• zak.edu.pl  »  
 • Aktualności  »  
 • Szkoła jubilerska – jak nauczyć się wykonywać wyroby ze złota i nie tylko?

Szkoła jubilerska – jak nauczyć się wykonywać wyroby ze złota i nie tylko?

3.4.2024

Jeśli interesujesz się projektowaniem i tworzeniem biżuterii, szkoła jubilerska może być doskonałym miejscem dla Ciebie, aby rozwijać swoje umiejętności i pasję. Jak w dzisiejszych czasach zostać jubilerem? Dowiedz się, gdzie nauczyć się technik pracy ze złotem i nie tylko!

Złotnik-jubiler – kto to jest?

Złotnictwo to sztuka tak stara jak cywilizacja, a jej tajniki były przekazywane z pokolenia na pokolenie. W dzisiejszych czasach, aby stać się jubilerem, niezbędne jest odpowiednie wykształcenie i praktyka. Zastanawiasz się, co robi jubiler? Tak nazywa się osoba, która produkuje, naprawia oraz sprzedaje biżuterię, np. pierścionki lub obrączki – nie tylko ze złota! Złotnik to rzemieślnik, który tworzy unikalne i piękne wyroby ze złota, srebra i innych szlachetnych metali.

Czym się różni złotnik od jubilera?

Złotnik czy jubiler – czym tak naprawdę różnią się profesje? Dawniej złotnicy tworzyli nie tylko biżuterię, lecz także przedmioty użytkowe, jak kielichy, z wykorzystaniem złota, srebra i innych szlachetnych kruszców. Z czasem wyłoniła się nowa dziedzina – jubilerstwo, czyli szlifowanie kamieni szlachetnych. Obecnie używamy nazw złotnik i jubiler zamiennie. Jubilerzy posiadają wiedzę zarówno z zakresu obróbki kamieni szlachetnych jak i złotnictwa. W wielu szkołach jubilerskich spotkasz też kierunki o specjalności złotnik-jubiler.

Jak zostać jubilerem?

Jeżeli interesuje Cię praca w zawodzie jubilera, pierwszym krokiem jest zdobycie wiedzy w szkole jubilerskiej. Tam nauczysz się wykonywać wyroby ze złota i poznasz różne techniki związane z jubilerstwem. Wybór odpowiedniej szkoły jubilerskiej i formy nauki jest kluczowy. W Polsce istnieją szkoły policealne, które oferują kierunki ze specjalizacją złotnik-jubiler.

Jakie umiejętności zdobędziesz w szkole jubilerskiej?

Szkoły jubilerskie kładą duży nacisk na praktykę. Nauczysz się tam wykonywać wyroby złotnicze i jubilerskie, od prostych pierścionków po skomplikowane przedmioty użytkowe i ozdobne. Poznasz różne technologie prac złotniczych i jubilerskich, np. formowanie, lutowanie, cięcie i polerowanie metali. Odkryjesz też różne rodzaje kamieni szlachetnych, ich właściwości i sposoby ich obróbki i montażu w biżuterii. W szkole jubilerskiej zdobędziesz wiedzę i umiejętności z zakresu:

 • obróbki metali,

 • złotnictwa,

 • grawerowania,

 • zdobienia kamieniami szlachetnymi.

Ważnym elementem programu na kierunki złotnik-jubiler jest również nauka projektowania biżuterii. Na takich zajęciach masz szansę rozwijać swoje umiejętności w zakresie rysunku technicznego, modelowania 3D i projektowania komputerowego. W niektórych szkołach jubilerskich słuchacze mogą też tworzyć własne unikalne wzory i prototypy wyrobów.

Złotnik, jubiler – charakterystyka zawodu

Złotnik to zawód, który łączy w sobie kreatywność, precyzję i pasję do piękna. Dla przyszłego jubilera najważniejsze umiejętności to:

 • Precyzja i cierpliwość – do oprawy kamieni jubilerskich potrzebna jest niezwykła staranności. Praca z drobnymi elementami i złożone procesy wyrabiania złota wymagają cierpliwości i zdolności do długiego skupienia uwagi. 

 • Umiejętności artystyczne i manualne – w tym zawodzie przyda Ci się zmysł estetyczny i myślenie projektowe. Niezbędna jest też sprawność rąk do manipulowania narzędziami i drobnymi elementami. Nie musisz być jednak urodzonym artystą! W szkole jubilerskiej nauczysz się odpowiednich technik i zdobędziesz cenną praktykę, co sprawi, że z czasem wyrobisz sobie oko do detali i poprawisz zdolności manualne.

Te umiejętności, połączone z pasją do rzemiosła i ciągłym doskonaleniem to fundament sukcesu w zawodzie złotnika. W dobrej szkole jubilerskiej zdobędziesz też umiejętności zarządzania biznesem, marketingu i obsługi klienta. Są to ważne obszary dla przyszłych jubilerów, którzy planują prowadzić własną działalność gospodarczą.

Szkoła jubilerska – co dalej?

Po ukończeniu szkoły jubilerskiej absolwenci mogą rozpocząć pracę w pracowniach jubilerskich, salonach jubilerskich, lub nawet otworzyć własną działalność gospodarczą. Dla tych, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę, dostępne są też specjalistyczne kursy związane ze złotnictwem. Mogą one obejmować:

 • gemmologię, czyli naukę o kamieniach szlachetnych, 

 • kursy grawerowania, 

 • prace w wosku jubilerskim, które są niezbędne do tworzenia odlewów biżuterii.  

Edukacja w szkole jubilerskiej to inwestycja w przyszłość, która otwiera drzwi do świata precyzyjnego rzemiosła i artystycznej ekspresji. Sprawdź leksykon zawodów, w jakich możesz się kształcić w Żaku!