Jak zostać opiekunem kolonijnym? Sprawdź!

26.2.2024

Zabawa, zielone noce i pełna przygód wyprawa? Choć pewnie kojarzy Ci się to z dzieciństwem i wyjazdami na kolonie, to dalej możesz się tym cieszyć! Wystarczy, że zrobisz kurs na opiekuna kolonijnego, by znów wyjechać na ferie – tyle że w roli wychowawcy. Jeśli chcesz zajmować się dziećmi oraz młodzieżą podczas wyjazdów i świetnie spędzać czas, koniecznie sprawdź, jak zostać opiekunem kolonijnym!

Kurs opiekuna kolonijnego – dlaczego warto go zrobić?

Kurs opiekuna kolonijnego to świetna opcja dla każdego, kto tęskni za klimatem wyjazdów, zielonych nocy, wycieczek i sprawdzania czy łóżka są odpowiednio zaścielone. Możesz ponownie przeżyć wspomnienia z dzieciństwa, a przy okazji zarobić pieniądze, zajmując się dziećmi i młodzieżą. A jeśli dodatkowo znasz języki obce, to stoją przed Tobą jeszcze większe możliwości, np. wyjazdy zagraniczne.

Podczas kursu na opiekuna kolonijnego nauczysz się, jak organizować zajęcia podczas wyjazdu. Sprawdzisz też, jak planuje się pracę wychowawczo-opiekuńczą oraz dowiesz się, jak pełnić obowiązki wychowawcy grupy. Niemniej ważną częścią kursu na wychowawcę jest nauka dbania o bezpieczeństwo życia i zdrowia każdego z uczestników wyjazdu.

Na kursie wychowawcy kolonijnego nauczysz się również komunikacji z dziećmi i młodzieżą, będziesz planować wspólnie spędzany czas oraz zajmiesz się organizacją. Zaznajomisz się z podstawami turystki, wychowania fizycznego, krajoznawstwa, zajęć praktyczno-technicznych i kulturalno-oświatowch. Pamiętaj jednak o tym, że w drodze do zdobycia pracy w tym zawodzie istotne są również Twoje cechy osobowości. Opiekun kolonijny musi być odpowiedzialny, wzbudzający autorytet, asertywny, empatyczny, kreatywny, opanowany i przede wszystkim – musi lubić pracować z dziećmi oraz młodzieżą, a także potrafić działać w grupie.

Kurs na opiekuna kolonijnego – jak zostać wychowawcą?

Kurs wychowawcy kolonijnego daje wiele możliwości. Praca z dziećmi i młodzieżą wymaga jednak cierpliwości, empatii i dobrej komunikacji. Jeśli to Twoje mocne cechy, wystarczy, że zapiszesz się na kurs, po którym zdobędziesz odpowiednią wiedzę oraz uprawnienia do bycia opiekunem kolonijnym. Do zapisania się na szkolenie wymagany jest tylko ukończony 18. rok życia oraz bycie absolwentem szkoły średniej. Kurs na wychowawcę kolonijnego trwa 36 godzin, a po nim otrzymasz zaświadczenie o ukończeniu kursu na opiekuna zgodne z wymogami Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Kurs wychowawcy kolonijnego – co dalej?

Ukończenie kursu wychowawcy kolonijnego to nie tylko otwarta droga do zawodowych wyjazdów pełnych przygód w okresie wakacyjnym oraz w ferie. Możesz bowiem zdobyć pracę również poza sezonem. Praca dla opiekunów kolonijnych znajdzie się w takich miejscach, jak: biura podróży, organizacje pozarządowe, kluby sportowe, kluby taneczne i jednostki harcerskie. Oznacza to, że możesz liczyć na zatrudnienie przez cały rok. Nie da się jednak ukryć, że to właśnie w sezonach kolonijnych jest najwięcej ofert pracy dla opiekunów.

Jeśli więc lubisz pracę z młodzieżą oraz ciekawe wycieczki, to kurs opiekuna kolonijnego jest właśnie dla Ciebie!