Zostań wizażystką!

Zdobądź kompetencje do wykonywania tej pracy już w 10 miesięcy.

6.9.2019

Jeśli od dawna interesujesz się modą i makijażem, oglądasz i czytasz vlogi i blogi modowe, lubisz modnie się ubrać, umalować i uczesać, i poświęcasz temu sporo swojego czasu, to być może idealnym dla Ciebie rozwiązaniem jest zostanie wizażystką. A żeby nią zostać, wystarczy tylko 10 miesięcy nauki na kursie. Jak zostać wizażystką? O tym piszemy poniżej.

Jeśli Twoje zainteresowania skupiają się na modzie, makijażu, fryzurach i wizażu, umiesz łączyć kolory i style, dobierać stroje do sylwetki, a Twoje koleżanki proszą Cię o porady w tym zakresie, to jesteś na dobrej drodze do zostania wizażystką. Po ukończeniu kursu można od razu zacząć zdobywać doświadczenie zawodowe. Kształcenie nie trwa długo, ale jednocześnie daje duże możliwości zdobycia niezbędnej wiedzy i praktyki wykonywania zawodu.

Często zawód wizażystki jest mylony z zawodem makijażystki. Zawody te są ze sobą ściśle powiązane, gdyż ich przedstawicielki pracują w podobnych miejscach i bardzo często współpracują, jednak są to dwa zupełnie odrębne zawody. Zasadnicza różnica polega na tym, że makijażystka wykonuje makijaże okolicznościowe – czyli dostosowane do danej okazji (ślub, impreza, występ, nagranie w telewizji itp.), natomiast wizażystka/stylistka zmienia codzienny wizerunek klienta – przeprowadza jego zupełną lub częściową metamorfozę.

Kto może zostać wizażystką?

Praca wizażystki i stylistki to przede wszystkim kontakt z klientem, dlatego  jeśli chce się osiągnąć sukces w tej profesji, trzeba być sympatycznym i otwartym na ludzi. Jeśli ktoś jest wycofany i zamknięty w sobie, z pewnością będzie mu trudniej nawiązywać serdeczne i trwałe relacje z klientami, a w tej branży jest to bardzo ważne, gdyż od tego zależy czy ktoś poleci wizażystkę innym. Istotne jest także pozytywne usposobienie, które znacząco ułatwia kontakt z ludźmi.

Najważniejsze jest jednak to, by interesować się trendami w kosmetyce i makijażu oraz szeroko pojętą modą, by tworzyć modne i właściwie dobrane do klienta stylizacje. Ważne jest także to, by wizażystka miała chęć pozytywnego wpływania na ludzkie życie, bo przecież zmiana czyjegoś wizerunku to coś naprawdę wielkiego.

Jest to wymarzona praca dla kobiet intersujących się modą, makijażem i kosmetykami. Jeśli ktoś sporo czasu spędza na oglądaniu fanpage’ów, blogów i vlogów modowych, to być może jest to idealny wybór zawodowy.

Jak zostać wizażystką?

By zostać wizażystką/stylistką, należy ukończyć roczny kurs w ramach kształcenia jednorocznego. Tryb nauczania jest zaoczny, co daje możliwość połączenia nauki z pracą. Nauka trwa 1 rok szkolny, czyli 10 miesięcy. Po ukończeniu kursu otrzymuje się zaświadczenie zgodne ze wzorem MEN oraz certyfikat szkoły.

W zajęciach mogą uczestniczyć absolwenci szkół zawodowych i średnich oraz wszystkie osoby chcące w rok zdobyć nowe kompetencje lub dokształcić się.

Więcej informacji na temat możliwości kształcenia na kierunku wizażystka/stylistka można znaleźć na stronie: https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/ksztalcenie-jednoroczne/wizazystka---stylistka.

Czego można nauczyć się na kierunku wizażystka/stylistka?

Program nauczania na kursie obejmuje zagadnienia takie jak: dobór stroju do potrzeb klienta, historia stylu, metody i techniki makijażu, podstawy materiałoznawstwa kosmetycznego, warsztat budowania wizerunku, pracownia wizażu i stylizacji, wprowadzenie do stylizacji, a także podstawy psychologii, komunikacja interpersonalna z klientem oraz bezpieczeństwo i higiena w usługach osobistych. Wiedza zdobyta na zajęciach jest sprawdzana w praktyce podczas warsztatów budowania wizerunku.

Słuchacze uczą się jak prawidłowo dobierać strój do potrzeb klienta, jego sylwetki i okazji. Poznają historię stylu i biorą udział w warsztatach z wizażu i stylizacji oraz budowania wizerunku. Uczą się także technik makijażowych i podstaw materiałoznawstwa kosmetycznego. Mają okazję poznać wiele makijażowych trików.

Ważnym punktem zajęć jest także nauka odpowiedniej, tj. profesjonalnej komunikacji z klientem.

Perspektywy pracy jako wizażystka

Po ukończeniu kursu można pracować m.in. w: gabinetach i salonach kosmetycznych, salonach SPA, stacjach telewizyjnych, teatrach. Można również udzielać prywatnych konsultacji, pracując na własny rachunek.

Dziś perspektyw pracy jest dużo więcej niż dawniej, ponieważ coraz więcej osób dba o swój wygląd i chce mieć lepszy wizerunek. Dotyczy to zwłaszcza osób na wysokich stanowiskach. Wiele wizażystek prowadzi własny biznes, udzielając prywatnych konsultacji. Zaletą tego rozwiązania jest to, że wcale nie trzeba wynajmować lokalu – można przyjmować klientów w domu albo dojeżdżać do nich.

Wizażystka ma spore możliwości rozwoju. Może ukończyć kolejne kursy – np. dwuletni technika usług kosmetycznych czy roczny manikiuru lub pedikiuru. Dzięki temu znacząco poszerzy zakres oferowanych przez swoją działalność usług. Może również ukończyć kierunek trener personalny z elementami fitness i dbać o wygląd klientów nie tylko poprzez stylizacje i make up, ale także aktywność fizyczną.

Jeśli chodzi o zarobki, to na początku nie są bardzo wysokie, ale z czasem, gdy wizażystka/stylistka wyrobi sobie renomę znacząco wzrosną. Osoba z doświadczeniem i sporą bazą klientów ma szansę na niezłą pensję. Wizażystki prowadzące własną działalność na pewno zarobią więcej niż te zatrudnione u kogoś.

Czy warto zostać wizażystką?

Jest to zawód artystyczny, zatem wiąże się z tworzeniem – kreowaniem wizerunku ludzi. Jest to praca twórcza i niemonotonna, nie można się w niej też nudzić, gdyż każdy dzień przynosi coś nowego. Wykonywanie tego zawodu daje także dużo satysfakcji, gdy klient jest zadowolony ze swojego nowego image’u i widać, że dzięki temu zyskał pewność siebie. Jeśli zdobędzie się dużą renomę, można zostać ekspertem od wizerunku i prowadzić szkolenia, a nawet zostać osobistym doradcą znanych osób.

Z tą pracą wiąże się także ciągły rozwój – trzeba stale się doszkalać, by nadążyć za zmieniającymi się trendami. Warto uczestniczyć w warsztatach, dodatkowych kursach i targach branżowych i trzymać non stop rękę na pulsie. W tym zawodzie nie można pozwolić sobie na zastój i niepodążanie za nowościami.

 

Zostały ostatnie wolne miejsca na kierunku Wizażystka/Stylistka.

Zapisz się już dziś!