Zawody opiekuńcze
Praca dla osób z poczuciem misji
11.4.2023
Asystent osoby niepełnosprawnej, opiekunka środowiskowa, opiekun osób starszych, opiekun w domu pomocy społecznej. To cztery najpopularniejsze zawody opiekuńcze, na które zapotrzebowanie na rynku pracy stale rośnie. Dlatego warto zastanowić się nad rozpoczęciem kariery w którejś z wymienionych profesji. Tym bardziej że wraz ze wzrostem zapotrzebowania, rosną również stawki wynagrodzeń. A do rozpoczęcia pracy w jednym z tych zawodów wystarczy szkoła policealna, uzupełniona ewentualnie dodatkowym kursem opiekuńczym.
Opiekun w domu pomocy społecznej – zmieniaj życie chorych na lepsze
Jeśli praca z ludźmi sprawia Ci przyjemność, a do tego jesteś asertywny, kreatywny i – przede wszystkim – empatyczny, to praca jako opiekun w domu pomocy społecznej będzie zawodem dla Ciebie! Pracując na tym stanowisku, zyskujesz szansę realizowania się w pomocy innym osobom, często dużo słabszym, chorym i potrzebującym wsparcia. Do Twoich zadań będzie należało m.in. organizowanie podopiecznym czasu wolnego, wspieranie ich samorealizacji, pomoc w rozwoju zainteresowań podopiecznych, współpraca z terapeutami czy integracja z lokalną społecznością.
Do rozpoczęcia pracy jako opiekun w domu pomocy społecznej, wystarczy Ci ukończenie szkoły policealnej na kierunku Opiekun w domu pomocy społecznej. Co ważne, to na tyle perspektywiczny zawód opiekuńczy, że nic nie stoi na przeszkodzie, by po ukończeniu nauki podjąć pracę poza Polską.
Nauka na kierunku Opiekun w domu pomocy społecznej w szkołach Żak trwa dwa lata i odbywa się w systemie zaocznym. To dobre rozwiązanie dla tych, którzy pracują, a chcieliby zdobyć nowe umiejętności lub się przekwalifikować. W toku edukacji słuchacze zdobywają wszelkie niezbędne kwalifikacje i umiejętności potrzebne do tego, żeby jak najlepiej wykonywać swoje obowiązki jako opiekun w DPS. A oto przedmioty, na które będziesz uczęszczać po wybraniu kierunku Opiekun w domu pomocy społecznej:
teoretyczne podstawy opieki,
aktywizacja osoby podopiecznej,
bio-psycho-społeczne funkcjonowanie człowieka,
podstawy przedsiębiorczości,
trening umiejętności społecznych,
usługi wspierające,
usługi opiekuńcze,
podstawy organizacji domu pomocy społecznej,
język obcy w pomocy społecznej,
metodyka pracy opiekuńczo-wspierającej.
Kierunek Opiekun w DPS stawia tak samo duży nacisk na zagadnienia teoretyczne, jak i przećwiczenie praktycznych umiejętności. Dzięki temu absolwenci są przygotowani do pracy od razu po ukończeniu nauki.
Opiekunka środowiskowa – codzienne niesienie pomocy innym
Opiekunka środowiskowa to profesja, która wymaga dużych nakładów cierpliwości i zaangażowania. Osoba wykonująca ten zawód opiekuńczy stanowi nieocenione wsparcie dla podopiecznych w wykonywaniu codziennych podstawowych czynności. Zajmuje się między innymi ich pielęgnacją, wspiera w rozwijaniu zainteresowań, motywuje do większej samodzielności oraz – gdy jest taka konieczność – potrafi udzielić pierwszej pomocy. Osób do pracy w charakterze opiekunki środowiskowej ciągle brakuje, dlatego jeśli już ktoś zdobędzie odpowiednie kwalifikacje, może liczyć na spore zarobki. A do ich uzyskania wystarczy ukończenie rocznej szkoły policealnej na kierunku Opiekunka środowiskowa, gdzie uczęszcza się na takie przedmioty, jak:
aktywizacja osoby podopiecznej,
anatomia z fizjologią,
bezpieczeństwo i jakość zdrowotna żywności w świetle przepisów krajowych i regulacji Unii Europejskiej,
język obcy w pomocy społecznej,
język migowy,
organizacja opieki środowiskowej,
podstawy przedsiębiorczości,
trening umiejętności społecznych,
wybrane zagadnienia socjologii,
profilaktyka chorób w opiece środowiskowej,
opieka nad osobą chorą i niepełnosprawną w środowisku domowym (BHP),
czynności pielęgnacyjno-higieniczne,
czynności diagnostyczno-usprawniające i udzielanie pierwszej pomocy,
podstawy psychologii.
Przygotowując się do wykonywania tego zawodu opiekuńczego, przyszłe opiekunki środowiskowe poznają tajniki profesjonalnej opieki nad osobami chorymi i niepełnosprawnymi. A żeby jeszcze bardziej podnieść swoje kwalifikacje, warto ukończyć również kurs opiekuńczy Pierwsza pomoc przedmedyczna, który jest niezwykle potrzebny do pracy z ludźmi chorymi mogącymi potrzebować pierwszej pomocy niemal w każdej chwili.
Asystent osoby niepełnosprawnej – odpowiedzialny zawód opiekuńczy
Kolejny zawód opiekuńczy z poczuciem misji to asystent osoby niepełnosprawnej. To zajęcie, któremu – bez wątpienia – nie będą w stanie sprostać wszyscy. W przypadku tej profesji najbardziej cenione i poszukiwane są osoby odpowiedzialne, z dużym poczuciem empatii i cierpliwe. Asystent osoby niepełnosprawnej spełnia się w niesieniu pomocy innym i stanowi nieocenione wsparcie w ich codziennym życiu. Pomaga w wykonywaniu podstawowych czynności przez osoby niepełnosprawne, motywuje je do rehabilitacji, planuje różnego rodzaju aktywności, a także jest w stanie udzielić pierwszej pomocy, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Żeby zacząć karierę w tym zawodzie opiekuńczym, należy ukończyć trwającą rok naukę na kierunku Asystent osoby niepełnosprawnej. Co ważne, uzyskanie tytułu daje możliwość podjęcia pracy nie tylko w Polsce, ale też w innych krajach Unii Europejskiej. Żeby asystent osoby niepełnosprawnej był jak najlepiej przygotowany do wykonywania zawodu, uczestniczy w zajęciach z:
terapii zajęciowej i aktywizacji,
pomocy i wsparcia osoby niepełnosprawnej,
umiejętności opiekuńczych,
elementów anatomii i patologii człowieka,
organizacji wsparcia osoby niepełnosprawnej,
opieki i pielęgnacji człowieka,
podstaw przedsiębiorczości,
wybranych zagadnień z psychologii i socjologii,
języka migowego,
języka obcego w pomocy społecznej.
Zdobycie dyplomu, a tym samym możliwości wykonywania tego zawodu opiekuńczego, daje szansę rozpoczęcia pracy w domach pomocy społecznej, hospicjach, sanatoriach, placówkach opiekuńczo-wychowawczych, ośrodkach adaptacyjnych, instytucjach organizujących pomoc osobom niepełnosprawnym oraz wielu innych miejscach.
Opiekun osób starszych – pożądany zawód w starzejącym się społeczeństwie
Europa stała się w ostatnich latach kontynentem, który starzeje się w błyskawicznym tempie. Seniorzy wymagają stałej opieki, dlatego potrzeba coraz więcej wykwalifikowanych osób, które mogłyby się nimi zająć. Opiekun osób starszych sprawdzi się w tej roli idealnie. To jeden z zawodów opiekuńczych dla odpowiedzialnych i empatycznych osób, które czerpią radość i satysfakcję z niesienia pomocy innym. Zapotrzebowanie na opiekunów osób starszych jest ogromne, dlatego osoby wykształcone w tym zawodzie opiekuńczym mogą liczyć na zatrudnienie nie tylko w Polsce, ale też w innych krajach Europy, szczególnie w Niemczech i Wielkiej Brytanii. A do zdobycia potrzebnych kwalifikacji wystarczy ukończenie szkoły policealnej na kierunku Opiekun osoby starszej.
Nauka na kierunku Opiekun osoby starszej trwa 2 lata i odbywa się w systemie zaocznym. Słuchacze biorą udział w zajęciach z:
aktywizacji społecznej,
języka migowego,
metodyki pracy opiekuńczej,
organizacji opieki nad osobą starszą,
organizacji wsparcia dla osoby starszej,
podstaw przedsiębiorczości,
psychologii i socjologii w opiece nad osobą starszą,
umiejętności opiekuńczych,
języka obcego w pomocy społecznej.
W trakcie nauki przyszli opiekunowie osób starszych zdobywają masę praktycznej wiedzy, która pozwoli im jak najlepiej wykonywać powierzone obowiązki w ich wymarzonym zawodzie opiekuńczym.
Jeśli chcesz uczyć się na kierunku, który pozwoli Ci podjąć pracę w jednym z powyższych zawodów opiekuńczych, zapisz się online na https://zak.edu.pl/zapisz-sie-online
Zobacz także