• Start  »  
 • Aktualności  »  
 • Kwalifikacje niezbędne w pracy przedstawiciela handlowego

Kwalifikacje niezbędne w pracy przedstawiciela handlowego

9.8.2018

Przedstawiciel handlowy to zawód dla osób, które cenią wyzwania i kontakt z innymi ludźmi. Jakie kwalifikacje są potrzebne do wykonywania tego zawodu? Ile zarabia przedstawiciel handlowy? Jaki jest zakres jego obowiązków?


Czym zajmuje się przedstawiciel handlowy?

Przed osobą, która podejmuje pracę na tym stanowisku, stoi wiele obowiązków. Najważniejszym zadaniem przedstawiciela handlowego jest zdobywanie nowych klientów dla podmiotu, w którego imieniu działa. Najczęściej przedstawiciel dokonuje tego, prezentując usługi bądź towary, które znajdują się w ofercie zatrudniającej go firmy. Prezentacje mogą przybrać formę osobistych spotkań lub rozmów telefonicznych. Coraz częściej kontakt z potencjalnymi klientami nawiązywany jest drogą elektroniczną. Przedstawiciel handlowy, niezależnie od kanału komunikacji, z którego korzysta, musi doskonale znać szczegóły oferowanego produktu czy usługi. Musi także posiadać rozległą i aktualną wiedzę na temat branży, w której jest zatrudniony. Pozwoli to, w razie potrzeby, rozwiać wszelkie wątpliwości rozmówców. Do obowiązków przedstawiciela handlowego należy również stworzenie i przedstawienie oferty, która będzie dopasowana do indywidualnych wymagań klienta. Kolejnym zadaniem przedstawiciela jest negocjowanie i zawieranie umów. Osoby pracujące na tym stanowisku pełnią również rolę opiekuna i doradcy pozyskanego już przez siebie klienta. Przedstawiciel handlowy dba o stworzenie i utrzymanie więzi między firmą a klientem. Do zadań osoby wykonującej tę profesję należy również bieżące monitorowanie sytuacji na rynku oraz analizowanie działań konkurencji.

Potrzebne umiejętności i cechy charakteru

Praca przedstawiciela handlowego polega przede wszystkim na kontakcie z drugim człowiekiem. Z tego powodu nie każdy jest stworzony do wykonywania tego zawodu. Osoby nieśmiałe czy zamknięte w sobie raczej nie sprawdzą się w tej roli. W tym zawodzie karierę zrobią osoby pewne siebie, otwarte i komunikatywne. Aby pozyskać zaufanie klienta, przedstawiciel handlowy powinien udowodnić, że posiada ekspercką wiedzę, dotyczącą branży, w której pracuje. Dobry przedstawiciel handlowy potrafi rzetelnie odpowiedź nawet na nawet najbardziej dociekliwe czy nieoczywiste pytania zadawane przez klientów. Z tego powodu w tej pracy bardzo ważne jest ciągłe dokształcanie i śledzenie nowinek branżowych. Ponadto, osoba wykonująca tę profesję powinna znać i sprawnie posługiwać się technikami negocjacyjnymi – jednym z jej zadań jest bnowiem podpisywanie umów z nowymi kontrahentami. W tym zawodzie przydaje się również znajomość podstaw psychologii. Dobry przedstawiciel handlowy powinien uważnie słuchać słów swojego rozmówcy. Pozwoli mu to poznać i zrozumieć jego potrzeby, a co za tym idzie – umożliwi  skuteczne dopasowanie oferty do potrzeb klienta. Podczas wykonywania swoich obowiązków przedstawiciel może zetknąć się z różnymi osobami, również z takimi o nieco trudniejszym charakterze – w tej profesji konieczne jest więc opanowanie, dystans, poczucie humoru i umiejętność zachowania spokoju w stresujących sytuacjach. W kontaktach z drugim człowiekiem ważne są nie tylko szerokie kompetencje, ale i profesjonalny wizerunek – odpowiedni strój i zachowanie. Zbudowanie trwałej relacji z klientem wymaga dużo wysiłku – aby zyskać zaufanie drugiej osoby, należy wykazać się sumiennością, uczciwością i punktualnością. W tym zawodzie bardzo ważna jest również wytrwałość i umiejętność znoszenia niepowodzeń – każdemu przedstawicielowi handlowemu zdarzają się bowiem dni, w których nie udaje się pozyskać żadnego nowego klienta

Wymagania pracodawców

Po przeanalizowaniu ogłoszeń o pracę na stanowisko przedstawiciela handlowego, można stworzyć zestaw cech i umiejętności wymaganych przez pracodawców. Zalicza się do nich:

 • komunikatywność i pewność siebie
 • znajomość technik negocjacji i sprzedaży
 • bardzo dobra znajomość określonej branży
 • sprawna organizacja czasu pracy
 • konsekwencja i systematyczność
 • prawo jazdy kategorii B
 • bardzo dobra znajomość obsługi programów z pakietu Microsoft Office

Szanse na zdobycie zatrudnienia zwiększa oczywiście posiadane doświadczenie zawodowe oraz znajomość języków obcych. Przedstawiciele handlowi często muszą dojeżdżać do swoich klientów, dlatego bardzo ważnym atutem jest posiadanie prawa jazdy kategorii B. Osoby pracujące w tym zawodzie bardzo często samodzielnie ustalają grafik spotkań z klientami – dlatego dla pracodawcy ważne jest, by pracownik potrafił efektywnie zorganizować czas swojej pracy bez ciągłego nadzoru ze strony przełożonych.

Ile zarabia przedstawiciel handlowy?

Dla osób, które rozważają karierę przedstawiciela handlowego, ważną kwestią są zarobki. Na wysokość pensji ma wpływ bardzo wiele czynników, np. branża, zajmowane stanowisko, staż pracy. Wysokość zarobków uzależniona jest od także wielkości firmy, w której zatrudniony jest przedstawiciel handlowy. Na rynku można zaobserwować następującą tendencję: im większa firma, tym wyższe wynagrodzenie. Przeciętne zarobki przedstawiciela handlowego pracującego w małej firmie (zatrudniającej maksymalnie 10 osób) wynoszą 2 900 zł brutto. Wysokość pensji w średniej firmie może wynosić już 4 100 zł brutto, a w dużej – 4 300 zł brutto. Wysokość zarobków uzależniona jest również od miejsca pracy. Szanse na najwyższe mają osoby szukający pracy w województwie mazowieckim – wysokość przeciętnego wynagrodzenia w tym regionie wynosi 4 300 zł brutto. Korzystnie przedstawiają się również średnie zarobki w województwie wielkopolskim (3 700 zł brutto) oraz w województwach dolnośląskim, śląskim i małopolskim (3 600 zł brutto). Z kolei najniższe płace odnotowuje się w województwach takich, jak lubelskie czy opolskie. [Wysokość zarobków na podstawie publikacji: https://www.pulshr.pl/wynagrodzenia/praca-w-handlu-zarobki-handlowiec-pilnie-poszukiwany-na-jakie-wynagrodzenie-moze-liczyc,45365.html].

Wysokość pensji przedstawicieli handlowych uzależniona jest także od ich skuteczności i liczby pozyskanych klientów. Dużą część ich zarobków stanowi bowiem wynagrodzenie zmienne, czyli premie i prowizje uzależnione od osiągniętych wyników sprzedażowych. Przedstawiciele handlowi pracujący w terenie i osobiście odwiedzający siedziby klientów mogą liczyć także na służbowy samochód, komputer i telefon.

Przedstawiciel handlowy – kierunek w szkole Żak

Oferta Szkół Policealnych Żak stworzona została z myślą o osobach, które po ukończeniu szkoły średniej (liceum ogólnokształcącego bądź technikum zawodowego), chciałby podjąć naukę praktycznego zawodu. W programie nauczania Szkół Żak dostępnych jest ponad 30 kierunków – jednym z nich jest „Przedstawiciel handlowy”. Program nauczania dostosowany został do wymagań współczesnego rynku pracy. Osoby, które wybiorą ten kierunek, zdobędą wiadomości oraz praktyczne umiejętności, potrzebne do pracy na stanowisku przedstawiciela handlowego. W planie zajęć odbywających się w ramach tego kierunku znajdują się takie przedmioty, jak:

•        autoprezentacja

•        komunikacja interpersonalna

•        komunikacja niewerbalna w sprzedaży

•        komunikacja werbalna w sprzedaży

•        podstawy psychologii

•        prowadzenie negocjacji handlowych

•        reklama i marketing towarów i usług

•        techniki sprzedaży

•        warsztat pracy przedstawiciela handlowego

Nauka na kierunku Przedstawiciel handlowy trwa rok i zorganizowana jest w trybie zaocznym. Zajęcia odbywają się w weekendy, dzięki czemu uczniowie w ciągu tygodniu mogą podjąć pracę zawodową. Absolwenci kierunku otrzymują zaświadczenie zgodne z wytycznymi Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz dyplom Szkół Żak. Osoby, które ukończą naukę na kierunku „Technik sprzedaży”, mogą szukać pracy w działach handlowych banków i towarzystw ubezpieczeniowych, w firmach zajmujących się szeroko pojętą sprzedażą zdalną i abonamentową, a także w branży telemarketingowej.

 

 

Chcesz uczyć się na kierunku Przedstawiciel handlowy?

Zarezerwuj sobie miejsce wypełniając formularz on-line https://zak.edu.pl/zapisz-sie-online

  801 100 777

  pon – pt: 9.00 - 17.00

  Partnerzy:

  PIFS Vipera ProGrupa SketchUp
  Zapisz
  się online

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Więcej informacji o używanych przez nas plikach cookies można znaleźć w Polityce prywatności.