Jakie są najważniejsze zasady higieny w pracy technika masażu?
29.11.2024
Podczas wykonywania zabiegów technik masażu powinien przestrzegać konkretnych zasad związanych zarówno z higieną osobistą, jak i z warunkami panującymi w gabinecie.
Higiena w pracy technika masażu – abc
Ręce to w przypadku masażysty główne narzędzie pracy. Specjalista musi zatem pamiętać o ich regularnym myciu oraz dezynfekowaniu – to podstawowe zasady higieny osobistej obowiązujące w gabinecie masażu. Przed każdym zabiegiem ręce powinny być dokładnie umyte wodą z mydłem, a następnie – dobrze wytarte. Ma to znaczenie nie tylko ze względu na zdrowie pacjentów, ale również z uwagi na możliwość przeniesienia np. chorób skóry.
Ważne!
Rany i procesy ropne na skórze masażysty lub pacjenta to jedno z głównych przeciwwskazań do wykonania masażu.
Ważne również, aby podczas masowania na dłoniach specjalisty nie było żadnej biżuterii, która mogłaby zranić skórę pacjenta. Od masażysty wymaga się ponadto posiadania krótko obciętych paznokci – o długości nie większej niż za opuszki palców. Sam pacjent powinien mieć z kolei możliwość umycia i zdezynfekowania rąk przed wyjściem z zabiegu. Dobry gabinet masażu gwarantuje dostęp do toalet oraz umywalek z bieżącą wodą – zarówno dla personelu, jak i dla odwiedzających. Najlepiej, jeśli są to dwie osobne łazienki. Co więcej, masażysta musi dbać o prawidłowe gospodarowanie odpadami – nie tylko plastikiem, papierem czy szkłem, ale i odpadami medycznymi, np. podkładami z leżanki, pojemnikami po olejkach czy ręcznikami papierowymi. Dotyczy to zarówno gabinetów stacjonarnych, jak również usług masażysty mobilnego, który odwiedza swoich pacjentów w ich domach prywatnych.
Zasady sanitarne w gabinecie masażu – temperatura, wentylacja, oświetlenie i wyposażenie
Gabinet, w którym wykonywane są masaże, powinien być dobrze wentylowany, a ponadto – czysty i jasny. Maksymalna panująca w nim temperatura powinna zapewniać pacjentom komfort, odprężenie oraz dobre samopoczucie – nie może ona przekraczać 20-22 stopni. Powierzchnie mające kontakt z klientem – np. stoły do masażu czy rollery – muszą być natomiast czyszczone i dezynfekowane po każdym zakończonym zabiegu. Dobrze również, jeśli leżanka ma regulowaną wysokość – wówczas masażysta może dopasować ją do swojego wzrostu, aby wykonać zabieg z jak największą efektywnością. Akcesoria do masażu należy natomiast przechowywać w odpowiednich warunkach – w miejscu zamkniętym i niedostępnym dla osób trzecich. A co z oświetleniem gabinetu? Nie powinno być ono zbyt intensywne – podobnie jak w przypadku temperatury, ma bowiem umożliwiać stan relaksacji podczas masażu. Warto więc zainwestować w źródła światła z opcją regulowania jasności oraz temperatury. Wpłynie to pozytywnie zarówno na odczucia pacjentów, jak i na działania samego masażysty. W celu zapewnienia klientom maksymalnego komfortu i prywatności można wyposażyć gabinet także w parawany lub zasłony.
Ważne!
W gabinecie masażu nie może zabraknąć akcesoriów i sprzętu niezbędnego podczas udzielania pierwszej pomocy – m.in. dobrze wyposażonej apteczki czy gaśnicy.
Technik masażysta w ofercie Żaka
W ofercie edukacyjnej szkół medycznych Żak znajduje się kierunek Technik masażysta, cieszący się coraz większą popularnością. Trwające dwa lata zajęcia umożliwiają poznanie m.in.:
anatomii oraz fizjologii człowieka;
teoretycznych podstaw masażu;
zagadnień klinicznych w masażu;
zarysu fizjoterapii;
podstaw psychologii i socjologii w ochronie zdrowia
języka migowego;
języka obcego w ochronie zdrowia;
zasad udzielania pierwszej pomocy w stanach zagrożenia życia i zdrowia.
Edukacja w Żaku kończy się egzaminem zawodowym z kwalifikacji Świadczenie usług w zakresie masażu (MED.10.). Zdany egzamin i tytuł zawodowy stanowią natomiast podstawę do uzyskania wpisu w Centralnym Rejestrze Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego. Ukończenie kierunku Technik masażysta pozwoli Ci więc na zatrudnienie w takich miejscach jak gabinety fizjoterapii i masażu, placówki medyczne, ośrodki rehabilitacyjne czy uzdrowiska i sanatoria. Pozyskana wiedza i otrzymany dyplom umożliwiają również pracę w salonach odnowy biologicznej, SPA czy kompleksach sportowych – np. klubach fitness czy siłowniach. Tytuł technika masażysty to także furtka do przyjmowania pacjentów w ramach własnej działalności gospodarczej.
Znasz już podstawowe zasady sanitarne obowiązujące w gabinecie masażysty i wiesz, gdzie uzyskać niezbędne umiejętności do wykonywania zawodu. Pozostało więc tylko zapisać się na nasz kierunek i rozpocząć całkiem nowy etap w swoim życiu. Jeśli od dawna marzysz o pracy z pacjentami – np. we własnym gabinecie – Żak stoi przed Tobą otworem! Oprócz oferty zajęć w szkole medycznej znajdziesz u nas też kursy Masaż z elementami SPA, Masaż bańką chińską, Masaż gorącymi kamieniami czy też Kurs masażu sportowego. Wybierz ten, który interesuje Cię najbardziej i rozpocznij nową pracę – pracę swoich marzeń.
Zobacz także