• Start  »  
 • Aktualności  »  
 • Trener personalny z elementami fitness – wszystko, co trzeba wiedzieć o tym zawodzie

Trener personalny z elementami fitness – wszystko, co trzeba wiedzieć o tym zawodzie

1.3.2019

Bycie fit jeszcze nigdy nie było tak modne, jak właśnie teraz. Coraz więcej osób decyduje się na przemyślaną, dobrze zbilansowaną dietę i zwiększenie aktywności fizycznej – nie tylko po to, by świetnie wyglądać, lecz także, by poczuć się lepiej. Wraz ze wzrostem świadomości i pogłębianiem się trendu na zdrowy tryb życia, coraz popularniejszym zawodem jest trener personalny. Czym się zajmuje, jakie wymagania trzeba spełnić, aby nim zostać i w końcu… - ile może zarobić? Odpowiedzi na te i inne pytania w naszym artykule. Zapraszamy do lektury.

Trener personalny – opis zawodu

Trener personalny to osoba, która zawodowo zajmuje się prowadzeniem indywidualnych treningów i zajęć ruchowych. Jego zadaniem jest przygotowywanie zestawów ćwiczeń dostosowanych do osiągnięcia wymarzonej sylwetki i poprawy kondycji fizycznej swoich klientów. Może także pomóc w dobraniu odpowiednio zbilansowanej diety, która wzmocni efekt ćwiczeń fizycznych.

Trener personalny patrzy na swojego klienta całościowo. Pracę rozpoczyna od przeprowadzenia szczegółowego wywiadu, który daje mu informacje na temat stanu zdrowia, kondycji fizycznej oraz nawyków żywieniowych zainteresowanego. Dzięki uzyskanym informacjom układa plan treningów dostosowany do możliwości fizycznych i oczekiwań podopiecznego. Trener dba o prawidłowy przebieg zajęć, z zachowaniem elementów takich jak rozgrzewka, trening właściwy, rozciąganie, a także uczy efektywnego wykonywania ćwiczeń, które zmniejsza ryzyko wystąpienia kontuzji. Co więcej indywidulany trening jest także ważnym elementem budowania motywacji. Bezpośrednia relacja z trenerem  pozytywnie wpływa na zaangażowanie klienta w regularne treningi oraz przestrzeganie diety.

Przygotowanie planu treningów

Dyplomowany trener personalny nie tylko prowadzi zajęcia ruchowe, ale także uczy prawidłowego wykonywania ćwiczeń korekcyjnych i relaksujących. Co więcej, jest odpowiedzialny za przygotowanie całego planu w taki sposób, aby nie przeforsować klientów, nie narażać ich na kontuzje, a także sprawić, aby czerpali przyjemność z aktywności fizycznej. Przy tworzeniu planu treningowego, bierze pod uwagę m.in. potrzeby klienta, kondycję, wiek, przebyte urazy i kontuzje oraz ogólny stan zdrowia uczestników zajęć.

Do prawidłowego wykonywania obowiązków, niezbędne jest nie tylko odpowiednie przygotowanie praktyczne, ale także bogata wiedza teoretyczna, przede wszystkim dlatego, że trener personalny bierze na siebie pełną odpowiedzialność za zdrowie swoich podopiecznych.

Dla kogo jest zawód trenera personalnego?

Pod względem wymagań formalnych, trenerem personalnym może zostać praktycznie każdy, przy czym warto mieć świadomość, że kandydaci do pracy na tym stanowisku, powinni wykazać się odpowiednimi predyspozycjami psychofizycznymi.

W tej pracy duże znaczenie ma przede wszystkim otwartość na ludzi, komunikatywność, miłe usposobienie, a także charyzma, dzięki której na zajęcia, z pewnością będzie zapisywać się dużo chętnych. Co więcej, trener cieszący się dużym zainteresowaniem wśród uczestników, ma duże szanse na wysokie zarobki.

Każdy, kto pragnie zostać trenerem personalnym musi wyróżniać się także doskonałą kondycją i wytrzymałością fizyczną. W praktyce, istotną rolę odgrywa cierpliwość, tym bardziej, że wiele osób początkujących nie jest w stanie podołać intensywnym treningom.

Podsumowując, instruktorem może zostać każdy, kto uwielbia ćwiczyć, ma znakomitą kondycję i wysportowane ciało, ale także wyróżnia się pewnymi umiejętnościami interpersonalnymi, tym bardziej, że w codziennej pracy trenera chodzi także o to, by przekazywać swoją wiedzę innym. Niezwykle pomocne jest także osobiste zaangażowanie w sport i szeroko rozumianą aktywność fizyczną, ponieważ prawdziwy entuzjazm jest dużo bardziej przekonujący niż jedynie suche instrukcje.

Jak zostać trenerem? Opis kierunku Trener personalny z elementami fitness.

Potencjalni pracodawcy często wymagają potwierdzenia kwalifikacji od osób pragnących prowadzić zajęcia fitness. Z tego też względu, warto poszukać odpowiedniej placówki edukacyjnej, która oferuje kurs na trenera personalnego – jego ukończenie pozwala zwiększyć swoje szanse na znalezienie atrakcyjnej i dobrze płatnej pracy.

Kompetencje trenera personalnego można zdobyć zapisując się na kurs trenera personalnego z elementami fitness. Kurs trwa 10 miesięcy, a po jego ukończeniu, słuchacze otrzymują zaświadczenie zgodne ze wzorem MEN oraz certyfikat szkół Żak potwierdzający uzyskanie kwalifikacji.

Czego można nauczyć się na kursie na trenera personalnego z elementami fitness?

Nauka na kierunku Trener personalny z elementami fitness przygotowuje do prowadzenia zajęć o różnym stopniu intensywności z wykorzystaniem maszyn i przyrządów do ćwiczeń fitness, zajęć grupowych, a także ćwiczeń odprężających, relaksacyjnych i rozciągających. Co więcej, na kursie odbędziesz trening umiejętności interpersonalnych, który będzie niezwykle pomocny w nawiązywaniu i utrzymywaniu relacji z podopiecznymi.  

W przykładowym programie nauczania, uwzględniono również zajęcia, podczas których, słuchacze poznają między innymi:

 • metodykę ćwiczeń fitness
 • biomechanikę i fizjologię wysiłku
 • techniki i metodykę wykonywania ćwiczeń
 • opracowanie indywidualnych programów treningowych
 • realizację indywidualnej sesji treningowej z podopiecznym
 • prowadzenie zajęć indywidualnych z fitnessu z wykorzystaniem muzyki
 • prowadzenie zajęć grupowych fitness z wykorzystaniem muzyki
 • ćwiczenia siłowe, aerobowe, rozciągające i wyciszające.
 • podstawy działalności gospodarczej (podstawy przedsiębiorczości)

Perspektywy pracy

Po ukończeniu kierunku Trener personalny z elementami fitness, można znaleźć ciekawą i dobrze płatną pracę np. w siłowniach i klubach fitness, gabinetach masażu i odnowy biologicznej, ośrodkach SPA, sanatoriach, ośrodkach sportowych i rehabilitacyjnych, a także prowadzić zajęcia w ramach treningów prywatnych.

Choć z reguły początki pracy w zawodzie trenera personalnego nie są łatwe, dzięki ciężkiemu wysiłkowi i sukcesywnie zdobywanemu doświadczeniu, można skutecznie wypracować renomę swojego nazwiska.

Ile zarabia trener personalny?

Nie da się jednoznacznie określić wysokości zarobków na stanowisku trenera personalnego z uwagi na fakt, że w głównej mierze są one uzależnione od miejsca pracy, doświadczenia oraz tygodniowej liczby godzin pracy. Stawki oferowane na rynku pracy, zależą przede wszystkim od doświadczenia instruktora fitness, klubu sportowego czy wielkości miasta. Przeciętne wynagrodzenie za godzinę prowadzonych zajęć wynosi około 50-150 zł netto.

Zawód trenera personalnego, wiąże się ze zdobyciem bardzo ciekawej i dynamicznej pracy. Co więcej, pozwala poznawać nowych ludzi i łączyć prawdziwą pasję z pracą, a dzięki elastycznym godzinom zajęć, może być traktowany jako dodatkowe źródło zarobku.

 

Chcesz zostać trenerem personalnym? Zapisz się już teraz, rejestracja zajmie Ci kilkanaście sekund.