Jak zacząć pracę w branży beauty?
2.10.2024
Branża beauty, mimo pandemii koronawirusa i pogarszającej się sytuacji gospodarczej, nadal wydaje się jedną ze stabilniejszych branż. Świadczą o tym np. dane z Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i bazy BIK. Wynika z nich na przykład, że sytuacja fryzjerów i kosmetyczek – na tle innych zawodów – jest wyjątkowo stabilna. Z tego względu wiele osób myśli o przebranżowieniu się i rozpoczęciu kariery zawodowej właśnie w branży beauty. Jak to zrobić?
Co to jest branża beauty? Czyli co możesz robić
29 lutego 2024 roku, drogą oddolnego głosowania, branża beauty określiła swoją definicję. Za tę oficjalną przyjęto wersję zaproponowaną przez Michała Łenczyńskiego, Człowieka Roku Branży Beauty oraz Osobowości Roku Biznesu Beauty i założyciela Grupy Wsparcia Beauty Razem zrzeszającej ponad 80 tysięcy osób. Co więcej, to właśnie Michał Łenczyński wprowadził do polskiego obiegu zwrot „branża beauty”.
We wspomnianym głosowaniu przyjęto następującą definicję tej gałęzi gospodarki:
„Branża beauty to wszystkie dziedziny zajmujące się urodą i dobrym samopoczuciem” – to zatem bardzo szeroka sfera zawodowa. Zatem co tak konkretnie może obejmować? W jakim kierunku warto się uczyć, szkolić i rozwijać, by rozpocząć pracę w branży beauty?
Do „dziedzin zajmujących się urodą i dobrym samopoczuciem” zaliczane są między innymi:
kosmetologia estetyczna,
fryzjerstwo i trychologia,
medycyna estetyczna,
makijaż (w tym makijaż permanentny) i stylistyka,
charakteryzacja z perukarstwem,
tattoo & piercing,
sprzedaż/prowadzenie kursów oraz szkoleń dotyczących dziedzin branży beauty.
Usługi z branży beauty cieszą się nieustającą popularnością
Z badania przeprowadzonego przez Quality Watch w 2022 r. na zlecenie BIG InfoMonitor wynika, że Polacy nadal wydają więcej na usługi fryzjerów czy kosmetyczek niż na wyjścia do restauracji, siłownię czy na kulturę i rozrywkę. To doskonale pokazuje, jak stabilna jest branża beauty – i to mimo sytuacji gospodarczej w tym okresie.
Co więcej, co trzeci respondent przyznał, że wydaje na usługi fryzjera i kosmetyczki tyle samo co wcześniej, a 17 proc. zdecydowało się przeznaczyć na ten cel jeszcze więcej niż do tej pory. Nie powinno zatem dziwić, że wiele osób rozważających przebranżowienie się myśli właśnie o pracy w branży beauty. Takie rozwiązanie kusi też młode osoby, które dopiero zaczną swoją karierę zawodową. Próg wejścia do profesjonalnego świata beauty jest dość niski, dzięki czemu można stosunkowo szybko rozpocząć pracę w branży beauty.
Praca w branży beauty – jak zacząć?
Sposobów na rozpoczęcie pracy w branży beauty jest sporo. Niekiedy gabinety kosmetyczne czy zakłady fryzjerskie poszukują osób na bezpłatne praktyki. Osoby, które zdecydują się na wzięcie udziału w takich praktykach, zdobywają od początku konkretne umiejętności z zakresu branży beauty, które później wykorzystają w pracy zawodowej. Najczęściej zresztą, jeśli praktykant jest ambitny, szybko się uczy i doskonale wykonuje powierzone zadania, po ukończeniu programu praktyk zostaje zatrudniony w firmie, w której uczył się zawodu.
Większość osób nie chce jednak zaczynać pracy w branży beauty od praktyk, jeśli nie ma choćby podstaw wiedzy teoretycznej na temat danego zawodu. Z tego względu dużą popularnością cieszą się niektóre kierunki w szkołach policealnych czy kursy kierowane do osób marzących o pracy w branży beauty.
Technik usług kosmetycznych – szkoła policealna z zakresu branży beauty
Dla osób, które zastanawiają się, jak zacząć przygodę z branżą beauty, świetnym wyborem mogą być kierunki w szkołach policealnych. Jedną z opcji jest Technik usług kosmetycznych z podstawami dietetyki (prowadzony w Żaku - https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/szkoly-policealne/technik-uslug-kosmetycznych).
Słuchacze tego kierunku z branży beauty uczą się między innymi:
rozpoznawania rodzajów cery i rozróżniania zmian skórnych,
określania przeciwwskazań do stosowania poszczególnych preparatów u swoich klientów,
wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych oraz upiększających twarz i całe ciało
elementów wizażu i zabiegów pielęgnacyjnych oka.
Dzięki zdobytej wiedzy i umiejętnościom absolwenci kierunku Technik usług kosmetycznych z podstawami dietetyki bez problemu znajdą pracę w branży beauty. Czeka na nich zatrudnienie w gabinetach i salonach kosmetycznych, ośrodkach SPA, centrach urody czy gabinetach odnowy biologicznej. Będą też w stanie otworzyć własną działalność.
Praca w branży beauty po rocznym kursie – sporo szkoleń do wyboru!
Inną drogą w kierunku rozpoczęcia pracy w branży beauty jest zapisanie się na kształcenie jednoroczne w wybranej specjalizacji. W Żaku dostępne są takie kursy jak między innymi Stylistka paznokci (https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/ksztalcenie-jednoroczne/stylistka-paznokci) czy Wizażystka i stylistka https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/ksztalcenie-jednoroczne/wizazystka---stylistka).
Dużą zaletą tego rodzaju kursów z zakresu branży beauty jest ich nastawienie na praktykę. Podstawę kształcenia stanowią liczne ćwiczenia, które wypełniają większość zajęć. Dzięki temu kursanci spędzają czas głównie na praktycznym doskonaleniu swoich umiejętności, co przekłada się na to, że po ukończeniu nauki są gotowi na rozpoczęcie pracy w branży beauty.
Warto przy tym podkreślić, że nie ma znaczenia, czy kursant wcześniej interesował się np. stylizowaniem paznokci lub wizażem albo ma artystyczne zacięcie. Prowadzący zajęcia dotyczące danej dziedziny branży beauty dbają o to, by każda osoba uczestnicząca w zajęciach była w stanie nauczyć się wszystkiego od zera.
Podsumowując – start w branży beauty nie musi być trudny. Obecnie na rynku jest dostępnych wiele kierunków, kursów i szkoleń, które przygotowują do pracy w zawodzie. Co więcej, zarówno branża usług kosmetycznych, jak i branża fryzjerska cały czas się rozwijają. Popularne stają się nowe zabiegi czy techniki. Z tego względu szeroko rozumiana branża beauty to świetny wybór dla osób, które lubią pracować z klientami, a w dodatku chętnie rozwijają własne umiejętności i są gotowe na regularne dokształcanie się.
Zobacz także