Zostań wizażystką!

Zdobądź kompetencje do wykonywania tej pracy już w 10 miesięcy.

16.5.2023

Od dawna interesujesz się modą i makijażem? Oglądasz i czytasz vlogi i blogi modowe? Lubisz modnie się ubrać, umalować i uczesać, a także poświęcasz temu wszystkiemu sporo swojego czasu? Zatem idealnym rozwiązaniem dla Ciebie może być zawód wizażystki! Żeby nią zostać, wystarczy tylko 10 miesięcy nauki na kursie. A tak dokładniej, to jak zostać wizażystką? O tym piszemy poniżej i wyjaśniamy również, czy wizażystka to dobry zawód.

Wizażystka – zawód dla osób z pasją do piękna

Jeśli Twoje zainteresowania skupiają się na modzie, makijażu, fryzurach i wizażu, umiesz łączyć kolory i style, dobierać stroje do sylwetki, a Twoje koleżanki proszą Cię o porady w tym zakresie, to jesteś na dobrej drodze do bycia wizażystką. Po ukończeniu kursu Wizażystka/Stylistka można od razu zacząć zdobywać doświadczenie zawodowe. Kształcenie nie trwa długo, ale jednocześnie daje duże możliwości zdobycia niezbędnej wiedzy i praktyki wykonywania zawodu.

Często zawód wizażystki jest mylony z zawodem makijażystki. Profesje te są ze sobą ściśle powiązane, gdyż ich przedstawicielki pracują w podobnych miejscach i bardzo często współpracują, jednak są to dwa zupełnie odrębne zawody. Zasadnicza różnica polega na tym, że makijażystka wykonuje makijaże okolicznościowe – czyli dostosowane do danej okazji (ślub, impreza, występ, nagranie w telewizji itp.), natomiast wizażystka/stylistka zmienia codzienny wizerunek klienta – przeprowadza jego zupełną lub częściową metamorfozę.

Kto może zostać wizażystką?

Praca wizażystki i stylistki to przede wszystkim kontakt z klientem, dlatego jeśli chce się osiągnąć sukces w tej profesji, trzeba być sympatycznym i otwartym na ludzi. Jeśli ktoś jest wycofany i zamknięty w sobie, z pewnością będzie mu trudniej nawiązywać serdeczne i trwałe relacje z klientami, a w tej branży jest to bardzo ważne, gdyż od tego zależy, czy ktoś poleci wizażystkę innym. Istotne jest także pozytywne usposobienie, które znacząco ułatwia wizażystce kontakt z ludźmi.

Najważniejsze jest jednak to, by interesować się trendami w kosmetyce i makijażu oraz szeroko pojętą modą, by tworzyć modne i właściwie dobrane do klienta stylizacje. W zawodzie wizażystki ważna jest także chęć pozytywnego wpływania na ludzkie życie, bo przecież zmiana czyjegoś wizerunku to coś naprawdę wielkiego.

Wizażystka to wymarzona praca dla osób interesujących się modą, makijażem i kosmetykami. Jeśli ktoś sporo czasu spędza na oglądaniu fanpage’ów, blogów i vlogów modowych, to zawód wizażystki może być idealnym wyborem.

Jak zostać wizażystką?

By zostać wizażystką/stylistką, należy ukończyć roczny kurs w ramach kształcenia jednorocznego. Tryb nauczania jest zaoczny, co daje możliwość połączenia nauki z pracą. Nauka na kursie Wizażystka/Stylistka trwa 1 rok szkolny, czyli 10 miesięcy. Po ukończeniu kursu otrzymuje się zaświadczenie zgodne ze wzorem MEN oraz certyfikat szkoły.

W kształceniu jednorocznym na Wizażystkę/Stylistkę mogą uczestniczyć absolwenci szkół zawodowych i średnich oraz wszystkie osoby chcące w rok – a dokładniej: zaledwie 10 miesięcy! – zdobyć nowe kompetencje lub dokształcić się.

Więcej informacji na temat możliwości kształcenia na kursie Wizażystka/Stylistka można znaleźć na stronie: https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/ksztalcenie-jednoroczne/wizazystka---stylistka.

Czego można nauczyć się na kursie Wizażystka/Stylistka?

Program nauczania na kursie Wizażystka/Stylistka obejmuje zagadnienia takie jak:

  • bezpieczeństwo i higiena w usługach osobistych,

  • dobór stroju do potrzeb klienta,

  • historia stylu,

  • komunikacja interpersonalna z klientem,

  • metody i techniki makijażu,

  • podstawy materiałoznawstwa kosmetycznego,

  • podstawy psychologii,

  • warsztat budowania wizerunku,

  • pracownia wizażu i stylizacji,

  • wprowadzenie do stylizacji.

Kursanci na kursie Wizażystka/Stylistka uczą się jak prawidłowo dobierać strój do potrzeb klienta, jego sylwetki i okazji. Poznają historię stylu i biorą udział w warsztatach z wizażu i stylizacji oraz budowania wizerunku. Uczą się także technik makijażowych i podstaw materiałoznawstwa kosmetycznego. Mają okazję poznać wiele makijażowych trików. Ważnym punktem zajęć jest także nauka odpowiedniej, tj. profesjonalnej komunikacji z klientem.

Perspektywy pracy jako wizażystka – zawód z przyszłością

Po ukończeniu kursu Wizażystka/Stylistka można pracować m.in. w: gabinetach i salonach kosmetycznych, salonach SPA, stacjach telewizyjnych, teatrach. Można również udzielać prywatnych konsultacji, pracując na własny rachunek.

Dziś perspektyw pracy w zawodzie wizażystki jest dużo więcej niż dawniej, ponieważ coraz więcej osób dba o swój wygląd i chce mieć lepszy wizerunek. Dotyczy to zwłaszcza osób na wysokich stanowiskach. Wiele wizażystek prowadzi własny biznes, udzielając prywatnych konsultacji. Zaletą tego rozwiązania jest to, że wcale nie trzeba wynajmować lokalu – można przyjmować klientów w domu albo dojeżdżać do nich.

Wizażystka ma spore możliwości rozwoju. Może ukończyć kolejne kursy – np. dwuletni technika usług kosmetycznych czy roczny manicure lub pedicure. Dzięki temu znacząco poszerzy zakres usług oferowanych przez swoją działalność w zawodzie wizażystki. Może również ukończyć kierunek trener personalny z elementami fitness i dbać o wygląd klientów nie tylko poprzez stylizacje i make-up, ale także aktywność fizyczną.

Jeśli chodzi o zarobki w zawodzie wizażystki, to i tutaj perspektywy są naprawdę obiecujące. Zgodnie z informacjami pochodzącymi z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, mediana zarobków wizażystek wynosi 4490 zł (stan na kwiecień 2023 roku). Osoba z doświadczeniem i sporą bazą klientów ma szansę na niezłą pensję – aż 25 procent wizażystek zarabia więcej niż 5410 zł. Wizażystki prowadzące własną działalność na pewno zarobią więcej niż te zatrudnione u kogoś.

Czy wizażystka to dobry zawód?

Wizażystka to zawód artystyczny, zatem wiąże się z tworzeniem, kreowaniem wizerunku ludzi. Jest to praca twórcza i niemonotonna, nie można się w niej więc nudzić. Każdy dzień w zawodzie wizażystki przynosi coś nowego. Wykonywanie tej pracy daje także dużo satysfakcji, gdy klient jest zadowolony ze swojego nowego image’u i widać, że dzięki temu zyskał pewność siebie. Jeśli zdobędzie się dużą renomę jako wizażystka, to można zostać ekspertem od wizerunku i prowadzić szkolenia, a nawet zostać osobistym doradcą znanych osób.

Z tą pracą wiąże się także ciągły rozwój – trzeba stale się doszkalać, by nadążyć za zmieniającymi się trendami. Warto uczestniczyć w warsztatach, dodatkowych kursach i targach branżowych, a więc trzymać non stop rękę na pulsie. W zawodzie wizażystki nie można pozwolić sobie na zastój czy niepodążanie za nowościami.