Biomasaż, czyli o energii i dotyku słów kilka

18.12.2024

Obecnie coraz więcej osób doświadcza na co dzień ogromnego stresu. Nic dziwnego zatem, że ogromną popularnością cieszą się np. masaże relaksacyjne, które pozwalają skutecznie rozluźnić ciało. Warto jednocześnie podkreślić, że uwagę pacjentów zwraca coraz częściej biomasaż, określany zazwyczaj jako połączenie technik masażu z elementami medycyny konwencjonalnej i wschodniej. Na czym zatem polega i dlaczego tak szybko zdobywa swoich zwolenników?

Biomasaż, czyli masaż w odnowie biologicznej: na czym polega?

Większość osób wie doskonale, że można wyróżnić różne rodzaje masażu, w tym m.in. klasyczne, relaksacyjne czy masaż tkanek głębokich. W ostatnich latach na popularności przybiera jednak zwłaszcza biomasaż, czyli masaż w odnowie biologicznej. Polega głównie na uciskaniu, ugniataniu i rozcieraniu obolałych miejsc na ciele. Ma to służyć zarówno rozluźnieniu mięśni, jak i zmniejszeniu bólu. To jednak nie wszystko – biomasażyści często stymulują określone części ciała przy pomocy różnych akcesoriów, takich jak wałki, kulki czy rolki. Oprócz tego często stosuje się też gorące kamienie, gałązki drzew liściastych czy nawet pióra. W masażu klasycznym akcesoria tego rodzaju nie są wykorzystywane przez masażystów. Należy zresztą mieć na uwadze fakt, że biomasaż to połączenie różnych technik masażu z wschodnim podejściem do funkcjonowania organizmu jako nierozerwalnej całości.

Warto też pamiętać, że biomasaż nie tylko pomaga w rozluźnieniu mięśni i redukcji napięć mięśniowych, ale też poprawia funkcjonowanie układu krążenia oraz układu limfatycznego i pozwala na łatwiejsze usunięcie toksyn z ciała. To z kolei korzystnie wpływa na cały organizm i ogólne samopoczucie.

Biomasaż trwa zazwyczaj od 30 do nawet 90 minut, w zależności od wykorzystywanych przez masażystę technik oraz indywidualnych potrzeb pacjenta. Co ważne, biomasaż jest wykonywany nie tylko w gabinetach masażu, ale też w SPA czy ośrodkach wellness. Warto też podkreślić, że coraz więcej biomasażystów decyduje się na świadczenie usług w domu – w tym również, na życzenie, w domu pacjenta. To szczególnie ważne dla osób, które mogą mieć problem z dotarciem do ośrodka, czyli m.in. dla osób mających trudności z poruszaniem się.

Jakie są wskazania do biomasażu?

Biomasaż jest zalecany osobom, które zmagają się z bólami mięśniowymi, ale też osobom mierzącym się z przewlekłym przemęczeniem, zbyt dużym napięciem nerwowym czy z zaburzeniami krążenia obwodowego. Coraz częściej biomasaż wybierają również osoby zmagające się z bezsennością czy chorobami narządów wewnętrznych, których przyczyna leży w nadmiernym stresie; biomasaż pomaga głęboko zrelaksować całe ciało, co pozytywnie wpływa również na psychikę pacjenta. Tym samym biomasaż może też wspomagać przywrócenie równowagi i sprawności psychofizycznej – choć warto zaznaczyć, że pacjent borykający się z poważnymi problemami natury fizycznej czy psychicznej nie powinien ograniczać się wyłącznie do wizyt u biomasażysty.

Jak zostać biomasażystą i jakie trzeba mieć uprawnienia?

Biomasażysta powinien posiadać co najmniej podstawową wiedzę z zakresu anatomii, fizjologii i psychologii człowieka; pozwoli mu ona na skuteczne lokalizowanie biologicznie aktywnych punktów, ale też poprawnie wykonywać sam masaż. Z tego względu osoby, które chcą spróbować swoich sił w zawodzie biomasażysty, często wybierają naukę w szkole policealnej – w Żaku dostępny jest kurs masażu z elementami SPA. W trakcie nauki na kursie uczestnicy poznają zresztą nie tylko podstawy anatomii, fizjologii czy fizjopatologii, ale też teorię masażu czy zasady przeprowadzania masażu relaksacyjnego SPA. Co więcej, przechodzą też trening umiejętności personalnych oraz poznają podstawy psychologii i socjologii, dzięki czemu są w stanie skuteczniej pracować z pacjentami.

Podsumowując, biomasaż cieszy się coraz większą popularnością – co nie powinno dziwić, biorąc pod uwagę fakt, że jest to masaż nie tylko mający na celu redukcję bólu i rozluźnienie spiętych mięśni, ale też poprawę samopoczucia pacjenta oraz głęboką relaksację. Należy też pamiętać, że w obliczu ekspansji chorób cywilizacyjnych i większej liczby czynników stresogennych coraz więcej osób będzie sięgać po różne rozwiązania pozwalające im na odzyskanie równowagi psychofizycznej – a regularny biomasaż jest jednym z nich.