Status ucznia po maturze – do kiedy obowiązuje?
6.5.2025

Okres przedmaturalny bywa stresujący – nie dość, że przed Tobą egzaminy, to na dodatek musisz zastanowić się, co chcesz robić po zakończeniu szkoły. Niezależnie od tego, którą drogę wybierzesz – czy pójdziesz do pracy, czy na studia – musisz wiedzieć, do kiedy obowiązuje Cię status ucznia. Czym jest, ile trwa i na co pozwala?
W artykule przyglądamy się statusowi ucznia po maturze. To ważny temat, który ma znaczenie, np. w kontekście zatrudnienia oraz ubezpieczeń społecznych. Zapraszamy do lektury!
Status ucznia: komu właściwie przysługuje?
Odpowiedź jest dość prosta: status ucznia mają wszystkie osoby, które uczą się w szkole podstawowej i ponadpodstawowej. Obowiązuje on od początku roku szkolnego – tj. 1 września – aż do jego zakończenia, czyli 31 sierpnia roku następnego. Zgodnie z przepisami (a dokładniej ustawą z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe), status ucznia przysługuje osobom, które są zapisane do szkół publicznych oraz niepublicznych, takich jak:
8-letnia szkoła podstawowa;
4-letnie liceum ogólnokształcące;
5-letnie technikum;
3-letnia branżowa szkoła I stopnia;
3-letnia szkoła specjalna przysposabiająca do pracy;
2-letnia branżowa szkoła II stopnia;
szkoła policealna.
Prawo do statusu ucznia przysługuje Ci do 26. roku życia, pod warunkiem, że kontynuujesz naukę w odpowiednich placówkach. A co się dzieje, gdy – ze względu na maturę – kończysz rok szkolny w kwietniu?
To może Cię zainteresować: Czym szkoła policealna różni się od studiów?
Status ucznia po maturze: do kiedy obowiązuje?
Możesz odetchnąć z ulgą – to, że akademia z okazji końca roku szkolnego dla maturzystów odbywa się w ostatni piątek kwietnia, nie oznacza, że właśnie wtedy automatycznie tracisz status ucznia. Pomimo że stajesz się absolwentem szkoły, odbierasz świadectwo, a następnie piszesz egzamin dojrzałości, to zachowujesz status ucznia. Do kiedy?
Status ucznia zachowujesz do 31 sierpnia w roku, w którym piszesz egzamin dojrzałości. Okres ten może zostać wydłużony: zależy to od tego, czy idziesz na studia, czy nie.
Status ucznia zostanie przedłużony do 30 września, jeśli kontynuujesz naukę na uczelni wyższej. By potwierdzić posiadany status ucznia, wystarczy przedłożyć dowód – np. zaświadczenie ze szkoły.
Warto wiedzieć:
Jeżeli idziesz na studia, to od 1 października – czyli od dnia rozpoczęcia roku akademickiego – będziesz mieć status studenta.
Do czego masz prawo ze statusem ucznia?
Status ucznia upoważnia Cię do wielu rzeczy i niesie za sobą wiele korzyści. Wśród najważniejszych możemy wymienić:
zniżki w komunikacji miejskiej i PKP – ułatwia to przemieszczanie się i podróżowanie.
ulgi w kinach, teatrach czy różnych atrakcjach – poniesiesz dokładnie takie opłaty, jakbyś był nadal uczniem szkoły.
ubezpieczenie zdrowotne w ramach rodziny – aż do ukończenia 26. roku życia w przypadku kontynuacji nauki.
Sprawdź: Czy studia bez matury są w ogóle możliwe?
Status ucznia a zatrudnienie – jaki mają na siebie wpływ?
Po zakończeniu nauki w szkole oraz napisaniu matury wiele osób decyduje się podjąć swoją pierwszą pracę. Mogą być to niewielkie prace dorywcze albo stałe współprace np. na okres kilku miesięcy. Czy status ucznia nie jest w tym przeszkodą? Otóż nie. Jedynie w zależności od rodzaju umowy, na podstawie której zostaniesz zatrudniony, zależy to, w jakiej wysokości będą opłacane składki ZUS.
Jeżeli masz status ucznia i zostaniesz zatrudniony na podstawie:
umowy zlecenie – możesz pracować bez obowiązku opłacania składek ZUS; wynagrodzenie, które otrzymujesz, jest kwotą netto – całość trafia do Twojej kieszeni.
umowy o pracę – składki na ZUS są obowiązkowe i muszą być opłacane regularnie.
By zrozumieć, jak to działa, poznaj Karola i Anię – maturzystów, którzy po napisaniu egzaminu dojrzałości podjęli swoją pierwszą pracę.
Status ucznia a umowa zlecenie: historia Karola
Karol, po zdaniu matury, od 1 lipca zatrudnił się na umowę zlecenie jako kelner. Do swojego pracodawcy przyniósł zaświadczenie ze szkoły o statusie ucznia, a to pozwoliło mu uniknąć płacenia składek ZUS. Po przyjęciu na studia jego status ucznia został wydłużony do 30 września.
Status ucznia a umowa o pracę: historia Ani
Ania postanowiła iść inną drogą niż Karol – postanowiła, że będzie dalej się rozwijać, korzystając z oferty szkół policealnych, a po maturze pójdzie do pracy. Jej szef zaproponował jej umowę o pracę, na co dziewczyna przystała. Przedstawiła mu zaświadczenie ze szkoły o statusie ucznia, co ten odnotował. Ania nie zostanie zwolniona z opłacania składek ZUS – bez względu na to, kiedy wygaśnie jej status ucznia.
Status ucznia po maturze: podsumowanie
Co tu dużo mówić: jeżeli zdajesz maturę w tym roku, to do 31 sierpnia masz status ucznia. A jeżeli dostaniesz się na studia, to okres ten zostaje wydłużony do 30 września. Pamiętaj, że korzyści płynące z posiadania tego statusu mogą znacząco wpłynąć na Twoje życie, zwłaszcza w kontekście zatrudnienia i ubezpieczeń.
Zobacz także