balkonie powinien się ładnie prezentować i wręcz zachwycać feerią barw. Ale warto też przemyśleć, jakie dodatkowo ma spełniać funkcje. Przed założeniem ogródka zastanów się, jaki cel przyświeca Twojej nowej pasji. Może chcesz odciąć się od sąsiadów? Albo zacząć uprawiać własne warzywa oraz owoce? Decyzję pozostawiamy Tobie.

Wskazówka:

Świetną okazją, by poznać różne sposoby aranżacji ogrodów (nie tylko tych na balkonie) jest nasz jednoroczny kurs aranżacji ogrodów.

Ogród na balkonie w bloku: jak dobrać doniczki i meble?

Przed wybraniem, zakupem i zasianiem odpowiednich kwiatów oraz ziół na balkonie, zastanów się nad doborem doniczek, w których zostaną umieszczone. Ważnym aspektem jest ich kolor. Istotne jest to, aby w miarę możliwości wybrać podobne lub takie same barwy dla wszystkich pojemników.

Pamiętaj, że choć plastikowe donice są zazwyczaj najtańszym wyborem, niekoniecznie są dobrą opcją. Niestety ten rodzaj tworzywa ma tendencje do nagrzewania. Przez to gleba bardzo łatwo traci nawodnienie. Warto więc zdecydować się na nieco droższe donice gliniane lub terakotowe, które wprowadzą dodatkowo na niewielkiej przestrzeni nutkę śródziemnomorskiego sznytu.

Wskazówka:

Masz mały balkon i ciężko upchnąć na nim donice czy specjalne skrzynki kwiatowe? W takim razie zdecyduj się na wertykalny ogród. Pionowa uprawa roślin (na ścianie, w specjalnych pojemnikach) jest tak samo satysfakcjonująca, jak zrobienie klasycznego ogródka na balkonie.

Do komfortowego spędzania czasu w ogrodzie na balkonie potrzebujesz również stolika i krzeseł. Zwróć uwagę na to, by ich barwa dobrze komponowała się z kolorem doniczek. Istotne jest także odpowiednie planowanie – kluczem do sukcesu jest poznanie wymiarów przyszłego balkonowego zielonego zakątka, by meble zmieściły się bez problemu.

To może Cię zaciekawić: Jak dbać o trawnik? Wszystko, co musisz wiedzieć

Kwiaty do ogrodu na balkonie: propozycje

Skoro już wiesz, jak będzie wyglądał balkon, przejdźmy do kolejnego etapu urządzania prywatnego ogródka w bloku. Chodzi o dobór kwiatów.

Kwiaty na balkon powinny być całoroczne i wytrzymałe na różne skrajne warunki pogodowe. Najważniejszą kwestią jest określenie, czy balkon jest słoneczny, czy zacieniony. Nie bez znaczenia pozostaje także jego ekspozycja na wiatr.

Wskazówka:

Kwiaty do własnego ogródka na balkonie nie tylko mogą pełnić funkcję dekoracyjną, ale też ochronną – to naturalna „tarcza” na zacinający deszcz czy porywisty wiatr.

Które kwiaty wybrać, by cieszyły oko przez lata?

Słoneczny ogródek na balkonie: jakie kwiaty uprawiać?

Twój balkon jest bardzo słoneczny? W takim razie mamy dobrą wiadomość – masz do dyspozycji wiele gatunków roślin i kwiatów, dzięki którym udekorujesz swój niewielki ogródek. Najpopularniejszymi są petunie i pelargonie. Nie tylko prezentują się bardzo dobrze, ale są przy tym wytrzymałe i łatwe w uprawie.

Dla tych, którym bardziej zależy na kwiatach pnących się, świetnym wyborem będzie np. powojnik. Oczywiście istnieje więcej ciekawych opcji – zwracaj uwagę na to, aby pokrój roślin pasował do warunków, jakimi dysponujesz.

Zacieniony ogród na balkonie: jakie kwiaty wybrać?

Dla posiadaczy zacienionych balkonów wybór kwiatów będzie nieco bardziej ograniczony. Nie oznacza to jednak, że trzeba zrezygnować z ogrodu. Istnieją odmiany, które lubują się w zacienionych miejscach. Klasycznym przykładem takich roślin są niezapominajka i nasturcja. Jeśli bardziej zależy Ci na pnączach, doskonałym wyborem będą bluszcz i wiciokrzew.

Przeczytaj: Błędy, których musi unikać każdy projektant ogrodów w swojej pracy

Własny domowy ogródek na balkonie w bloku: uprawa warzyw i ziół

Na balkonie nie musisz ograniczać się jedynie do uprawy kwiatów czy pnączy. Marzysz, by latem cieszyć się smakiem wyhodowanych pomidorów, sałaty i rzodkiewek? A może tęsknisz za słodkimi poziomkami i malinami? Wystarczy trochę miejsca na balkonie, by zbudować warzywnik z prawdziwego zdarzenia!

Sprawdź też: Freeganizm – na czym polega nowy trend w odżywianiu?

Wystarczy, że do uprawy owoców i warzyw na balkonie wykorzystasz np. wysokie drewniane skrzynie. Możesz posadzić w nich wyhodowane już sadzonki albo wysiać nasiona. Donice, o których wcześniej wspominaliśmy, sprawdzą się przede wszystkim przy uprawie pięknych kwiatów, bujnie rozkwitających późną wiosną. W ogródku warzywnym na balkonie postaw na uprawę m.in.: truskawek, poziomek, pomidorków koktajlowych, sałaty, szczypiorku, cebuli, fasoli pnącej, papryki.

A co z uprawą ziół? Mięta, bazylia, oregano – to idealne rośliny do balkonowego ogródka. Doskonale sprawdzą się także miododajne gatunki: lawenda, nostrzyk, szałwia. Wystarczy regularne podlewanie, by zakwitły i cieszyły Twoje oko.

Warto wiedzieć:

Ogródek ziołowy na balkonie to prawdziwy skarb – nie tylko stanie się ozdobą, ale też pretekstem do wykorzystania świeżych składników podczas gotowania ulubionych dań.

Przestrzenny taras, niewielka loggia czy przeciętny balkon nadają się do tego, by zacząć uprawiać warzywa, zioła i kwiaty. Skrzynki, donice i inne ogrodnicze akcesoria z pewnością Ci w tym pomogą tak jak nasz kurs aranżacji ogrodów.

Pamiętaj, tylko by regularnie podlewać rośliny i stosować odpowiednie nawozy. Dzięki temu kwiaty, owoce, zioła i warzywa będą rosły bujnie przez całą wiosnę oraz lato, a nawet wczesną jesienią!