Na czym polega self education?

23.1.2024

W dzisiejszym dynamicznym świecie ciągły rozwój jest kluczowy, jeśli chcesz ulepszać się w tym, co robisz i odnosić sukcesy. Jednym ze sposobów zdobywania nowych umiejętności jest self-education. Dowiedz się, jak możesz rozwinąć kluczowe kompetencje zawodowe i wzmocnić swoją pozycję na rynku pracy!

Czym jest self-education?

Self-education, czyli samorozwój to świetny sposób na poszerzanie horyzontów i zdobywanie umiejętności, które przydadzą Ci się w życiu zawodowym oraz osobistym. Koncepcja samokształcenia wpisuje się w nurt life-long learning, który polega na ciągłym kształceniu się. Dzięki temu możesz sterować swoją karierą, bez względu na jaki etapie życia i edukacji jesteś. Jest to dobre rozwiązanie:

• zamiast studiowania – szkoły policealne lub kursy zawodowe pozwolą Ci szybko zdobyć praktyczne umiejętności w rok albo krócej. Dzięki temu nie tracisz czasu i pieniędzy na studia, na których jest nacisk na teorię.

• po studiach w celu rozwoju kompetencji – self-education to idealne rozwiązanie dla Ciebie, jeśli jesteś już po studiach, ale czujesz, że wolisz robić w życiu coś innego i zwyczajnie chcesz się przekwalifikować. Dzięki kursom jednorocznym nie musisz poświęcać kolejnych kilku lat na studiowanie nowego kierunku.

Rozwój kompetencji przedsiębiorczych – jak podnieść kwalifikacje zawodowe?

W zależności od stanowiska i branży, pracodawcy mogą wymagać różnych zestawów kompetencji od kandydatów. Dlatego w CV i liście motywacyjnym warto podkreślić swoje kompetencje przedsiębiorcze.

Kompetencje przedsiębiorcze to zespół wiedzy, umiejętności i postaw, które pomagają Ci w osiąganiu konkretnych celów zawodowych, np. zarządzenie zespołem, czy organizowanie eventów. Sposobów samokształcenia i podnoszenia kwalifikacji jest wiele – kursy, szkolenia, szkoły policealne. Poznaj możliwości i wybierz najlepszą opcję dla siebie:

Kursy stacjonarne i online

Szeroka gama dostępnych kursów pozwala na naukę praktycznie wszystkiego, co tylko chcesz. Dla tych, którzy uwielbiają wygodę, kursy online to prawdziwy raj! Po pierwsze, uczysz się nowych umiejętności w zaciszu własnego domu, co oznacza, że nie tracisz czasu na codzienne dojazdy. Niektóre kursy stacjonarne i online oferują elastyczny harmonogram, dzięki czemu możesz dostosować naukę do swojego własnego tempa i życiowych zobowiązań.

Kształcenie jednoroczne

Jest to sposób, aby pogłębić wiedzę w konkretnej dziedzinie w szybkim tempie. Ponadto często w ramach kształcenia jednorocznego dostępne są praktyki zawodowe, co pozwoli Ci na praktyczne zastosowanie zdobytej wiedzy.

Szkoła policealna

To doskonałe miejsce dla tych, którzy chcą szybko zdobyć praktyczne umiejętności i wejść na rynek pracy. Zajęcia w szkołach policealnych często skupiają się na praktyce, co pozwala absolwentom szybko zaistnieć w swojej dziedzinie.

Kwalifikacyjne Kursy Zawodowe

To doskonała opcja dla tych, którzy chcą zdobyć konkretne kwalifikacje zawodowe i osiągnąć samodzielność. Kwalifikacyjne Kursy Zawodowe prowadzą do uzyskania konkretnych certyfikatów lub licencji, które wzmacniają Twoją pozycję na rynku pracy.

Czy self-education to dobra alternatywa dla studiów?

Zanim rozpoczniesz swoją karierę zawodową, koniecznym krokiem jest odpowiednia edukacja. Na szczęście nie musi ona trwać latami! W dzisiejszych czasach liczy się dynamiczny rozwój. Rynek pracy jest tak konkurencyjny, że może minąć sporo czasu, zanim znajdziesz wymarzoną posadę. Dlatego lepiej nie czekać, aż szef wyśle Cię na szkolenie, czy w Twoim mieście pojawi się atrakcyjna oferta kursów. Jeśli chcesz szybko rozwinąć swoje kompetencje, warto wziąć sprawy w swoje ręce i zacząć edukować się na swoich zasadach.

Jakie kompetencje warto rozwijać w ramach self-education?

Dzięki nowym kwalifikacjom możesz znaleźć pracę, awansować lub poszerzyć zakres obowiązków, za które otrzymasz wyższe wynagrodzenie. Zanim rozpoczniesz kurs lub zapiszesz się do szkoły, określ swój cel. Następnie wybierz jakie kompetencje pomogą Ci w jego realizacji.

Zastanów się, co przyda Ci się bardziej na wymarzonym stanowisku: wiedza teoretyczna, umiejętności praktyczne, a może rozwój kompetencji przedsiębiorczych? Następnie wybierz kurs, który Ci to umożliwi!

Nie wiesz jeszcze, w jakim kierunku chcesz się udoskonalać?

Istnieją kluczowe umiejętności, które mogą przyczynić się do Twojego rozwoju zawodowego na różnych stanowiskach:

• nauka języków obcych – większość pracodawców poszukuje pracowników, którzy dobrze znają języki obce, takie jak angielski lub niemiecki. Zawsze warto więc szlifować język, który już znasz lub zacząć naukę nowego od podstaw.

• obsługa programów i narzędzi – obecnie większość branż coraz bardziej polega na technologii i cyfrowych narzędziach. Warto więc nabyć umiejętności obsługi narzędzi potrzebnych w danej dziedzinie, na przykład programy graficzne, narzędzia do analizy danych (tj. Excel), pakiet biurowy Office, mechanizmy działania kanałów social media.

Rozwijaj i potwierdzaj nowe kompetencje

Pamiętaj, aby potwierdzać rozwój kompetencji zawodowych – w tym celu przydadzą Ci się certyfikaty, które uzyskasz na szkoleniach i kursach. Jest to kluczowe w rekrutacji i przyśpiesza decyzję pracodawcy o zatrudnieniu. Takie możliwości znajdziesz w Żaku! Nie tylko wesprzemy Cię w zdobywaniu nowych kompetencji, ale też ułatwimy osiąganie sukcesów na ścieżce kariery zawodowej.