• Start  »  
  • Aktualności  »  
  • Opiekunka środowiskowa i opiekun medyczny – zawody, w których szybko znajdziesz pracę!

Opiekunka środowiskowa i opiekun medyczny – zawody, w których szybko znajdziesz pracę!

8.2.2019

Myślisz o wykonywaniu tego typu pracy i zastanawiasz się na czym będą polegać twoje obowiązki? Zachęcamy do przeczytania artykułu.

W dobie coraz bardziej starzejącego się społeczeństwa, można zauważyć rosnące zapotrzebowanie na pracowników świadczących usługi opiekuńcze. Osoby starsze, które z różnych przyczyn nie są w stanie samodzielnie funkcjonować, często potrzebują pomocy przy wykonywaniu codziennych czynności. Pomoc ta, może ograniczać się do robienia zakupów kilka razy w tygodniu, ale także może być zajęciem wymagającym pobytu z podopiecznym przez 24 godziny na dobę.  W wielu przypadkach, rodzina osoby starszej nie jest w stanie samodzielnie zająć się seniorem, dlatego decyduje się na inne rozwiązania, wśród których wymienia się zatrudnienie opiekunki środowiskowej lub opiekuna medycznego.

 

Opiekunka środowiskowa i opiekun medyczny – na czym polega praca

Jak same nazwy wskazują, zawody te polegają na zapewnieniu szeroko pojętej opieki osobie starszej. Specyfika pracy jest ściśle uzależniona od miejsca, a także kondycji fizycznej i psychicznej podopiecznego. Praca z seniorami, którzy cieszą się dobrym stanem zdrowia, zwykle jest okrojona tylko do kilku czynności, takich jak robienie zakupów, załatwianie formalności na mieście, przygotowanie posiłków, pomoc w utrzymaniu porządku w mieszkaniu. Niestety, wiele osób starszych cierpi na różne choroby oraz zaburzenia, które znacznie utrudniają im lub całkowicie uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie. Choroby układu ruchu oraz układu krążenia, a także inne dolegliwości, bardzo często powodują, że osoba starsza nie może się samodzielnie poruszać. Oznacza to, że opieka ma w takim przypadku dużo bardziej złożony wymiar, a więc będzie obejmowała takie obowiązki jak pomoc przy ubieraniu, myciu, karmieniu. Niektórzy seniorzy cierpią także na zaburzenia psychiczne, problemy ze słuchem lub mową, co utrudnia komunikację z nimi. Niektórzy opiekunowie muszą więc posiadać znajomość języka migowego oraz wiedzieć, jak porozumiewać się z osobą, która cierpi na zaburzenia umysłowe. Do obowiązków opiekuna należy także dopilnowanie, by chory przyjął leki, a także udzielenie pomocy w każdej, nieprzewidzianej sytuacji. Praca z seniorem polega także na udzieleniu mu emocjonalnego wsparcia poprzez rozmowę i urozmaicenie czasu wolnego, np. za pomocą gier planszowych lub wspólne wykonywanie robótek ręcznych.

Czym różnią się te zawody i jaką wiedzę trzeba posiadać

Opiekun medyczny i opiekunka środowiskowa to profesje, które mają więcej podobieństw niż różnic i umożliwiają podjęcie pracy zarówno u osób prywatnych, jak i w placówkach publicznych, takich jak domy pomocy społecznej. Obydwa z wymienionych zawodów wymagają znajomości specyfiki pracy z osobą starszą, a także posiadania wiedzy z takiego zakresu jak zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne, zasady BHP, działania opiekuńcze, zdrowie publiczne, działalność gospodarcza w służbie zdrowia, podstawy psychologii i socjologii. Opiekun medyczny dodatkowo powinien posiadać wiedzę dotyczącą anatomii i fizjologii człowieka, dzięki czemu może pracować w szpitalach, przychodniach, hospicjach i sanatoriach. Wiedzę z wyżej wspomnianych obszarów można nabyć na kursach i szkoleniach, ale także w szkole policealnej. W szkołach Żak, kształcenie na kierunkach opiekun medyczny i opiekunka środowiskowa jest bezpłatne, co jest znacznym udogodnieniem dla wszystkich, którzy chcą zdobyć kwalifikacje, ale ze względu na ograniczone fundusze, nie mogą sobie na to pozwolić. Na tym nie koniec zalet. Rekrutację do naszych szkół ograniczyliśmy do minimum formalności, dzięki czemu nie trzeba się obawiać czasochłonnych i skomplikowanych procedur kwalifikacyjnych. Istnieje nawet możliwość rejestracji on-line. Nie wymagamy od kandydatów posiadania matury, a o przyjęciu decyduje tylko i wyłącznie kolejność zgłoszeń, dlatego jeżeli wiesz, że chcesz zdobywać wiedzę, która umożliwi ci pracę w zawodzie opiekuna medycznego lub opiekunki środowiskowej, już dziś zapisz się na wybrany kierunek.

Wrodzone predyspozycje mają duże znaczenie

Wyżej wymienione profesje, to odpowiednia ścieżka zawodu dla tych, którzy lubią pomagać potrzebującym, a współpraca z ludźmi daje im radość i satysfakcję. W związku z tym istotne jest posiadanie wrodzonych predyspozycji, dzięki którym wykonywanie obowiązków będzie prostsze, a przede wszystkim przyniesie radość i zadowolenie obu stronom. Wśród nich najważniejszą rolę odgrywają empatia i cierpliwość, które pozwalają lepiej zrozumieć osobę znajdującą się w potrzebie. Umiejętność wczucia się w czyjąś rolę to coś, co niejednokrotnie pozwala przezwyciężyć swój brak nastroju, bo jak wiadomo, każdy miewa swoje gorsze i lepsze chwile. Opiekun medyczny i opiekunka środowiskowa to zawody, w których liczy się także optymizm i zaangażowanie. Osoba starsza, która zmaga się z chorobami i niedołężnością, z pewnością doceni każdy miły gest, uśmiech i słowa otuchy, co jak wiadomo, zwłaszcza w trudnych momentach, jest niezwykle ważne. Pracując z seniorem, trzeba także wykazać się odpowiedzialnością, umiejętnością właściwego reagowania w sytuacjach stresujących, a także opanowaniem. Należy więc być gotowym na wystąpienie nieprzewidzianych okoliczności, podczas których opiekun musi wiedzieć, jakie kroki podjąć (np. udzielić pierwszej pomocy, wezwać pogotowie).

Praca nie tylko w Polsce

Osoby decydujące się na pracę w charakterze opiekunki środowiskowej lub opiekuna medycznego, mogą poszukiwać pracy nie tylko w Polsce, ale także za granicą, zwłaszcza w Niemczech i Wielkiej Brytanii, gdzie osoby starsze stanowią znaczną część społeczeństwa. Najwięcej ofert zagranicznych, wiąże się z pracą u osób prywatnych. W wielu przypadkach, pracodawca zapewnia zakwaterowanie, a opiekun ma możliwość zamieszkania w domu podopiecznego na czas trwania umowy. Jest to duże udogodnienie, gdyż nie trzeba samodzielnie szukać mieszkania do wynajęcia, a także tracić czasu na dojazdy do miejsca pracy. Obecnie, coraz więcej osób decyduje się na pracę za granicą, głównie ze względu na wysokie zarobki. Wg danych które udało nam się zgromadzić, miesięczna pensja opiekunki środowiskowej w Niemczech może wynosić nawet 1350 Euro, co w przeliczeniu na złotówki stanowi świetne źródło dochodu. Poza odpowiednimi predyspozycjami i nabytymi kwalifikacjami, osoba, która chce wykonywać ten zawód za granicą, musi posiadać znajomość języka obcego na poziomie komunikatywnym, by swobodnie porozumiewać się z podopiecznym i jego rodziną.  W naszych placówkach istnieje możliwość zapisania się na kurs języka niemieckiego dla kierunków medycznych, dzięki czemu będzie można nauczyć się zwrotów, które będą niezwykle przydatne podczas codziennej pracy.  Zajęcia odbywają się w trybie stacjonarnym, wieczorowym i zaocznym, co z łatwością będzie można pogodzić z codziennymi obowiązkami.

 

Jeżeli lubisz pracować z ludźmi, masz pozytywne podejście do życia, a pomaganie innym jest dla ciebie źródłem satysfakcji i spełnienia, to praca w tych zawodach może się okazać dla ciebie odpowiednia. Wypełnij formularz aplikacyjny, a nasz pracownik skontaktuje się z tobą telefonicznie, by odpowiedzieć na wszystkie nurtujące cię pytania.