Jakie są najnowsze techniki masażu sportowego?

21.11.2024

Masaż sportowy to niezwykle ważny element regeneracji okołotreningowej, doceniany przez każdego sportowca – zwłaszcza wyczynowego. Jakie techniki tego masażu stosują dziś fizjoterapeuci i masażyści?

Masaż sportowy – co to takiego?

Masaż sportowy bazuje na tradycyjnych technikach masowania – m.in. ugniataniu, uciskaniu, rozcieraniu czy głaskaniu. Różnica między nim a masażem klasycznym widoczna jest jednak w samej intensywności tych ruchów, okresie wykonywania masażu czy czasie jego trwania. Masaż sportowy skupia się przede wszystkim na mięśniach oraz strukturach, które je otaczają. Jego głównym celem jest:

  • zmniejszenie napięć mięśniowych;

  • poprawa zakresu ruchu;

  • zwiększenie elastyczności;

  • wsparcie w leczeniu niewielkich urazów;

  • zapobieganie kontuzjom wynikającym z treningów.

 Rodzaje masażu dla sportowców

Ze względu na indywidualne potrzeby sportowców czy sam etap treningu, masaż sportowy dzieli się na:

  • treningowy – intensywny masaż wykonywany w okresie trwania treningów (ok. 3 godziny po treningu siłowym i 1,5 godziny po treningu wytrzymałościowym, np. biegowym). Rozpracowuje on te grupy mięśni, które w trakcie aktywności ulegają największemu obciążeniu, a tym samym przyspiesza regenerację pomiędzy jednostkami treningowymi;

  • przedstartowy – masaż wykonywany po ostatnim treningu przed startem w zawodach;

  • startowy – energiczny masaż wykonywany tuż przed startem, który wpływa na ogólny stan zawodnika i pozwala uzyskać lepszy wynik na zawodach;

  • powysiłkowy (regeneracyjny) – masaż wykonywany po treningu lub zawodach;

  • kondycyjny (inaczej podtrzymujący) – masaż wykonywany po sezonie, pomiędzy cyklami treningowymi, często wraz z dodatkowymi zabiegami odnowy biologicznej. Jego głównym celem jest utrzymanie aktualnej formy oraz zwiększenie elastyczności mięśni.

Techniki masażu sportowego

Podczas wykonywania masażu sportowego wykorzystywane są techniki zarówno pobudzające i głębokie, jak również te wyciszające. Wszystko zależy od konkretnego rodzaju masażu, osobistych potrzeb pacjenta, rodzaju wykonywanego przez niego treningu czy ogólnego stanu zdrowia. Jakie techniki stosowane są w gabinetach najczęściej?

Głaskanie

Głaskanie to pierwszy (a często także ostatni) etap masażu sportowego, którego celem jest delikatne rozgrzanie powierzchownych warstw mięśni oraz samej skóry przed użyciem kolejnych, intensywniejszych technik masowania. Polega ono na delikatnym przesuwaniu dłońmi po skórze pacjenta.

Rozcieranie

Rozcieranie (w tym rozcieranie głębokie) to energiczne, równomiernie wykonywane ruchy, które umożliwiają poprawę krążenia krwi oraz zwiększenie elastyczności mięśni.

Ugniatanie

Ugniatanie polega na wykonywaniu rytmicznych ruchów – a dokładniej chwytaniu oraz unoszeniu mięśni – których celem jest rozluźnienie najbardziej napiętych miejsc w mięśniach. Technika ta pomaga również zwiększyć przepływ krwi.

Oklepywanie

Technika nazywana oklepywaniem to naprzemienne sprężyste uderzania dłońmi lub palcami po konkretnej partii ciała, szybkie oraz dość krótkie. Pomaga ona m.in. w pobudzeniu przepływu limfy i ułatwia pozbycie się toksyn z organizmu

Masaż punktowy

Masaż punktowy polega na wywieraniu nacisku na konkretne miejsca na ciele sportowca (głęboko w mięśniach lub na powierzchni skóry), czyli tzw. punkty spustowe. Ta technika ma na celu przede wszystkim rozluźnienie napięć czy zmniejszenie bólu.

Uwolnienie mięśniowo-powięziowe

Uwolnienie mięśniowo-powięziowe to powolne, głębokie ugniatanie, którego celem jest uwolnienie tkanki łącznej zlokalizowanej wokół mięśni.

Bez względu na technikę, z której korzysta terapeuta, podczas wykonywania masażu niezwykle istotna jest odpowiednia komunikacja między nim a pacjentem. Dzięki temu możliwe jest jeszcze lepsze dopasowanie konkretnych ruchów czy ich siły do odczuć danej osoby oraz samej masowanej tkanki.

Masaż dla sportowców – gdzie się go nauczyć?

Osoby, które chcą zdobyć kwalifikacje niezbędne do wykonywania masażu dla sportowców, mogą zdecydować się na kompleksowy kurs masażu sportowego – obejmuje go m.in. oferta Żaka. Jest on skierowany m.in. do trenerów drużyn sportowych, studentów i absolwentów kierunku Fizjoterapia czy też instruktorów tańca. Kurs umożliwia pozyskanie wiedzy i umiejętności z zakresu:

  • celów masażu sportowego i jego wpływu na organizm sportowca;

  • przygotowania zawodnika przed zawodami i regeneracji po wysiłku fizycznym;

  • wykonywania masażu treningowego oraz kondycyjnego;

  • przeciwwskazań do wykonywania masażu sportowego;

  • miejsca i higieny pracy masażysty.

Kurs trwa 20 godzin i odbywa się w trybie stacjonarnym. Jeśli chcesz dołączyć do terapeutów pracujących z wyczynowymi i rekreacyjnymi sportowcami, zrób pierwszy krok i już dziś zapisz się online lub w jednym z naszych sekretariatów. Oprócz kursu z zakresu masażu sportowego oferta Żaka obejmuje również kurs Masaż tkanek głębokich, a szkoły medyczne umożliwiają naukę na kierunku Technik masażysta. Zapoznaj się z naszą ofertą i rozpocznij nowy etap w swojej karierze!