• Start  »  
 • Aktualności  »  
 • Czy opiekun medyczny to dobry zawód? Tak! 5 powodów, dlaczego?

Czy opiekun medyczny to dobry zawód? Tak! 5 powodów, dlaczego?

14.4.2022

Zastanawiasz się, ile zarabia opiekun medyczny i jak wygląda jego typowy dzień pracy? Chcesz się upewnić czy to zawód, który zapewni Ci dobrą, stabilną finansowo przyszłość, nim zdecydujesz się na jego podjęcie? Przeczytaj zatem nasz artykuł – poznaj 5 powodów, dla których warto zostać opiekunem medycznym! Dowiesz się z niego między innymi, gdzie może pracować i jakie osiągać przychody.

1.    Szerokie możliwości znalezienia pracy jako opiekun medyczny

Pierwszą niewątpliwą zaletą pracy jako opiekun medyczny jest fakt szerokich perspektyw. To nie zawód, który umożliwia wykonywanie obowiązków w firmie czy instytucji tylko jednego rodzaju – wręcz przeciwnie! Osoby, które uzyskają tytuł opiekuna medycznego, mogą podjąć zatrudnienie w wielu miejscach związanych z niesieniem pomocy okołoleczniczej.

A zatem: gdzie może pracować opiekun medyczny? Między innymi w:

 • szpitalach,

 • placówkach opiekuńczo-leczniczych,

 • domach i ośrodkach pomocy społecznej,

 • fundacjach i stowarzyszeniach,

 • niepublicznych zespołach opieki zdrowotnej,

 • domach prywatnych pacjentów podczas praktyki indywidualnej opiekuna.

2.    Opiekun medyczny to przyszłościowy zawód

Społeczeństwo się starzeje – według prognoz demograficznych GUS, w 2050 roku aż 32,7% obywateli Polski będzie miało ponad 65 lat. Ma to związek z wydłużaniem się życia ludzi, co jednak nie oznacza, że seniorzy przestaną mieć problemy zdrowotne. Dochodzą do tego osoby z niepełnosprawnością, cierpiące na choroby przewlekłe lub zwyczajnie wymagające opieki i w rezultacie okazuje się, że opiekunowie medyczni nie tylko ciągle będą potrzebni, ale wręcz stale ich brakuje. Jeśli więc zastanawiasz się, czy warto podjąć pracę jako opiekun medyczny, to odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak!

3.    Opiekunowie medyczni mogą naprawdę dobrze zarabiać

Zapotrzebowanie na opiekunów medycznych jest wysokie nie tylko w Polsce. Przeciwnie, za granicą naszego kraju także nieustannie brakuje specjalistów. Polscy opiekunowie chętnie wyjeżdżają do pracy między innymi do Niemiec, by zarabiać zdecydowanie więcej niż w kraju, co ma oczywiście związek z wysoką wartością euro. Ile zarabia opiekun medyczny za granicą? Praca polega zwykle na zajmowaniu się pacjentami w ich domach; zależnie od liczby godzin, ich dochody określa się na ok. 1600-3000 euro miesięcznie, czyli nawet do ok. 14 tysięcy złotych.

4.    Opiekun medyczny może cieszyć się elastycznym czasem pracy

Opiekun medyczny może oczywiście podjąć zatrudnienie na etacie w normatywnym czasie pracy i codziennie wykonywać swoje obowiązki w tych samych godzinach, np. przez 8 godzin. Jednak możliwość znalezienia pracy w wielu różnych instytucjach, a także przy opiece nad konkretnym pacjentem w jego domu, pozwala na stworzenie sobie bardzo elastycznego grafiku.   

5.    Praca jako opiekun medyczny daje ogromną satysfakcję

Ostatnią z najważniejszych odpowiedzi na pytanie, czy opiekun medyczny to dobry zawód, jest satysfakcja z wykonanej pracy. Obowiązki opiekuna sprawiają, że może czuć ogromną dumę z niesionej pomocy. Każdy postęp pacjenta w powrocie do zdrowia czy nawet zwykły uśmiech potrafią w znacznej mierze podnieść pewność siebie, jak również samoocenę. Zastanawiasz się, co tak właściwie robi opiekun medyczny? Jego obowiązki są dość zróżnicowane i mogą być inne w każdym kraju. W Polsce należą do nich:

 • rozpoznawanie oraz rozwiązywanie problemów osoby chorej i niesamodzielnej,

 • pomaganie osobie chorej i niesamodzielnej w zaspokajaniu codziennych potrzeb fizycznych i psychicznych,

 • asystowanie podczas zabiegów pielęgnacyjnych,

 • konserwacja i dezynfekcja narzędzi używanych podczas wykonywania czynności medycznych.

Jak zostać opiekunem medycznym?

Choć praca jako opiekun medyczny daje ogromne możliwości, nie wymaga ukończenia żadnych specjalnych studiów. Do zdobycia kwalifikacji wystarczy wykształcenie średnie oraz skończenie szkoły policealnej na kierunku Opiekun medyczny. Pod koniec nauczania słuchacz pisze oficjalny egzamin zewnętrzny organizowany przez Okręgową Komisję Edukacyjną. Po jego zdaniu uczestnik otrzymuje dokumenty uprawniające go do podjęcia pracy w tym zawodzie. W szkole Żak nauka trwa zaledwie półtora roku, kierunek jest bezpłatny, a nauczanie odbywa się stacjonarnie.

Opiekun medyczny – dodatkowe umiejętności

Aby jeszcze bardziej zwiększyć liczbę ofert zatrudnienia, na które będzie można aplikować po otrzymaniu tytułu opiekuna medycznego, warto zainteresować się zdobyciem dodatkowych uprawnień. Godny uwagi jest roczny, darmowy w naszej szkole kierunek Asystent osoby niepełnosprawnej z podstawami opieki i pielęgnacji. W trakcie nauczania słuchacze uczą się opieki nad osobą z niepełnosprawnościami oraz jej wsparcia w codziennym życiu, poznają wybrane zagadnienia z psychologii i socjologii oraz język migowy – i wiele innych przydatnych umiejętności.

Z całą pewnością warto również skończyć kurs Pierwsza pomoc przedmedyczna. W szkole Żak trwa on zaledwie 6 godzin i odbywa się online, a pozwala nauczyć się wszystkich zasad niesienia pomocy przedmedycznej. Słuchacze dowiadują się między innymi, jak postępować na miejscu zdarzenia oraz zorganizować pomoc ratunkową.

Opiekun medyczny bez wątpienia jest więc naprawdę dobrym, przyszłościowym zawodem. Może zapewnić godne życie zarówno w Polsce, jak i za granicą, a także dać ogromną satysfakcję oraz umiejętności, które przydadzą się również w życiu prywatnym. Nauczysz się bowiem nieść pomoc nie tylko pacjentom, ale również swoim najbliższym!

 

 

  801 100 777

  pon – pt: 9.00 - 17.00

  Partnerzy:

  PIFS Vipera ProGrupa SketchUp Dietico MedFile Clarena
  Zapisz
  się online

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Więcej informacji o używanych przez nas plikach cookies można znaleźć w Polityce prywatności.