Animator rynku książki – na czym polega ten nowy zawód?

27.2.2024

Zastanawiasz się, czy istnieje zawód, który łączy wiedzę z zakresu marketingu i sprzedaży z miłością do literatury? Tak! To animator rynku książki. Ten nowy kierunek kształcenia jest już dostępny w dwuletnich szkołach policealnych. Odkryj, na czym polega ta praca i czy jest stworzona dla Ciebie!

Kim jest animator rynku książki?

Kochasz książki, fascynujesz się kulturą, a do tego masz smykałkę do sprzedaży i głowę do biznesu? Być może zainteresuje Cię nowatorski kierunek kształcenia zawodowego. Mowa o animatorze rynku książki – osobie, która zajmuje się promocją czytelnictwa i wsparciem rozwoju rynku wydawniczego. Utworzenie nowego zawodu to odpowiedź na wyzwania rynku wydawniczego. Animator rynku książki ma za zadanie docierać do środowiska czytelników i zwiększać zainteresowanie książkami.

Animator rynku książki – jeden z nowych kierunków zawodowych

Minister Edukacji w 2023 r. wprowadził nowości do podstaw programowych szkolnictwa branżowego. W projekcie nowego rozporządzenia zawarto nowe kierunki kształcenia, dostosowane do aktualnych potrzeb rynku pracy. Słuchacze mogą już zdobywać wykształcenie w ramach kształcenia policealnego jako technik animacji filmowej, technik przemysłu drzewnego, technik gospodarki odpadami, czy technik aranżacji wnętrz. W nowych zawodach szkolnictwa branżowego pojawił się też animator rynku książki – propozycja, która niesie korzyści zarówno dla branży wydawniczej, jak i czytelników.

Czym zajmuje się animator rynku książki?

Animator rynku książki to zawód, który w klasyfikacji ORE posiada kategorię PGF.09. Według definicji polega na organizacji i zarządzaniu przedsiębiorstwem rynku książki oraz utrzymywaniem relacji z klientami. Główne obszary działania w tej profesji obejmują organizację wydarzeń kulturalnych, marketing, zarządzanie biznesem i sprzedaż. Animator rynku książki to osoba, która w branży wydawniczo-księgarskiej zajmuje się, m.in.:

 • prowadzeniem własnego przedsiębiorstwa na rynku książki, np. księgarni, wydawnictwa, biblioteki, czy klubu czytelniczego;

 • nowoczesnymi technikami dystrybucji książek w różnych formach (drukowanej, cyfrowej, audiobooków);

 • monitorowaniem rynku wydawnictw w celu pozyskiwania informacji o asortymencie księgarskim, np. poprzez analizę danych, badanie trendów, czy kontakt z autorami i czytelnikami;

 • organizowaniem działań marketingowych i wydarzeń kulturalnych, np. reklam, promocji, konkursów, czy spotkań autorskich;

 • wykorzystywaniem nowych mediów i technologii, np. prowadzenia stron internetowych, blogów, czy profili social media w branży księgarskiej.

Kto może zostać animatorem rynku książki?

Zawód animator rynku książki jest dla Ciebie, jeśli chcesz połączyć swoją pasję do literatury i kultury z praktycznymi umiejętnościami biznesowymi i komunikacyjnymi. Taki kierunek kształcenia to dobry wybór dla osób, które:

 • lubią czytać i dzielić się swoimi opiniami o książkach;

 • chcą wspierać rozwój rynku wydawniczego i promować czytelnictwo;

 • mają zdolności marketingowe i komunikacyjne.

Zawód animator rynku książki – jakie kwalifikacje są potrzebne?

Aby pracować w nowym zawodzie, nie musisz kończyć studiów wyższych. Konieczne jest jednak zdobycie odpowiedniej wiedzy i umiejętności z obszaru literatury, kultury oraz biznesu i komunikacji. Kształcenie odbędziesz w dwuletniej szkole policealnej. W trakcie 4 semestrów zyskasz wprowadzenie do przyszłego zawodu, a także potwierdzenie kwalifikacji zawodowych z zakresu:

1.    Historii książki i podstawowych zagadnień bibliograficznych;

2.    Podstaw ekonomii i prawa potrzebnych do prowadzenia działalności na rynku książki;

3.    Edytorstwa i poligrafii;

4.    Realizacji procesu sprzedaży publikacji;

5.    Nowoczesnych form upowszechniania książek;

6.    E-marketingu i promocji;

7.    Technik sprzedaży i budowania relacji z klientami.

W tej profesji ważne jest też poszerzanie swoich kompetencji. Dlatego mogą Ci się przydać dodatkowo wszelkie szkolenia lub kursy online. Mogą one dotyczyć, np. organizowania eventów, marketingu online, strategii social media, czy analizy danych.

Perspektywy pracy w branży księgarskiej

Jako animator rynku książki możesz otworzyć własną działalność lub znaleźć zatrudnienie w działach promocji, lub sprzedaży w:

 • wydawnictwach;

 • księgarniach (stacjonarnych lub internetowych);

 • bibliotekach;

 • instytucjach kulturalnych.

Chociaż animator rynku książki to świeża profesja, istnieją już szkoły, które mają ten kierunek w swojej ofercie edukacyjnej. Do pracy w branży wydawniczo-księgarskiej przygotujesz się w dwuletniej szkole policealnej Żaku! Umożliwi Ci to bezpłatne kształcenie w wygodnym trybie zaocznym. Interesuje Cię ten kierunek? Skontaktuj się z nami lub zapisz online.