Dietetyka sportowa – jak zdobyć specjalizację?

21.10.2024

Zalecenia żywieniowe dla sportowców różnią się w zależności od uprawianej dyscypliny, stanu zdrowia czy kondycji. Dziedziną, która skupia się bezpośrednio na nich, jest dietetyka w sporcie. Jak i gdzie można zdobyć tę specjalizację, aby pracować jako dietetyk sportowy?

Dietetyka sportowa – co to za specjalizacja?

Dietetyka sportowa jest jedną ze specjalizacji dietetyki skupiającą się na sposobie żywienia osób aktywnych fizycznie oraz jego wpływie na wytrzymałość i kondycję. To odpowiednia ścieżka kształcenia dla wszystkich, którzy interesują się aktywnym trybem życia oraz zdrowym, zbilansowanym odżywianiem. Praca w zawodzie wymaga od specjalisty dużej wiedzy w temacie:

  • anatomii człowieka;

  • żywienia i wspomagania dietetycznego w różnych dyscyplinach sportowych;

  • fizjologii, psychologii, chemii oraz technologii żywności.

Program kształcenia na kursach lub studiach z zakresu dietetyki sportowej łączy wiedzę dotyczącą aktywności fizycznej, sportu, zdrowego odżywiania i suplementacji w codziennej diecie sportowców.

Jak zdobyć kwalifikacje niezbędne do wykonywania zawodu dietetyka sportowego?

Wiedzę i umiejętności niezbędne do pracy jako dietetyk sportowy można zdobyć na dwa sposoby – podczas studiów w szkole wyższej lub w ramach krótszego kursu o tej samej tematyce.

Studia z dietetyki ze specjalnością dietetyka w sporcie

Jednym ze sposobów na uzyskanie odpowiednich kwalifikacji jest ukończenie studiów z dietetyki ze specjalizacją dietetyka w sporcie. Skupiają się one m.in. na tematach żywienia sportowego, anatomii, toksykologii, biochemii żywności czy analizy oraz oceny jakości produktów żywnościowych. Studia trwają pięć lat i umożliwiają uzyskanie tytułu magistra dietetyki sportowej. Ich program pozwala zdobyć kwalifikacje z obszaru planowania żywienia, które sprzyja regeneracji organizmu, przygotowuje go do konkretnego wysiłku fizycznego i jest dostosowane do stanu zdrowia, kondycji oraz rodzaju uprawianego sportu. Zajęcia umożliwiają ponadto pozyskanie wiedzy i umiejętności z zakresu:

  • oceny składu ciała;

  • sporządzania planów dietetycznych dla osób aktywnych fizycznie – zarówno sportowców wyczynowych, jak i osób, które trenują rekreacyjnie, chcąc zadbać o zdrowie oraz sylwetkę;

  • motywowania sportowców i przeprowadzania zdrowotnych coachingów;

  • bilansowania makroskładników oraz energii u sportowców;

  • fizjologii wysiłku i przemian energetycznych.

Specjalizacja Dietetyka sportowa dostępna jest zarówno na studiach I stopnia, jak i na studiach magisterskich.

Kurs z obszaru dietetyki

Chcąc zdobyć potrzebne kwalifikacje do pracy jako dietetyk sportowy, można również podjąć kurs o tej samej tematyce. Wybierając tę drogę kształcenia, warto zwrócić uwagę na to, aby program dydaktyczny nie różnił się od tego przerabianego podczas studiów. Ukończenie kursu trwa znacznie krócej – zazwyczaj jest to rok nauki. To idealne rozwiązanie dla osób, które chciałyby zaoszczędzić czas i pogodzić naukę z codzienną pracą oraz innymi obowiązkami. Oferta kształcenia jednorocznego Żaka obejmuje kompleksowy kurs Konsultant ds. dietetyki zarówno w wersji zaocznej, jak i w wersji online. Kolejnym krokiem po jego ukończeniu może być natomiast rozpoczęcie dodatkowego kursu stricte z zakresu dietetyki sportowej, np. w Polskim Instytucie Dietetyki.

Gdzie szukać pracy jako dietetyk sportowy?

Po ukończeniu odpowiedniego kursu lub studiów z dietetyki na specjalności dietetyka sportowa można poszukiwać zatrudnienia m.in. jako specjalista lub konsultant ds. żywienia i suplementacji:

  • na siłowniach i w klubach fitness;

  • w profesjonalnych lub amatorskich klubach sportowych;

  • w SPA, ośrodkach wellness czy salonach odnowy biologicznej;

  • w przedsiębiorstwach produkujących żywność (szczególnie dla sportowców) i suplementy diety;

  • ośrodkach badawczo-rozwojowych;

  • instytucjach naukowo-badawczych;

  • instytucjach zajmujących się edukacją żywieniową i promocją zdrowego trybu życia.

Specjalista może założyć również firmę świadczącą usługi z zakresu doradztwa żywieniowego dla osób aktywnych fizycznie (indywidualnego lub zbiorowego).

Warto wiedzieć!

W ofercie naszych szkół dostępny jest kurs Własna działalność gospodarcza – pozyskana na zajęciach wiedza może się okazać bardzo przydatna podczas zakładania i prowadzenia swojej firmy z zakresu dietetyki sportowej.

Marzysz o codziennej pracy ze sportowcami, którzy dzięki Twojemu doradztwu i planom żywieniowym będą osiągać lepsze wyniki i wpływać na swoje zdrowie? A może chcesz pozyskać podstawową wiedzę z zakresu suplementacji i żywienia sportowców, niezbędną do prowadzenia prywatnej praktyki dietetycznej? Zapoznaj się z naszą ofertą kształcenia jednorocznego, zapisz się na kurs Konsultant ds. dietetyki w sekretariacie lub przez stronę i rozpocznij nowy etap na swojej ścieżce kariery.