• Start  »  
 • Aktualności  »  
 • 5 najlepiej płatnych zawodów, do których nie potrzebujesz studiów

5 najlepiej płatnych zawodów, do których nie potrzebujesz studiów

7.9.2022

Prawdopodobnie każdy choć raz w swoim życiu usłyszał, że dobrze płatna praca bez studiów nie istnieje. W teorii ma to motywować do zdobycia wyższego wykształcenia, a w praktyce niepotrzebnie stresuje i pozbawia pewności siebie osoby, które z różnych przyczyn nie chcą lub nie mogą iść na studia. Na szczęście okazuje się, że prawda jest zupełnie inna. Dobrze płatne prace bez studiów jak najbardziej istnieją! Przedstawiamy 5 zawodów, które pozwalają zarabiać dobre pieniądze, a przy tym nie wymagają wieloletniej nauki na uczelni.

1. Technik usług kosmetycznych

Technik usług kosmetycznych to zawód, który umożliwia połączenie pasji z dobrze płatną pracą. Będzie świetnym wyborem dla wszystkich osób kochających świat makijażu oraz upiększania twarzy i ciała – słowem: dbania o wygląd i zdrowie skóry. Nie wymaga studiów, wystarczy ukończenie dwuletniej bezpłatnej szkoły policealnej Żak w trybie zaocznym, by poznać tajniki diagnozowania i różnicowania zmian skórnych, wpływu odżywiania na skórę oraz makijażu. Słuchacze pod koniec nauki zdobywają kwalifikacje FRK.04 („wykonywanie zabiegów kosmetycznych”) oraz certyfikaty uprawniające do pracy w zawodzie.

Technik usług kosmetycznych może pracować w wielu miejscach, co pozwala na znalezienie naprawdę dobrze płatnej pracy. Otworzy własną działalność lub znajdzie zatrudnienie w takich miejscach jak:

 • centra urody,

 • gabinety i salony kosmetyczne,

 • gabinety i salony odnowy biologicznej,

 • ośrodki SPA,

 • salony fryzjerskie,

 • studia stylizacji,

 • studia wizażu,

 • hotele.

2.  Technik Bezpieczeństwa i Higieny Pracy (technik BHP)

Technik BHP, czyli osoba skrupulatna, zainteresowana prawem pracy, doradztwem oraz prowadzeniem szkoleń i kontroli warunków panujących w firmach różnego rodzaju. Jest potrzebny zawsze i w przedsiębiorstwach z każdej branży, a specjalistyczna wiedza, którą dzieli się z pracownikami oraz właścicielami firm, pozwala na ich bezpieczną pracę. To dobry wybór dla tych, którzy oczekują, by wykonywane przez nich zadania miały realny wpływ na inne osoby. Technika BHP można nazwać cichym bohaterem korporacji oraz małych i średnich przedsiębiorstw, bo choć jego wkładu w bezpieczne działanie firmy nie widzi się na co dzień, to prowadzone przez niego szkolenia oraz kontrole pozwalają uniknąć wielu wypadków.

Ta dobrze płatna praca bez studiów daje możliwość znalezienia zatrudnienia w firmach z każdego sektora oraz prowadzenia własnej działalności. Wystarczy zaledwie 1,5 roku nauki w Żaku na kierunku technik BHP, by móc wykonywać ten zawód – słuchacze zdobywają kwalifikacje „zarządzanie bezpieczeństwem w środowisku pracy” (BPO.01.) oraz potrzebne certyfikaty.

3.   Technik administracji

Kolejna dobrze płatna praca bez studiów to zawód technika administracji – mistrza „papierkowej roboty”. Technik administracji może być odpowiedzialny za gromadzenie oraz obieg dokumentacji w urzędach i przedsiębiorstwach. W praktyce oznacza to stabilną pracę biurową, podczas której można między innymi zarządzać majątkiem firmy oraz pracownikami, prowadzić dokumenty księgowe, rozwiązywać problemy interesantów, przygotowywać konferencje i zebrania, redagować pisma urzędowe, odpowiadać na korespondencję, segregować dokumenty – i wiele innych.

Technik administracji z pewnością nie będzie miał problemu ze znalezieniem zatrudnienia. To tytuł potrzebny na takich stanowiskach, jak pracownik biurowy, inspektor ds. rejestracji, konsultant ds. wsparcia klienta, pracownik biura i magazynu czy pracownik administracyjny. Może pracować może innymi w administracji państwowej oraz samorządowej, w doradztwie w zakresie obsługi jednostek administracyjnych, fundacjach czy firmach z każdej branży. Tak duże możliwości daje dwuletnia nauka w trybie zaocznym na kierunku technik administracji w Żaku – wystarczą zatem dwa weekendy co miesiąc, by zdobyć całkowicie nowe kwalifikacje i odmienić swoje życie zawodowe.

4.   Florysta

Dobrze płatny zawód bez studiów, które łączą pracę z pasją? Florysta! Wybór dla miłośników piękna oraz natury, tych, którzy kochają kwiaty i chcą przychodzić do pracy z uśmiechem. Jeśli liczysz przy tym na duże perspektywy zatrudnienia, to kierunek florysta może być Twoją idealną ścieżką zawodową. Mistrzowie bukietów mogą (wbrew pozorom!) pracować nie tylko w kwiaciarni, ale również w domach weselnych, firmach zajmujących się planowaniem zieleni, magazynach wnętrzarskich, pracowniach florystycznych, firmach i szkółkach ogrodniczych czy w doradztwie w zakresie konserwacji zieleni lub prowadząc własną działalność.

By zostać florystą, wystarczy rok zaocznej nauki na bezpłatnym kierunku florysta w szkole policealnej Żak. Przez ten czas zdążysz poznać podstawy florystyki, metody wykonywania wielu różnych kompozycji, liczne gatunki roślin oraz zdobyć wiedzę dotyczącą prowadzenia własnego przedsiębiorstwa i sprzedaży w tej branży.

5.   Opiekun osoby starszej

Dobrze płatne zawody bez studiów w naszym zestawieniu zamyka opiekun osoby starszej. To praca wielu możliwości, opiekunowie seniorów mają bowiem duże możliwości znalezienia zatrudnienia nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Kilkutygodniowe lub kilkumiesięczne wyjazdy do Niemiec czy Anglii lub innych krajów wiążą się ze sporym przypływem gotówki dzięki opcji zarabiania np. w euro, funtach albo dolarach. A po powrocie do Polski można zatrudnić się w domu pomocy społecznej, hospicjum, środowiskowym domu samopomocy, zakładzie opiekuńczo-leczniczym, organizacji pozarządowej lub u osoby prywatnej.

Niepotrzebne jest wyższe wykształcenie medyczne. Wystarczą dwa lata nauki na bezpłatnym kierunku opiekun osoby starszej w szkole policealnej Żak, by zdobyć wiedzę i praktykę, która pozwoli zaopiekować się seniorem.

  Partnerzy:

  PIFS Vipera ProGrupa SketchUp Dietico MedFile Clarena Neonail InsERT programy dla firm

  801 100 777

  pon – pt: 9.00 - 17.00