• zak.edu.pl  »  
  • Aktualności  »  
  • Cyberbezpieczeństwo w miejscu pracy – co każdy pracownik powinien wiedzieć?

Cyberbezpieczeństwo w miejscu pracy – co każdy pracownik powinien wiedzieć?

10.12.2024

Elektroniczne systemy stają się nieodłącznym elementem pracy, zwłaszcza kiedy pracujesz zdalnie. Wiele ułatwiają, jednak stają się też punktem ataku przestępców wirtualnych. Dlatego jeśli chcesz korzystać bezpiecznie z możliwości trybu online, dowiedz się, czym jest cyberbezpieczeństwo w pracy.

Co to jest cyberbezpieczeństwo w pracy?

Cyberbezpieczeństwo to zbiór zasad, zebranych w ustawie[1], które służą ochronie poufności, integralności, dostępności i autentyczności danych użytkowników oraz systemów informacyjnych, które jest przetwarzają.

To nabiera szczególnego znaczenia w pracy, gdzie przetwarzane są dane firmowe, np. dotyczące klientów, know-how., a także Twoje prywatne. W tym aspekcie cyberbezpieczeństwo obejmuje strategie i procesy, które mają zapobiegać atakom cyberprzestępców lub zmniejszać ryzyko ich wystąpienia.

Znajomość i przestrzeganie tych reguł pomoże Ci rozpoznać próby ataków hackerskich oraz zadbać o bezpieczeństwo ważnych informacji.

Na czym polega strategia cyberbezpieczeństwa w pracy?

Coraz więcej zadań w pracy zrealizujesz zdalnie, od przygotowania prezentacji, przez komunikację z klientem aż po rozliczenia. Rozwój technologii sprzyja też przebranżowieniu i otwiera przed Tobą nowe perspektywy zawodowe. Wystarczy odwaga i odpowiedni kurs.

Możesz np. wykorzystać swoje umiejętności przeszukiwania sieci oraz tworzenia ciekawych postów. Wystarczy Ci kurs online influencer managera, by stworzyć skuteczną strategię marketingową, nawiązać trwałe relacje z innymi przedstawicielami branży.

To wszystko brzmi ciekawie? Jasne, bo praca zdalna, zwłaszcza z ciekawymi ludźmi, jest przyjemna oraz rozbudza kreatywność. Musisz jednak pamiętać o bezpieczeństwie danych. A co składa się na strategię świadomego korzystania z sieci w pracy?

Opracowanie zasad cyberbezpieczeństwa w miejscu pracy

Reguły cyberbezpieczeństwa powinny być zebrane w jednym miejscu, np. ebooku i udostępnione wszystkim pracownikom. Ważne, by wskazywały w prosty i czytelny sposób:

  • czym musisz pamiętać w razie ataku hakerskiego,

  • przykładowe scenariusze zachowań, np. gdzie zgłosić incydent.

Szkolenia o zasadach cyberbezpieczeństwa w pracy

Sama znajomość reguł nie wystarczy. Każdy pracownik musi wiedzieć, jak je zastosować w praktyce, żeby:

  • świadomie korzystać z sieci firmowej,

  • chronić swoje dane,

  • odpowiednio reagować w razie ewentualnych zagrożeń.

Wypracowanie mechanizmów reagowanie w razie zagrożenia pomaga uniknąć ludzkiej pomyłki, zwłaszcza kiedy dopadnie Cię stres w pracy.

Pamiętaj też, że wirtualni przestępcy prześcigają się w wymyślaniu sposobów, by wyłudzić Twoje dane. Dlatego musisz być na bieżąco z wytycznymi dotyczącymi cyber higieny. W tym pomogą Ci m.in. cykliczne szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa w pracy.

Mocne hasła dostępu, czyli ważny element strategii cyberbezpieczeństwa w pracy

Bardzo ważnym elementem strategii cyberbezpieczeństwa w pracy są hasła dostępu do różnych systemów. Powinny być:

  • Unikalne – stosuj inne hasło do konta, skrzynki e-mail, komunikatorów w pracy. Jeśli ustawisz wszędzie takie samo, to w razie ataku jednego systemu, hakerzy od razu zdobędą wszystkie dane. Nie przekazuj go też nikomu i nie zapisuj w łatwo dostępnych miejscach, np. notatkach, kartkach na biurku.

  • Silne – wykorzystuj nietypowe kombinacje cyfr, liczb, znaków specjalnych, np. &,_. Im będą bardziej skomplikowane, tym mniejsza szansa, że haker ją rozpracuje. Regularnie zmieniaj kod dostępu, np. co 30 dni, żeby zminimalizować ryzyko jego złamania.

Gdy masz problem, możesz wykorzystać np. menedżera haseł. Aplikacja zaproponuje Ci bezpieczną kombinację znaków, która spełni wymogi zasad cyberbezpieczeństwa. Dobrym rozwiązaniem jest też kilkustopniowa weryfikacja systemowa, np. jednorazowy kod z aplikacji.

Czujność a cyberbezpieczeństwo

Jeśli znasz podstawowe zasady bezpieczeństwa w sieci, może łatwo rozpoznać próby ataków cyberprzestępców. Do najpopularniejszych należą m.in.:

  • akcje phishingowe,

  • ataki związane z wykorzystaniem podejrzanego oprogramowania,

  • SPAM, czyli masowo wysyłane wiadomości.

Różnorodność ataków oraz pomysłowość przestępców powinny zachęcić Cię do uważności. Co możesz m.in. zrobić?

  • Zawsze dokładnie czytaj maile i wiadomości – nie działaj pochopnie. Hakerzy często chcą wymusić na Tobie szybką reakcję, np. kliknięcie, wysłanie danych do logowania. Dlatego zawsze najpierw upewnij się, że znasz odbiorcę lub kojarzysz temat wiadomości.

  • Sprawdzaj adresy stron – zwłaszcza, jeśli płacisz online. Dlatego m.in. zobacz, czy w adresie jest kłódeczka bezpieczeństwa, a jeśli masz wątpliwości, zadzwoń na infolinię banku.

  • Nie klikaj linków w SMSach, jeśli nie masz pewności, kto jest nadawcą.

Gdy coś wzbudzi Twój niepokój, zgłoś incydent np. do CERT Polska, czyli placówki stworzonej, by reagować w razie podejrzenia cyberataków.

Dlaczego cyberbezpieczeństwo w miejscu pracy jest ważne?

Cyberbezpieczeństwo w pracy pozwala zadbać o dane firmy oraz Twoje, jako jej pracownika. Oprócz tego chroni najważniejsze informacje biznesowe, m.in. o:

  • transakcjach,

  • klientach,

  • wdrażanych procesach,

  • systemach wewnętrznych,

  • wykorzystywanych narzędziach.

Gdy znasz zasady cyber higieny i je przestrzegasz, masz pewność, że bezpiecznie korzystasz z sieci.



[1] Ustawa z 5 lipca 2018 roku o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (tj. Dz. U. Dz. U. z 2024 r. poz.1077, 1222)