• zak.edu.pl  »
  • Aktualności  »

Nie tylko kompetencje twarde – co powinno cechować stylistkę paznokci?

15.2.2023

Profesjonalna stylistka paznokci to przede wszystkim specjalistka, która posiada odpowiednie umiejętności, niezbędne do wykonywania estetycznych, trwałych
i bezpiecznych stylizacji na dłoniach i stopach swoich klientek. W osiąganiu coraz wyższego poziomu jakości usług pomagają Ci kursy i szkolenia z nowych technik
i zdobień. Okazuje się jednak, że specjalistyczna wiedza i zdolności manualne to czasem zbyt mało, by z sukcesem pracować w zawodzie i cieszyć się uznaniem klientek. Poza umiejętnościami praktycznymi, początkująca stylistka paznokci musi też pamiętać o innych aspektach swojej pracy. Jakimi cechami powinnaś wyróżniać się jako manikiurzystka?

Dobra stylistka paznokci ma zmysł artystyczny i poczucie estetyki

Tym, co może zadecydować o zainteresowaniu klientek ofertą, jest zamiłowanie do wykonywanej pracy. Pasja i zaangażowanie często wynikają z wyczulonego zmysłu artystycznego. Zawód stylistki paznokci jest odpowiedni szczególnie dla osób zainteresowanych rysowaniem i malowaniem, a także makijażem lub tatuażami. Predyspozycje do prac plastycznych z pewnością pomagają opanować sztukę malowania paznokci i ozdabiania ich ciekawymi, często samodzielnie projektowanymi wzorami. Autorskie zdobienia zyskują uznanie klientek i stają się inspiracją dla koleżanek z branży.

Stylistka paznokci powinna mieć też wysokie poczucie estetyki. Warto pokazywać je nie tylko poprzez stylizacje dopasowane do upodobań klientek, ale również przez wystrój salonu czy profile w mediach społecznościowych. Schludne wnętrze i  prowadzenie spójnego tematycznie konta na Instagramie zachęcają nowe klientki do skorzystania właśnie z Twoich usług. Mile widziana jest również dodatkowa aktywność, która wskazuje na to, że śledzisz najnowsze trendy i tworzysz własne wersje zarówno viralowych, jak i klasycznych zdobień.

Liczy się precyzja – nie tylko w stylizacji paznokci

Paznokieć - nawet przedłużany - jest niewielką powierzchnią do malowania i ozdabiania, dlatego jedną z najważniejszych cech stylistki paznokci jest dokładność. To dzięki niej specjalistka może wykonywać zabiegi manicure i pedicure w sposób poprawny i z zachowaniem estetyki. Perfekcjonizm w dążeniu do idealnego przygotowania skórek i płytki paznokcia przekłada się na ładny, schludny wygląd oraz trwałość stylizacji. Jest to ważne również ze względu na bezpieczeństwo klientek. Tylko precyzyjna stylistka może prawidłowo zbudować paznokieć żelem lub akrylem – w przeciwnym wypadku często dochodzi do bolesnych złamań i uszkodzeń. Ponadto niechlujnie nałożony lakier i zalane skórki łatwo jest podważyć i zedrzeć z płytki, co skutkuje osłabieniem paznokcia.

Precyzja to cecha istotna również z biznesowego punktu widzenia. Wiedzą to kursanci kształcenia jednorocznego na kierunku stylistka paznokci w Żaku. W ramach zajęć słuchacze uczą się prawnych i finansowych podstaw prowadzenia działalności. Dokładność jest tu wręcz pożądana. Jeśli skrupulatnie prowadzisz kalendarz zapisów, przykładasz się do obliczania różnych kosztów i wydatków oraz dbasz o pozostałe aspekty swojego biznesu, jesteś na dobrej drodze do sukcesu.

Bądź otwarta na potrzeby klientek

Ceniona stylistka paznokci nie tylko pięknie maluje, ale przede wszystkim zapewnia swoim klientkom miło spędzony czas. Do pracy w tym zawodzie potrzebne są odpowiednie predyspozycje, które pozwalają na codzienny kontakt z ludźmi. Szczególnie istotna jest łatwość w nawiązywaniu kontaktów. Jak zostać stylistką paznokci, jeśli nie potrafisz rozmawiać z klientką o jej oczekiwaniach ani stworzyć przyjaznej atmosfery w salonie? Cecha ta w połączeniu z wysoką kulturą osobistą pomoże Ci zbudować profesjonalny, a jednocześnie ciepły wizerunek. Dzięki temu Twoje klientki będą czuć się komfortowo – to ważne, ponieważ większość z nich traktuje wizytę w Twoim salonie jako chwilę dla siebie.

Aby utrzymać ich zaufanie, stylistka musi być z jednej strony niezawodna i konsekwentna, a z drugiej wyrozumiała i cierpliwa. Odnalezienie balansu pomiędzy respektowaniem ustalonych zasad, a ustępstwami na rzecz klientek stanowi niezbędny element pracy w salonie kosmetycznym. Doświadczenie i kompetencje, jakie zdobędziesz podczas kursu na stylistkę paznokci w Żaku, wpłyną pozytywnie na Twoje zdolności interpersonalne. Rozwijanie tych umiejętności przekłada się na sukces w branży.

Stawiaj na rozwój swoich kompetencji

Każdego dobrego specjalistę wyróżnia chęć nieustannego podnoszenia własnych kwalifikacji. Nie inaczej jest w przypadku stylistki paznokci, zwłaszcza, że na rynku wciąż pojawiają się nowości. Liczba technik, jakimi można wykonywać manicure i pedicure stale rośnie, dlatego zawsze będziesz w stanie znaleźć dla siebie nowe, ciekawe szkolenie. Poza tym salon obwieszony licznymi certyfikatami od razu wygląda na profesjonalny - pamiętaj, że 10-miesięczny kurs na stylistkę w Żaku jest realizowany we współpracy z marką NEONAIL. To oznacza, że na słuchaczy czekają dodatkowe webinary i zdobyte dyplomy. Każde zrealizowane szkolenie jest inwestycją w Twoją przyszłość, ponieważ zdobywane umiejętności pozwalają Ci spełniać oczekiwania klientek, a jednocześnie utrzymywać ceny na rentownym poziomie.

Jako manikiurzystka musisz przygotować się też do stawiania czoła różnym wyzwaniom – problematycznym paznokciom, niesłownym klientkom czy własnym niedyspozycjom. Wytrwałość w dążeniu do celu może zaowocować dużą satysfakcją z wykonywanej pracy. Rozwój to także udział w szkoleniach, które dotyczą kompetencji miękkich, niezwykle ważnych w komunikacji z klientkami. Nie bój się doskonalić w obszarach takich jak negocjacje, asertywność czy marketing. Dzięki temu będziesz mogła budować swój biznes na własnych zasadach.