Muzyka do nauki - nie tylko klasyka pomoże w skupieniu!

Ucz się z głową

27.3.2025

Nauka w domu to dla wielu osób prawdziwe wyzwanie – niekiedy ciężko się skoncentrować i skupić. Jednak sposobów na poprawę koncentracji jest mnóstwo, a jednym z nich – choć niedocenianym – jest muzyka. Czego słuchać przy nauce? Sprawdź!

Co ma wpływ na koncentrację, nastrój i kreatywność?

Skupienie podczas nauki w domu bywa... wyzwaniem. Dlaczego? Po pierwsze, we własnych czterech kątach jest o wiele więcej rozpraszaczy niż np. w sali lekcyjnej. Od nauki może odciągnąć nie tylko współlokator czy członkowie rodziny, ale także możliwość korzystania z kuchni, bałagan w mieszkaniu czy wszelkie urządzenia elektroniczne.

Po drugie – nieprzystosowanie miejsca do nauki. Eliminacja rozpraszaczy i zapał do pracy mogą nie wystarczyć, by móc bez przeszkód skoncentrować się na przyswajaniu wiedzy. Nie bez przyczyny mówi się o pozytywnym wpływie regularnego wietrzenia mieszkania czy porządkowaniu przestrzeni wokół siebie.

Wskazówka:

Trzecim, jednak równie istotnym czynnikiem wpływającym na skupienie jest tzw. work-life balance. Bez odpowiedniej dawki snu i ruchu, właściwej diety, regularnego nawadniania się czy relaksu szlifowanie wiedzy może iść opornie. Dlatego postaraj się wydzielić czas na obowiązki i odpoczynek.

Starasz się wyeliminować rozpraszacze, dbasz też o to, by mieć energię i dobrze się odżywiasz i mimo to nie możesz się skupić? Polecamy wypróbować jedną z ciekawszych metod poprawy koncentracji. W skrócie chodzi o... muzykę.

Muzyka do nauki: jak może pomóc?

Wiele osób miewa problemy ze skupieniem się, gdy wokół panuje kompletna cisza – niezależnie od tego, czy przygotowują się do jednego z naszych kursów online, czy po prostu czytają książkę. Nie dziwi nas więc fakt, że szukają one miejsc, gdzie są inni ludzie i delikatny szum, na który składają się ciche rozmowy czy odgłosy dochodzące z innych pomieszczeń budynku (np. korytarza). Alternatywnym wyjściem jest muzyka i różne, sprzyjające skupieniu, dźwięki.

Poza tym odpowiednia muzyka może też podnieść motywację, a nawet – wyzwolić kreatywność. Tym samym słuchanie dobrze dobranej muzyki podczas nauki może pomóc w osiągnięciu lepszych efektów.

Przeczytaj także o: Można? Można! 3 zasady skutecznej nauki

Warto wiedzieć:

Także badania naukowe przemawiają za pozytywnym wpływem słuchania muzyki na zdolność koncentracji. Chodzi o tzw. efekt Mozarta. Dr Alfred Tomatis już w latach 50. XX w. rozpoczął prace badawcze nad tym zjawiskiem. Okazało się, że część dźwięków – jeśli mają one odpowiednią częstotliwość i wysokość – pobudzają korę mózgową do działania i poprawiają koncentrację oraz zdolność do zapamiętywania.

Co ciekawe, dla części osób muzyka może pełnić nieco odmienne zadanie – pomóc w odcięciu się od bodźców zewnętrznych. Słuchanie ulubionej playlisty na Youtube lub Spotify na słuchawkach uławia ignorowanie hałasu (dochodzącego np. z mieszkania sąsiadów).

To może Ci się przydać: Tajniki mnemotechniki – poznaj skuteczne metody zapamiętywania

Muzyka relaksacyjna do nauki: czyli jaka?

Powszechnie uważa się, że w skupieniu najlepiej pomaga muzyka klasyczna, w tym np. ta skomponowana przez Amadeusza Mozarta – i ma to związek ze wspomnianym wyżej wynikami dr Tomatisa. Jednak na Twoją szczególną uwagę zasługuje muzyka barokowa, utrzymana w rytmie 60 uderzeń na minutę. Dlaczego?

Otóż taki rytm pozwala na obniżenie ciśnienia krwi, a w rezultacie – ułatwia wyciszenie się i zrelaksowanie. To z kolei wpływa na koncentrację i zatrzymanie napływających nieustannie myśli. Potwierdzeniem tej tezy mogą być wyniki badań z 2013 roku przeprowadzonych przez serwis streamingowy Spotify we współpracy z dr Emmą Gray z Harley Psychology&Therapy Group. Wynika z nich, że uczniowie słuchający w czasie nauki muzyki klasycznej właśnie w rytmie 60-70 uderzeń na minutę osiągali lepsze wyniki na egzaminach z matematyki (średnio o 12%).

A jeśli chodzi o muzykę barokową, dobrym wyborem mogą być zwłaszcza pieśni, przy wykonaniu których użyto skrzypiec czy harf. Wielu specjalistów jest zdania, że utwór powinien być instrumentalny – piosenki z rozbudowanym tekstem i słowami mogą rozpraszać oraz odwracać uwagę od przyswajanego materiału.

Pozytywny wpływ na pracę mózgu może mieć również muzyka solfeżowa

Chcemy jeszcze wspomnieć o jednym rodzaju muzyki, który również może mieć zbawienny wpływ na zdolność koncentracji i zapamiętywanie, przydatnych np. podczas egzaminów OKE na koniec naszego eLO. Mówimy tu o muzyce solfeżowej, która zyskuje na popularności. Jest to zestaw dźwięków o określonych częstotliwościach – wywodzących się z antycznej skali Solfeggio, zawierającej sześć tonów.

Zdaniem części specjalistów muzyka solfeżowa pozytywnie oddziałuje na pracę mózgu. Dodatkowo pozwala również zrelaksować się i wyciszyć.

Zobacz również: Stres – to się ogarnie! Proste sposoby na relaks przed maturą

]Jaka muzyka jest najlepsza do nauki i pracy?

Wróćmy do wspomnianego już badania Spotify i dr Gray, które udowodniły coś jeszcze – to, że nie tylko muzyka klasyczna, zwłaszcza ta pochodząca z baroku, może mieć pozytywny wpływ na naukę. Osoby, które uczą się np. zagadnień dotyczących literatury czy sztuki, mogą słuchać w trakcie nauki energetycznego rocka lub muzyki pop. Natomiast w trakcie nauki matematyki i innych przedmiotów ścisłych lepiej wybrać muzykę uspokajającą, m.in. lofi, smooth jazz.

Wskazówka:

W nauce, ale też w wyciszeniu pomagają spokojne i miarowe dźwięki natury – odgłosy burzy, deszczu, wiatru czy fal obijających się o brzeg plaży.

Koncentracja, dobre warunki i muzyka do nauki to jednak nie wszystko

Muzyka do czytania i nauki może przyczynić się do zwiększenia zdolności koncentracji czy generalnie do pobudzenia pracy mózgu. Warto jednak pamiętać, że przydadzą się też m.in. skuteczne techniki zapamiętywania, a także odpowiednia motywacja do nauki. Bez niej cały proces nauki jest pozbawiony sensu, ponieważ osoba ucząca się być może chwilowo zapamięta przyswajany materiał, jednak prawdopodobnie równie szybko o nim zapomni.

Sprawdź: Co to są haki pamięciowe?

Dodatkowo bez motywacji ciężej przystąpić do samej nauki; wiele osób odwleka ten moment tak długo, jak to tylko możliwe.

Muzyka może pomóc skoncentrować się na nauce, zwłaszcza tym osobom, które nie lubią pracować w ciszy lub chcą odciąć się od hałasu. Przy dobieraniu muzyki do nauki dobrze kierować się nie tylko własnymi upodobaniami; jej rodzaj i gatunek powinien też zależeć od tego, jaki materiał jest aktualnie przyswajany i czy danej osobie bardziej potrzebna jest muzyka relaksacyjna o stałym i spokojnym tempie, czy też może wręcz odwrotnie – emocjonalna i pobudzająca do działania.