Czy studia bez matury są w ogóle możliwe?
26.11.2024
Matura to jeden z ważniejszych egzaminów w życiu młodego człowieka – ukończenie szkoły średniej nie jest jednak wcale równoznaczne z obowiązkiem jej zdawania. A czy bez świadectwa maturalnego można iść na studia?
Matura – podstawowe informacje
Matura, nazywana również egzaminem dojrzałości, to egzamin kończący szkołę średnią. Absolwenci przystępują do sprawdzianów pisemnych na poziomie podstawowym z:
matematyki;
języka polskiego;
języka obcego
oraz do dwóch egzaminów ustnych – z języka polskiego i języka obcego. Obecnie maturzysta musi też przystąpić do egzaminu pisemnego z co najmniej jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Próg zdawalności matury – zarówno podstawowej, jak i rozszerzonej – wynosi 30%, a zdany egzamin skutkuje otrzymaniem tzw. świadectwa dojrzałości.
Ważne!
Absolwenci szkół średnich nie mają obowiązku przystąpienia do matury. Dla wielu z nich ten egzamin oznacza jednak przepustkę do dalszej wymarzonej edukacji.
Czy można iść na studia bez matury?
Mimo że uczniowie, którzy ukończyli liceum, technikum lub branżową szkołę II stopnia, wcale nie muszą zdawać matury, od kandydatów na uczelnie świadectwo maturalne jest już wymagane. Zgodnie z przepisami ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i maturze osoba, która nie posiada egzaminu dojrzałości, nie może zostać przyjęta na studia. Warunek ten dotyczy zarówno edukacji na uczelniach państwowych, jak i studiów prywatnych. Studia bez matury nie są możliwe niezależnie od wybranej formy kształcenia, trybu nauki czy kierunku.
Laureaci i finaliści olimpiad a wymóg posiadania matury
Jedynym wyjątkiem, w którym istnieje możliwość podjęcia studiów bez matury z poszczególnych przedmiotów, jest uzyskanie tytułu finalisty bądź laureata olimpiady przedmiotowej. Podobną możliwość mają laureaci konkursów na szczeblu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim. Należy jednak pamiętać, że nie dotyczy to całego egzaminu, lecz matury z konkretnego przedmiotu, którego dotyczył konkurs.
Uzyskanie tytułu bez matury – czy to możliwe?
Brak zdanej matury nie oznacza braku możliwości uzyskania wymarzonego tytułu. Nie będzie to stopień licencjata, inżyniera czy magistra – bo te można zdobyć jedynie w ramach studiów – możliwe jest jednak zdobycie upragnionego zawodu, i to w bardzo krótkim czasie. Taką możliwość daje nauka w szkołach policealnych lub realizacja kursów – zarówno stacjonarnych, jak i online – zakończona egzaminem. W przypadku wielu zawodów uzyskany w ten sposób tytuł jest wystarczający do zdobycia zatrudnienia lub prowadzenia własnej działalności gospodarczej w wybranym zakresie. Jeśli więc nie posiadasz matury, w dalszym ciągu możesz zacząć swoją karierę marzeń. Jedyny wymóg dalszej edukacji w szkole policealnej to posiadanie wykształcenia średniego. Nauka w szkołach policealnych Żaka trwa od roku do dwóch lat, w trybie stacjonarnym (trzy dni w tygodniu) bądź zaocznym (weekendy). Słuchacze mogą wybierać spośród kilkunastu ciekawych kierunków:
Animator rynku książki;
Asystent osoby niepełnosprawnej;
Florysta;
Opiekun osoby starszej;
Opiekun w domu pomocy społecznej;
Opiekunka dziecięca;
Opiekunka środowiskowa;
Technik administracji;
Technik archiwista;
Technik bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP);
Technik ochrony fizycznej osób i mienia;
Technik usług kosmetycznych;
Technik usług pocztowych i finansowych.
W trakcie nauki pozyskasz wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne – m.in. dzięki praktykom w firmach – i zdobędziesz konkretne kwalifikacje do wykonywania danego zawodu. Na koniec ostatniego semestru przystąpisz do egzaminu zawodowego i uzyskasz pożądany tytuł, np. technika.
Mimo że studia bez matury nie są możliwe, wcale nie zamyka to drogi do pracy w wymarzonym zawodzie. Nauka w szkołach policealnych, kwalifikacyjne kursy zawodowe, kursy online czy te w ramach kształcenia jednorocznego to doskonała alternatywa dla studiów. Co więcej, jeśli tylko zechcesz, maturę możesz zdać w każdej chwili i za jakiś czas rozpocząć edukację także na uniwersytecie.
Zobacz także