Przygotowanie do matury – jak zrobić to mądrze?
1.3.2025

Matura – final boss, którego obawia się wielu uczniów szkół ponadpodstawowych. Jednak czy naprawdę jest taka straszna? Choć perspektywa, że to kluczowy etap w edukacji, nie napawa optymizmem, to naprawdę da się ją ogarnąć. Kluczem jest odpowiednie przygotowanie się, skupienie się na sobie i poświęcenie tyle czasu na naukę, ile trzeba. Przed Tobą kilka naszych wskazówek, jak przygotować się do matury…z głową.
Rozterki, rozmyślania i zimne poty… jak zacząć przygotowania do matury?
To, że martwisz się maturą, jest całkowicie zrozumiałe – w końcu to pierwszy taki egzamin w życiu. W dodatku w sporej mierze to od niego zależy, czy zrealizujesz swoje marzenia o studiach, czy pójdziesz do pracy. Ale nie ma co tracić głowy! Zamartwianie i stresowanie się nic Ci nie pomoże – potrzebujesz porządnego kopa do rozpoczęcia nauki. I to niekoniecznie z pomocą korepetytora.
Tylko…od czego właściwie zacząć przygotowania do matury?
Krok 1: Postaw na realistyczny plan nauki
Kluczem do skutecznego uczenia się jest stworzenie realistycznego planu nauki. Nie rób wszystkiego naraz – to tylko utrudni sprawę.
Weź kartkę i długopis, a następnie zapisz nazwę przedmiotu, z którego zdajesz maturę. Weźmy na tapet język polski. Arkusz papieru, który masz przed sobą, podziel na dwie części. Na jednej połówce zapisz co już zdążyłeś opanować, a na drugiej – materiał do nadrobienia. Zrób tak samo z innymi przedmiotami, które wybrałeś na maturę.
Następnie ustal dostępny czas wolny i rozdziel go (realnie!) na każdy z przedmiotów. Ważne, by plan był elastyczny – wtedy dostosujesz go w razie potrzeby.
Podpowiedź:
Podczas przygotowań do matury zajrzyj np. do karty wzorów. Co prawda na egzaminie dostaniesz swój egzemplarz, opieczętowany, jednak w internecie dostępne są wydania poglądowe. Kartę obejrzyj dokładnie i korzystaj z niej podczas rozwiązywania zadań z matematyki. Dzięki temu oswoisz się z nią.
Krok 2: Wybierz odpowiednie materiały podczas przygotowań do matury
Wybór odpowiednich materiałów do nauki jest kluczowy. Korzystaj z zalecanych podręczników, arkuszy egzaminacyjnych oraz zaufanych źródeł online. Zrezygnuj za to z porad influencer’ów i youtuber’ów, którzy tylko chcą złapać Twoją uwagę na krzykliwe opisy filmów czy rolek. Ich tipy traktuj raczej jako ciekawostkę. Pamiętaj, że kluczem do zadowalających wyników jest Twój realny wkład w naukę, a nie skrolowanie telefonu.
Przeczytaj: Szkoła pomaturalna – jak wybrać ją mądrze?
Krok 3: Wykorzystaj techniki zapamiętywania i mnemotechniki podczas nauki
Jak przyswoić trudniejsze tematy? Polecamy stosować różne mnemotechniki, czyli metody ułatwiające zapamiętanie konkretnych liczb, słów czy list. Do najpopularniejszych należy tworzenie:
akronimów,
rymowanek,
skojarzeń.
Polecamy też tworzenie fiszek – z nimi nauka stanie się bardziej interaktywna. A jeżeli szukasz więcej pomysłów na mnemotechniki, sprawdź nasz artykuł: Tajniki mnemotechniki – poznaj skuteczne metody zapamiętywania
Wskazówka:
Jak powinno wyglądać przygotowanie do matury dla dorosłych? Dokładnie tak samo, jak w przypadku młodszych maturzystów – kluczem jest dobra organizacja i częste powtarzanie.
Podczas samodzielnych przygotowań do matury, pamiętaj o równowadze
I to o nie byle jakiej równowadze – w końcu na Twój sukces składa się wiele elementów. Obok nauki, powtarzania materiału, realizowania planu działania, pamiętaj o odpowiednim odpoczynku. Przeciążony organizm to niewydajny organizm.
Krok 4: Podczas przygotowań do matury dbaj o wysypianie się
Nie od dziś wiadomo, że wysypianie się jest ważne dla zdrowia – zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Chcemy jednak wspomnieć o czymś jeszcze: o wpływie snu na proces uczenia się. Przyswajane w ciągu dnia informacje są przetwarzane przez mózg podczas spania. To, co zdołasz zapamiętać, „wędruje” z pamięci krótkotrwałej do długotrwałej. Po przebudzeniu się o wiele łatwiej sobie je przypomnisz.
Ile trzeba spać? To zależy tak naprawdę od Twojego wieku, jednak uśredniając najlepiej, by sen trwał od 8 do 9 godzin.
Sprawdź: Stres – to się ogarnie! Proste sposoby na relaks przed maturą
Krok 5: Dbaj o zdrowy styl życia
Pilnuj regularnej diety, o właściwe nawodnienie i systematycznej aktywności fizycznej – choć może Ci się wydawać to wyświechtanym poleceniem internetowego coacha, to kryje się za nim wiele prawdy. Im gorzej jesz, tym ciężej będziesz się czuć po posiłku. Odwodnienie też nie jest dobre dla Twojego zdrowia – może powodować bóle głowy i senność. Natomiast brak aktywności fizycznej może sprawić, że pojawi się ból kręgosłupa i pleców.
Dlatego też postaw na zrównoważoną dietę (najlepiej bez chipsów, fast foodów czy słodyczy), wypijaj dużo wody i postaraj się wpleść nieco aktywności fizycznej w Twój plan dnia. Dzięki temu poczujesz się lepiej i poprawisz swoje możliwości umysłowe.
Krok 6: Grunt to pozytywne nastawienie!
Masz cel? Chcesz zdać maturę i np. dostać się na wymarzone studia? Pozytywne myślenie pomaga w przekształcaniu wyzwań w możliwości. Jasno postawiony cel pomoże Ci w nauce i przyswajaniu materiału. W trakcie przygotowań do matury doceniaj swoje postępy i małe sukcesy, aby utrzymywać motywację.
Pamiętaj – nic to nie da, jeżeli będziesz dla siebie zbyt surowy. Dyscyplina jest istotna, jednak nie przesadzaj: postaw na elastyczność.
Zobacz także: Jak podejść do egzaminów i nie stać się zombie
Przygotowanie do matury: podsumowanie
Skuteczne przygotowanie do matury wymaga przemyślanej strategii i odpowiednich metod. W nauce i przyswajaniu materiału z pewnością pomogą Ci opisane przez nas kroki: dzięki nim zmniejszysz stres i poprawisz swoją efektywność. Pamiętaj, że dobrze przeprowadzone przygotowanie do matury otworzy drzwi do wielu możliwości.
Źródła:
https://naukatolubie.pl/po-co-nam-sen/ (dostęp: 31.03.2025).
https://www.alab.pl/centrum-wiedzy/nawadnianie-organizmu-suplementacja-elektrolitow/ (dostęp:31.03.2025).
https://ncez.pzh.gov.pl/ruchizywienie/wplyw-aktywnosci-fizycznej-na-wyniki-w-nauce/ (dostęp: 31.03.2025).
Zobacz także