Czym szkoła policealna różni się od studiów?

24.7.2024

O ile pojęcie studiów raczej nie budzi wątpliwości, o tyle nadal nie wszyscy wiedzą, czym właściwie jest szkoła policealna – i co ją różni od studiów. Jakie są zatem najważniejsze różnice?

Czym jest szkoła policealna?

Szkoła policealna to rodzaj placówki edukacyjnej, skierowanej do absolwentów szkół średnich. Tym samym ukończenie jedynie szkoły podstawowej (lub wcześniej – również gimnazjum) nie pozwala na uczęszczanie na zajęcia w szkole policealnej. Absolwenci szkół policealnych uzyskują dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe.

Czym różni się szkoła policealna od studiów?

To, co łączy edukację w szkole policealnej i na studiach to fakt, że możliwość kontynuowania edukacji mają jedynie absolwenci szkół średnich. Między nauką w szkole policealnej a na uczelni jest jednak zdecydowanie więcej różnic niż podobieństw. Po pierwsze, do szkoły policealnej mogą dostać się osoby, które mają wykształcenie średnie, ale jednocześnie nie mają matury; w przypadku studiów matura nie tylko jest niezbędna, ale też istotne są wyniki egzaminów maturalnych z różnych przedmiotów. W wielu przypadkach nawet dobrze zdana matura nie gwarantuje podjęcia studiów na wybranym kierunku i uczelni.

Kolejna różnica dotyczy długości kształcenia. W szkole policealnej wszystko zależy od tego, jaki kierunek wybrał słuchacz; co do zasady jednak kształcenie nie trwa dłużej niż 2,5 roku. Dzięki temu osoba, która zdecyduje się na naukę w szkole policealnej, może w stosunkowo krótkim czasie zdobyć wiedzę i umiejętności z danej dziedziny. W przypadku studiów jest nieco inaczej; osoby, które nie mają wykształcenia wyższego, mogą wybierać jedynie między studiami licencjackimi/inżynierskimi a jednolitymi studiami magisterskimi. Pierwsze trwają 3/3,5 roku, z kolei studia jednolite magisterskie – najczęściej 5 lat (choć nauka np. na medycynie czy weterynarii zajmuje 6 lat).

Do różnic należy też zaliczyć to, jakie wykształcenie będzie mieć absolwent szkoły policealnej, a jakie studiów; w pierwszym przypadku nadal będzie to wykształcenie średnie (choć jeśli zdał egzamin zawodowy lub z kwalifikacji, będzie mieć też tytuł specjalisty lub technika). Absolwenci studiów mogą pochwalić się wykształceniem wyższym.

Absolwenci a rynek pracy i umiejętności praktyczne

Ważne różnice można odnotować jednak nie tylko w przypadku kwestii formalnych, ale też tego, jaki rodzaj wiedzy i umiejętności zdobywa uczestnik szkoły policealnej, a jakie student. W szkole policealnej największy nacisk kładzie się na naukę praktycznych umiejętności; absolwent każdego kierunku dysponuje wiedzą i umiejętnościami, które pozwolą mu na start w wybranej branży. W przypadku studiów nie jest to takie oczywiste – ale warto podkreślić, że uczelnie z założenia nie przygotowują do wykonywania określonego zawodu, a raczej umożliwiają pogłębienie wiedzy z danej dziedziny.

Jak zatem widać, różnic między szkołą policealną a studiami jest sporo – a wybór powinien być uzależniony od branży, w jakiej chce się rozwijać dana osoba, perspektyw zawodowych oraz tego, czego kandydat wymaga od kolejnego etapu edukacji.