Pedikiurzystka – dlaczego warto nią zostać?

12.7.2019

Zawody z branży kosmetycznej obecnie przeżywają renesans popularności, a coraz więcej kobiet obiera taki właśnie kierunek kariery zawodowej. Dużo ofert pracy, możliwość założenia własnej działalności oraz zróżnicowane obowiązki, to główne powody, dla których panie postanawiają rozpocząć pracę w branży „beauty&wellness”. W tym artykule skupimy się na zawodzie pedikiurzystki – podpowiemy, jak można zdobyć kwalifikacje, co należy do jej obowiązków oraz jakich zarobków można się spodziewać.

Pedikiurzystka – czym się zajmuje

Pomaganie innym kobietom w dbaniu o siebie to praca bardzo inspirująca, a także pozwalająca poznać wielu ludzi, z którymi można wymienić się doświadczeniami i wiedzą. Jeżeli więc interesujesz się kosmetycznymi nowinkami, jesteś otwarta i towarzyska, a piękny i zadbany wygląd to według Ciebie coś, na co powinna poświęcać odpowiednią ilość czasu każda kobieta, to znaczy, że zawody z branży kosmetycznej są właśnie dla Ciebie. Paznokcie to jeden z elementów damskiego wizerunku, który trzeba poddać odpowiednim zabiegom, by wyglądały na piękne i zadbane oraz by zatuszować ewentualne niedoskonałości. Manicure to szereg zabiegów pielęgnacyjnych paznokci i skóry dłoni, a pedicure – stóp. Pedikiurzystka to osoba posiadająca odpowiednie wykształcenie, a także wiedzę i umiejętności, dzięki którym profesjonalnie zadba o wygląd stóp. Jak więc wygląda pedicure kosmetyczny i czego można się spodziewać, wybierając się na taki zabieg? Poszczególne kroki poniżej.

  1. Wywiad z klientem – pedikiurzystka pyta, czy klient nie jest uczulony na niektóre składniki kosmetyków stosowanych podczas zabiegu, a także sprawdza, czy klient nie posiada na stopach zmian skórnych w postaci odcisków, grzybicy, łuszczycy, pękających pięt, czy też wrastających paznokci. Którakolwiek z wyżej wymienionych oznak jest przeciwskazaniem do przeprowadzenia zabiegu pedicure.
  2. Odpowiednie przygotowanie stóp do zabiegu – jest to nic innego jak kąpiel stóp w wodzie z dodatkiem specjalnych olejków lub soli do kąpieli, często połączona z hydromasażem. Jest to bardzo relaksujący element zabiegu, dzięki któremu nabrzmiałe i zmęczone stopy mogą odpocząć. Dodatkowo ma to na celu zmiękczenie naskórka oraz przygotowanie stóp do kolejnych etapów zabiegu.   
  3. Peeling – zrogowaciały naskórek na piętach i podeszwach stóp zostaje usunięty za pomocą specjalnych urządzeń. Często wykonuje się go za pomocą specjalnej głowicy do peelingu stóp, czyli tzw. frezarki. W niektórych salonach, pedikiurzystka wykonuje także pedicure kwasowy (tzw. callus peel), który polega na owinięciu stóp plastrami nasączonymi specjalnym kwasem. Następnie pedikiurzystka usuwa zmiękczony w ten sposób naskórek za pomocą specjalnych narzędzi.
  4. Przygotowanie paznokci – gdy skóra stóp została już odpowiednio oczyszczona, pedikiurzystka przystępuje do przygotowania paznokci – nadaje im estetyczny kształt, wygładza nierówności, a także wycina skórki.  
  5. Malowanie – w zależności od upodobań klientki, pedikiurzystka maluje paznokcie wybraną techniką – wykonuje french pedicure, pedicure hybrydowy lub stosuje zwykły lakier.

Pedikiurzystka przy użyciu specjalistycznych narzędzi, kosmetyków i substancji wykonuje różne zabiegi. Musi więc doskonale znać najnowsze trendy kosmetyczne, a nieustanne doszkalanie się jest elementem jej pracy. Poza wspomnianym wyżej pedicure frezarkowym i kwasowym, dużą popularnością cieszy się także zabieg parafinowy, polegający na zanurzaniu stóp w ciepłej parafinie, a także pedicure japoński, który ma na celu poprawę kondycji paznokci.  

Jak można zdobyć kwalifikacje

Chcąc wykonywać zawód pedikiurzystki, trzeba odbyć specjalne kursy, a najlepiej ukończyć szkołę o takim właśnie kierunku kształcenia. W naszych placówkach można zapisać się do jednorocznej szkoły o zaocznym trybie edukacji, który umożliwia swobodne pogodzenie nauki oraz pracy. Koszt za miesiąc nauki to 159 zł, co jest bardzo przystępną ceną. W szkołach Żak, na kierunku „Pedikiurzystka” (więcej na: https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/ksztalcenie-jednoroczne/pedikiurzystka) można nabyć wiedzę oraz praktyczne umiejętności niezbędne do pracy w tej profesji. Na początkowym etapie kształcenia, przyszłe kandydatki do tego zawodu, zapoznają się z podstawowymi zasadami higieny na stanowisku pracy, a także niezbędnymi do wykonania zabiegów narzędziami i kosmetykami. Podczas kształcenia nie zabraknie także zajęć poruszających tematykę budowy paznokcia, a nawet stopy. W zawodzie pedikiurzystki bardzo ważne są również umiejętności miękkie, dlatego w programie przewidziano także zajęcia związane z rozwojem kompetencji miękkich – kandydaci do zawodu uczą się jak rozmawiać z klientem, umiejętnie odczytywać jego oczekiwania, przeprowadzać z nim wywiad dotyczący przeciwwskazań do zabiegu, a także rekomendować codzienną, domową pielęgnację stóp. Duża część zajęć jest poświęcona umiejętnościom praktycznym – przeszłe pedikiurzystki uczą się jak obsługiwać frezarkę do peelingu stóp, jak precyzyjnie malować paznokcie, a także jak nakładać i utwardzać lakier hybrydowy. Podczas edukacji w jednorocznej szkole Żak, poruszane są także kwestie takie jak technika rekonstrukcji paznokcia. Program świetnie przybliża specyfikę pracy tego zawodu i przygotowuje do podjęcia pracy w różnych miejscach.

Sytuacja na rynku pracy

Miejsc, gdzie można szukać zatrudnienia, jest wiele: gabinety i salony kosmetyczne, gabinety odnowy biologicznej, SPA, salony pedicure. Jakiego wynagrodzenia należy się spodziewać? Wiele zależy od doświadczenia i miejsca pracy, a nawet miasta. Przykładowo, pedikiurzystka z dwuletnim doświadczeniem w Warszawie może liczyć na zarobki rzędu 3000 zł. Im wyższe kwalifikacje i bardziej prestiżowa placówka, tym większe wynagrodzenie, dlatego zdecydowanie warto się doszkalać. Często w wyżej wspomnianych placówkach są poszukiwane osoby, które posiadają jednocześnie kwalifikacje pedikiurzystki, jak i manikiurzystki, dlatego warto rozważyć nabycie umiejętności zarówno z jednej, jak i drugiej dziedziny. Wiele osób chodzi do pedikiurzystki, by nie tylko całościowo zadbać o stopy, ale także, by mieć pięknie pomalowane paznokcie. Osoby pracujące w tym zawodzie powinny więc szkolić się również w zakresie różnorodnych technik stylizacji paznokci.

Panie, które już mają doświadczenie i chcą pracować na własną rękę, mogą pomyśleć o założeniu własnej działalności. Wiele osób z tej branży na początku otwiera mobilne studio kosmetyczne i świadczy usługi w domach klientów. Rozwiązanie to daje większą niezależność, a także elastyczny czas pracy.

Zróżnicowane obowiązki, kontakt z ludźmi, konieczność podążania za trendami, a także nieustanny rozwój to główne zalety tego zawodu. Jeżeli myślisz o przebranżowieniu się lub stoisz przed wyborem ścieżki zawodowej i chcesz zostać pedikiurzystką, to zapoznaj się ofertą edukacyjną szkół Żak.Zapisz się na kierunek Pedikiurzystka już dziś