• Start  »  
 • Aktualności  »  
 • Chcesz pracować w opiece i pomagać innym? Koniecznie sprawdź kierunki w Żaku!

Chcesz pracować w opiece i pomagać innym? Koniecznie sprawdź kierunki w Żaku!

30.6.2022

Wiele osób marzy o pracy w zawodzie, którego istotą jest pomaganie innym – to zazwyczaj osoby empatyczne, uwielbiające kontakt z drugim człowiekiem, cierpliwe i umiejące słuchać innych. Dla takich osób dobrym pomysłem może być zapisanie się na jeden z kierunków prowadzonych w Szkole Żak.

Kierunek policealny Opiekun osoby starszej

Polskie społeczeństwo starzeje się. W zawrotnym tempie przybywa osób w wieku poprodukcyjnym. Wiele z nich wymaga opieki innych, w tym – specjalistów, takich jak opiekunowie osób starszych. Jest to zatem bez wątpienia jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów. Osoby, które myślą o pracy na takim stanowisku, mogą zapisać się na kierunek Opiekun osoby starszej w Szkole Żak. Nauka na tym kierunku trwa dwa lata i jest bezpłatna.

Słuchacze poznają na zajęciach metodykę pracy opiekuńczej i sposoby aktywizacji osób starszych. Uczą się, jak organizować opiekę, a także doskonalą umiejętności społeczne. Oprócz tego – dzięki zajęciom z psychologii i socjologii – mają szansę na lepsze poznanie i zrozumienie potrzeb osób, którymi się opiekują. Co istotne, słuchacze kierunku Opiekun osoby starszej w Żaku uczą się także podstaw języka migowego, dzięki czemu mogą również zajmować się pacjentami z niedosłuchem czy osobami głuchymi.

Absolwenci kierunku bez przeszkód znajdą zatrudnienie w hospicjach, zakładach opiekuńczo-leczniczych, domach pomocy społecznej czy jako prywatni opiekunowie osób starszych.

Opiekun w DPS - wykształcenie

Kolejnym kierunkiem w Żaku, który może zainteresować osoby chcące zawodowo pomagać słabszym i potrzebującym, jest Opiekun w domu pomocy społecznej. Nauka trwa dwa lata i jest bezpłatna.

Osoby, które wybiorą ten kierunek, zdobędą kwalifikacje zawodowe i umiejętności niezbędne, by stać się profesjonalnym opiekunem w domu pomocy społecznej. Słuchacze uczą się metodyki pracy opiekuńczo-wspierającej i zdobywają wiedzę na temat biologicznego, psychologicznego i społecznego funkcjonowania człowieka. Warto podkreślić, że na zajęciach praktycznych słuchacze uczą się, jak aktywizować podopiecznych, a także – jak wykonywać usługi opiekuńcze i wspierające. Ponadto przechodzą również trening umiejętności społecznych, co ułatwia im późniejsze odnalezienie się w nowej pracy.

Podobnie jak na kierunku Opiekun osoby starszej, słuchacze kierunku Opiekun w domu pomocy społecznej uczą się podstaw języka migowego, dzięki czemu mogą pracować z osobami niedosłyszącymi i głuchymi. Oprócz tego uczęszczają też na zajęcia z języka obcego, na których poznają specjalistyczne słownictwo z zakresu opieki – to z kolei umożliwia im podjęcie pracy również poza granicami kraju. Osoby, które ukończą naukę, bez problemu znajdą pracę nie tylko w domach pomocy społecznej, ale również w domach dziecka, ośrodkach wsparcia dla dzieci z niepełnosprawnościami, oddziałach rehabilitacji w szpitalach czy nawet – w szkołach. Ponadto będą przygotowane również do poprowadzenia warsztatów terapii zajęciowej.

Kierunek szkoły medycznej - Opiekun medyczny

Ciekawym pomysłem może być również nauka w Żaku na kierunku Opiekun medyczny. Nauka na nim trwa 1,5 roku i jest bezpłatna.

Słuchacze uczą się wykonywania zabiegów medyczno-pielęgnacyjnych oraz czynności opiekuńczych i higienicznych nad osobą chorą i niesamodzielną. Dowiadują się, jak rozpoznawać problemy funkcjonalne oraz potrzeby biologiczne i psychospołeczne podopiecznych, a także współpracować z pielęgniarkami i lekarzami. Ponadto uczą się też wykonywania ćwiczeń fizjoterapeutycznych metodą Hoppe’a oraz poznają zasady BHP i pierwszej pomocy.  

Uczą się również podstaw języka migowego – tak, by móc opiekować się podopiecznymi z niedosłuchem lub głuchymi. Dzięki uzyskanym umiejętnościom po zakończeniu nauki mogą pracować w domach opieki, domach pomocy społecznej, przychodniach, szpitalach, sanatoriach czy hospicjach, a także – jako prywatni opiekunowie medyczni.

Praca w opiece wymaga świadomej decyzji

Należy jednocześnie pamiętać, że praca jako opiekun osoby starszej, opiekun w domu pomocy społecznej czy opiekun medyczny to zajęcie niezwykle wymagające. To świetne zajęcie dla osób o dużej empatii, angażujących się w wykonywaną pracę, cierpliwych i sumiennych. Warto mieć też świadomość, że podopieczni mogą być wymagający, a to od opiekuna zależy, czy ich potrzeby zostaną zaspokojone. Z tego względu wybór ścieżki zawodowej powinien być w tym przypadku dobrze przemyślany.

 

 

  801 100 777

  pon – pt: 9.00 - 17.00

  Partnerzy:

  PIFS Vipera ProGrupa SketchUp Dietico MedFile Clarena Neonail
  Zapisz
  się online

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Więcej informacji o używanych przez nas plikach cookies można znaleźć w Polityce prywatności.