Czym jest mentoring? Sprawdź!
12.11.2024
Mentoring to działanie mające na celu wesprzeć inną, mniej doświadczoną osobę. Może to dotyczyć zarówno kariery zawodowej, rozwoju osobistego jak i (częściowo) życia prywatnego. Mentoring może też przybierać różne formy, w zależności od potrzeb osoby będącej pod opieką mentora; co więcej, mentoringiem mogą być również objęte całe zespoły. Jak to wygląda w praktyce?
Co to jest mentoring?
Zgodnie z definicją przyjętą przez EMCC, czyli międzynarodową organizacją branżową, łączącą coachów i mentorów, mentoring to „relacja poznawcza, obejmująca dzielenie się umiejętnościami, wiedzą i ekspertyzą pomiędzy mentorem a mentee (czyli podopiecznym) poprzez rozmowy rozwojowe, dzielenie się doświadczeniem i modelowanie ról. Relacja ta może obejmować wiele różnych kontekstów i stanowi inkluzywne dwustronne partnerstwo na rzecz wzajemnego uczenia się, doceniając różnice”.
Mentoring jest zatem przede wszystkim formą wsparcia; o mentoringu nie można też mówić w oderwaniu od pewnej relacji, jaka naturalnie tworzy się między „mistrzem”, czyli mentorem, a „uczniem”. To, jak mentoring będzie wyglądać w praktyce, zależy jednak od wielu czynników, w tym m.in. tego, czy ma być to mentoring biznesowy, czy też może ma dotyczyć zupełnie innych kwestii, a także od wieku uczestników i poziomu ich „zaawansowania”, celu mentoringu, jego konkretnej formy oraz częstotliwości. Mentoring może na przykład opierać się na systematycznych spotkaniach, na których mentor przekazuje swoją wiedzę na jakiś temat i pomaga podopiecznemu w zdobyciu nowych umiejętności.
Mentoring może mieć również nieco bardziej oficjalną formę; coraz częściej można natknąć się na całe programy mentoringowe, które przypominają swoją budową typowe kursy. Różnica polega jednak na tym, że w przypadku kursów zazwyczaj prowadzący starają się poświęcać uwagę grupie jako całości i skupiają się raczej na przekazaniu wiedzy z konkretnej dziedziny. W mentoringu ogromne znaczenie ma bezpośrednia relacja mentora z podopiecznymi, która ma wymiar nieco bardziej osobisty, personalny. Mentor co do zasady powinien być gotowy odpowiedzieć na wszelkie pytania i wątpliwości podopiecznego, a jednocześnie dostrzegać w nim jego potencjał i indywidualne cechy, które warto wyeksponować.
Mentoring a dziedziny nauki: gdzie mentoring może przydać się najbardziej?
Warto przede wszystkim podkreślić, że mentoring może być przydatny w każdej dziedzinie; w niektórych jednak prowadzony jest nieco częściej. Dobrym przykładem jest branża IT, w której kładzie się coraz większy nacisk na tworzenie pracownikom najlepszego możliwego środowiska do pracy. Z tego względu na znaczeniu zyskuje zawód scrum mastera, będącego kimś w rodzaju lidera i mentora w jednym; zadaniem osoby pracującej na tym stanowisku jest wspieranie zespołu oraz kreowanie środowiska wspierającego zwinne tworzenie oprogramowania. W Żaku dostępny jest kurs online Scrum Master, który pomoże uczestnikom wejść do branży IT nawet bez technicznego przygotowania. Mentoring bywa też coraz częściej stosowany w branży finansowej czy środowisku prawniczym oraz medycznym.
Z drugiej strony należy też zaznaczyć, że mentoring może odgrywać ważną rolę również poza życiem zawodowym; przykładem może być np. relacja, jaką stworzy wychowawca z podopiecznymi. Na przykład na kursie Wychowawca wypoczynku w Żaku uczestnicy uczą m.in. organizować zajęcia w czasie trwania odpoczynku czy planować pracę wychowawczo-opiekuńczą; w praktyce jednak może się okazać, że z niektórymi podopiecznymi, już podczas wykonywania pracy zawodowej, nawiążą relację mentorską. Dobrze zatem postrzegać mentoring przede wszystkim jako formę relacji mentora z podopiecznym, która ma na celu wsparcie podopiecznego w sposób, który jest mu potrzebny.
Zobacz także