Jak zacząć pracę w branży beauty?

1.2.2023

Branża beauty, mimo pandemii koronawirusa i pogarszającej się sytuacji gospodarczej, nadal wydaje się jedną ze stabilniejszych branż, o czym świadczą chociażby dane z Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i bazy BIK. Wynika z nich na przykład, że sytuacja fryzjerów i kosmetyczek – na tle innych zawodów – jest wyjątkowo stabilna. Z tego względu wiele osób myśli o przebranżowieniu się i rozpoczęciu kariery zawodowej właśnie w branży beauty. Jak to zrobić?

Usługi fryzjerów i kosmetyczek cieszą się nieustającą popularnością

Z badania przeprowadzonego przez Quality Watch w 2022 r. na zlecenie BIG InfoMonitor wynika, że Polacy nadal wydają więcej na usługi fryzjerów czy kosmetyczek niż na wyjścia do restauracji, siłownię czy na kulturę i rozrywkę. To doskonale pokazuje, jak stabilna jest branża beauty – i to mimo obecnej sytuacji gospodarczej. Co więcej, co trzeci respondent przyznał, że wydaje na usługi fryzjera i kosmetyczki tyle samo co wcześniej, a 17 proc. zdecydowało się przeznaczyć na ten cel jeszcze więcej niż do tej pory. Nie powinno zatem dziwić, że wiele osób rozważających przebranżowienie się myśli właśnie o branży beauty. Takie rozwiązanie kusi też młode osoby, które dopiero zaczną swoją karierę zawodową; próg wejścia do profesjonalnego świata beauty jest dość niski, dzięki czemu można stosunkowo szybko rozpocząć pracę w tej branży.

Praca w branży kosmetycznej: jak zacząć?

Sposobów na rozpoczęcie kariery w branży beauty jest sporo. Niekiedy gabinety kosmetyczne czy zakłady fryzjerskie poszukują osób na bezpłatne praktyki. Osoby, które zdecydują się na wzięcie udziału w takich praktykach, zdobywają od początku konkretne umiejętności, które później wykorzystają w pracy zawodowej. Najczęściej zresztą, jeśli praktykant jest ambitny, szybko się uczy i doskonale wykonuje powierzone zadania, po ukończeniu programu praktyk zostaje zatrudniony w firmie, w której uczył się zawodu.

Większość osób nie chce jednak zaczynać od praktyk, jeśli nie ma choćby podstaw wiedzy teoretycznej na temat danego zawodu. Z tego względu dużą popularnością cieszą się niektóre kierunki w szkołach policealnych czy kursy kierowane do osób marzących o pracy w branży beauty.

Technik usług kosmetycznych: popularny kierunek w szkole policealnej

Jeśli chodzi o kierunki w szkołach policealnych, to dla osób chcących zawodowo związać się z branżą usług kosmetycznych świetnym wyborem może być nauka na kierunku Technik usług kosmetycznych z podstawami dietetyki (prowadzonym w Żaku - https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/szkoly-policealne/technik-uslug-kosmetycznych). Słuchacze nauczą się nie tylko rozpoznawać rodzaje cery i rozróżniać zmiany skórne, określać przeciwwskazania do stosowania poszczególnych preparatów u swoich klientów, ale też wykonywać zabiegi pielęgnacyjne oraz upiększające twarzy i całego ciała. Dodatkowo słuchacze będą również uczyć się elementów wizażu i zabiegów pielęgnacyjnych oka. Dzięki zdobytej wiedzy i umiejętnościom absolwenci tego kierunku bez problemu znajdą zatrudnienie w gabinetach i salonach kosmetycznych, ośrodkach SPA, centrach urody czy gabinetach odnowy biologicznej. Będą też w stanie otworzyć własną działalność.

Branża kosmetyczna: praca po kursach rocznych

Innym rozwiązaniem jest zapisanie się na kształcenie jednoroczne w wybranej specjalizacji – w Żaku dostępne są takie kursy jak Stylistka paznokci (https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/ksztalcenie-jednoroczne/stylistka-paznokci) czy Wizażystka i stylistka https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/ksztalcenie-jednoroczne/wizazystka---stylistka). Dużą zaletą tego rodzaju kursów jest ich nastawienie na praktykę; podstawą kształcenia są liczne ćwiczenia, które wypełniają większość zajęć. Dzięki temu kursanci spędzają czas głównie na praktycznym doskonaleniu swoich umiejętności, co przekłada się na to, że po ukończeniu nauki są gotowi na rozpoczęcie pracy. Warto przy tym podkreślić, że nie ma znaczenia, czy kursant wcześniej interesował się np. stylizowaniem paznokci czy wizażem lub ma artystyczne zacięcie; prowadzący zajęcia dbają o to, by każda osoba uczestnicząca w zajęciach była w stanie nauczyć się wszystkiego od zera.

Podsumowując – start w branży beauty nie musi być trudny. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele kierunków, kursów i szkoleń, które przygotowują do pracy w zawodzie. Co więcej, zarówno branża usług kosmetycznych jak i branża fryzjerska cały czas się rozwijają; popularne stają się nowe zabiegi czy techniki. Z tego względu szeroko rozumiana branża beauty to świetny wybór dla osób, które lubią pracować z klientami, a w dodatku chętnie rozwijają własne umiejętności i są gotowe na regularne dokształcanie się.