Jak wygląda praca technika stomatologicznego?

23.2.2024

Choć technik stomatologiczny to ważne i potrzebne stanowisko, raczej nie spotkasz go, siadając na fotelu u dentysty, ponieważ jego miejsce pracy znajduje się poza gabinetem lekarskim. Jego praca to przede wszystkim wykorzystywanie zdolności manualnych w pracy laboratoryjnej, gdzie w porozumieniu z lekarzem wytwarza między innymi protezy zębowe i aparaty ortodontyczne. Kim jest technik stomatologii, jak nim zostać i jak wygląda jego praca? Odpowiadamy!

Czym zajmuje się technik stomatologii?

Technik stomatologii – czyli inaczej – technik dentystyczny to osoba zajmująca się wytwarzaniem oraz naprawą protez zębowych, protez pooperacyjnych, epitez (czyli struktur protetycznych stosowanych do rekonstrukcji elementów twarzy) oraz aparatów ortodontycznych. W przeciwieństwie do asystentki stomatologicznej, technik nie pracuje w miejscu, w którym leczony jest pacjent. Na jego pracę wyznaczone jest inne miejsce, często nawet poza gabinetem. Nie zmienia to jednak faktu, że tak samo jak wcześniej wspomniana asystentka czy higienistka, zawód technika stomatologii jest bardzo potrzebny przy pomaganiu pacjentom.

Technik stomatologiczny ściśle współpracuje z dentystą, by poprawić komfort i zdrowie każdego pacjenta, który będzie nosić protezę lub aparat. W tym zawodzie niezwykle ważne są zdolności manualne, staranność oraz dokładność – chodzi przecież o dobro pacjenta! Lekarz wystawia technikowi stomatologii konkretne wytyczne, które ten musi uwzględnić przy tworzeniu szyn, protez i aparatów, dlatego zawód ten wymaga specjalistycznej wiedzy.

Jak wygląda praca technika stomatologii?

Praca technika stomatologii (dentystycznego) to przede wszystkim praca manualna według konkretnych wytycznych. Technik stomatologii ma do dyspozycji urządzenia specjalistyczne oraz swoje zdolności i doświadczenie, z pomocą których tworzy i naprawia protezy, aparaty, szyny czy epitezy. Tworzenie każdego projektu wymaga indywidualnego podejścia oraz pracy zgodnej z projektami klinicznymi i wyciskami wykonywanymi przez dentystę.

W pracy technika stomatologicznego niezwykle ważne jest precyzyjne wykonywanie każdej czynności, dlatego konieczne jest skupienie się i dobra organizacja własnej pracy. Niezbędne jest także przygotowywanie odpowiedniej dokumentacji z wykonywanej pracy.

Technik stomatologiczny – kto może nim zostać?

Technikiem dentystycznym może zostać każda osoba, która ma wykształcenie średnie, chęci do dalszej nauki oraz oczywiście – zdolności manualne. Jako że zarówno podczas nauki, jak i w samym zawodzie technik korzysta z odpowiednich narzędzi oraz oprogramowania, mile widziana jest także umiejętność obsługi komputera lub umiejętność szybkiego uczenia się.

Przystępując do nauki tego zawodu, dowiesz się, jak korzystać z wszystkich niezbędnych programów (np. tych do modelowania), a także jak zarówno tworzyć jak i naprawiać odpowiednie elementy protez. Niemniej ważna jest chęć samodoskonalenia, ponieważ branża medyczna idzie do przodu, a co za tym idzie – zarówno programy jak i sprzęty mogą się zmieniać. Warto więc brać udział w szkoleniach rozwojowych, nawet kiedy już ma się zawód technika stomatologicznego.