• zak.edu.pl  »  
  • Aktualności  »  
  • Opiekunka środowiskowa i opiekun medyczny – zawody, w których szybko znajdziesz pracę!

Opiekunka środowiskowa i opiekun medyczny – zawody, w których szybko znajdziesz pracę!

30.6.2023

W dobie coraz szybciej starzejącego się społeczeństwa można zauważyć rosnące zapotrzebowanie na pracowników świadczących usługi opiekuńcze. Osoby starsze, które z różnych przyczyn nie są w stanie samodzielnie funkcjonować, często potrzebują pomocy przy wykonywaniu codziennych czynności, zwłaszcza, że w wielu przypadkach rodzina osoby starszej nie jest w stanie samodzielnie zająć się seniorem. Z tego względu bliscy takiego seniora często decydują się na zatrudnienie opiekunki środowiskowej lub opiekuna medycznego.

Opiekunka środowiskowa i opiekun medyczny – na czym polega praca w tych zawodach?

Osoby wykonujące te zawody zapewniają szeroko pojętą opiekę osobie starszej. Specyfika pracy jest ściśle uzależniona od miejsca, kondycji fizycznej i psychicznej podopiecznego, a także – ustalonych wcześniej obowiązków. Należy mieć świadomość, że zakres obowiązków opiekuna medycznego różni się znacząco od czynności wykonywanych przez opiekunkę środowiskową.

W przypadku opiekunki środowiskowej praca z seniorami, którzy cieszą się dobrym stanem zdrowia, zwykle jest okrojona tylko do kilku czynności, takich jak robienie zakupów, załatwianie formalności na mieście, przygotowanie posiłków, pomoc w utrzymaniu porządku w mieszkaniu. Należy jednak pamiętać, że wiele osób starszych cierpi na różne choroby czy zaburzenia; w tym przypadku niezbędne może być wsparcie opiekuna medycznego, który wykonuje zabiegi medyczno-pielęgnacyjne i czynności opiekuńcze nad osobą chorą czy niesamodzielną.

Warto też podkreślić, że o ile oba z wymienionych zawodów wymagają znajomości specyfiki pracy z osobą starszą, a także posiadania wiedzy z takiego zakresu jak wykonywanie zabiegów higieniczno-pielęgnacyjnych, działań opiekuńczych, zdrowia publicznego czy podstawy psychologii i socjologii, to opiekun medyczny dodatkowo powinien posiadać wiedzę dotyczącą anatomii i fizjologii człowieka. Opiekun medyczny może dodatkowo pracować m.in. w szpitalach, przychodniach, hospicjach i sanatoriach.

Co robi opiekun medyczny w szpitalu? Jego podstawowym zadaniem jest wspieranie pacjentów i zaspokajanie ich podstawowych potrzeb życiowych. Jednocześnie opiekun medyczny znacząco odciąża pozostały personel szpitala ze względu na możliwość wykonywania niektórych zabiegów. Nowe obowiązki opiekuna medycznego (w 2021 r. przedstawiciele tego zawodu zyskali kolejne kompetencje) to m.in. pobieranie krwi, podawanie leków w formie iniekcji podskórnej czy przeprowadzanie ćwiczeń fizjoterapeutycznych w oparciu o metodę Hoppe’a.

Kierunki medyczne – możliwość zdobycia odpowiednich umiejętności

Osoby, które chcą pracować jako opiekunka środowiskowa lub opiekun medyczny mogą zapisać się na odpowiednie kierunki w Żaku. Na zajęciach zdobędą wiedzę i umiejętności umożliwiające im rozpoczęcie pracy w nowym zawodzie; co istotne, słuchacze biorą udział w praktycznych ćwiczeniach, podczas których uczą się wykonywania poszczególnych czynności.

W Żaku kształcenie na kierunku opiekun medyczny i opiekunka środowiskowa jest bezpłatne przy zachowaniu 50% frekwencji – to dobra wiadomość dla wszystkich, którzy chcą zdobyć kwalifikacje, ale ze względu na ograniczone fundusze nie mogą sobie na to pozwolić. Dodatkowo rekrutację do Żaka na kierunek opiekuna medycznego i opiekunki środowiskowej ograniczyliśmy do minimum formalności, dzięki czemu nie trzeba się obawiać czasochłonnych i skomplikowanych procedur kwalifikacyjnych. Istnieje nawet możliwość zapisu online. Nie wymagamy od kandydatów posiadania matury.

Perspektywy zawodowe dla opiekunek środowiskowych i opiekunów medycznych

Obecnie mamy do czynienia ze społeczeństwem szybko starzejącym się – zarówno w Polsce, jak i w całej Europie. Dodatkowo dzisiejsi czterdziesto- czy pięćdziesięciolatkowie często nie mają możliwości zająć się swoimi starszymi rodzicami czy dziadkami, wymagającymi codziennej (lub przynajmniej regularnej) opieki. Co więcej, z prognoz wynika, że osób starszych będzie szybko przebywać; tego samego nie można powiedzieć o dzietności. Wsparcia profesjonalistów będzie wymagać coraz więcej osób. Tym samym zarówno zawód opiekunki środowiskowej jak i opiekuna medycznego można zakwalifikować do zawodów przyszłości – ich przedstawiciele z pewnością nie będą narzekać na brak ofert pracy.

 

Praca nie tylko w Polsce

Osoby decydujące się na pracę w charakterze opiekunki środowiskowej lub opiekuna medycznego, mogą poszukiwać pracy nie tylko w Polsce, ale także za granicą, zwłaszcza w Niemczech i Wielkiej Brytanii, gdzie osoby starsze stanowią znaczną część społeczeństwa. Najwięcej ofert zagranicznych wiąże się z pracą u osób prywatnych. W wielu przypadkach pracodawca zapewnia zakwaterowanie, a opiekun ma możliwość zamieszkania w domu podopiecznego na czas trwania umowy. Jest to duże udogodnienie, gdyż nie trzeba samodzielnie szukać mieszkania do wynajęcia, a także tracić czasu na dojazdy do miejsca pracy. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na pracę za granicą, głównie ze względu na wysokie zarobki. Według danych, które udało nam się zgromadzić, przeciętna miesięczna pensja opiekunki środowiskowej w Niemczech zaczyna się od kwoty 1800 euro. Należy jednak pamiętać, że poza odpowiednimi predyspozycjami i nabytymi kwalifikacjami osoba, która chce wykonywać ten zawód za granicą, musi posiadać znajomość języka obcego na poziomie komunikatywnym – tak aby swobodnie porozumiewać się z podopiecznym i jego rodziną.  W Żaku można zapisać się na kurs języka niemieckiego na poziomie początkującym lub kurs dla średniozaawansowanych.

 

Jeżeli zatem lubisz pracować z ludźmi, masz pozytywne podejście do życia, a pomaganie innym jest dla ciebie źródłem satysfakcji i spełnienia, to praca jako opiekunka środowiskowa czy opiekun medyczny może być świetnym wyborem – zwłaszcza ze względu na rosnący popyt na usługi osób wykonujących te zawody. 

 

Wypełnij formularz aplikacyjny, a nasz pracownik skontaktuje się z tobą telefonicznie, by odpowiedzieć na wszystkie nurtujące cię pytania.